О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  12 октября 2008 02:22:31

Указ про розпуск Парламенту: кому, для чого і наскільки треба?

Штандарт Президента України
Штандарт Президента України
Як відомо, 8 жовтня цього року Президент України Віктор Ющенко звернувся до українського народу. Приводом звернення було повідомлення про прийняття доволі важливого, скандального та неоднозначного рішення. Рішення про припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання. На наступний день, 9 жовтня, було підписано відповідний Указ, яким de-jure узаконив оголошене у зверненні рішення. Спробуємо ж проаналізувати одразу з декількох аспектів таке рішення, та оцінити його: наскільки воно відповідає реаліям сьогодення та загальноприйнятим нормам українського суспільства, та наскільки можлива його реалізація.

Роздуми щодо легальності указу 

Феміда: сліпа та, в нашому випадку, беззбройна
Феміда: сліпа та, в нашому випадку, беззбройна
Одразу після оприлюднення декілька політичних сил висловили різні позиції щодо відповідності законодавчим нормам указу. Так, серед представників БЮТу лунали пропозиції оскаржити його в Конституційному Суді, представники Нашої України заявили про конституційність указу. Спробую сформувати та аргументувати власну позицію.

Аргументи, які наводяться в документі, на мою думку, доволі аргументовані та цілком правомірні. Заява щодо припинення діяльності коаліції депутатських фракцій дійсно була проголошена на засіданні Парламенту Арсенієм Яценюком. Нове об’єднання фракцій так і не було створено, протягом місяця. Тобто, згідно з Конституцією Президент дійсно має право розпустити Верховну Раду. Це, в принципі, є доволі загальновідомим фактом, і жодного заперечення цього немає у жодного із суб’єктів політичного процесу.

Водночас, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, голова Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін та ще деякі депутати посилаються на норму Конституції, яка забороняє достроково припинити повноваження Парламенту, який був обраний на дострокових виборах, протягом одного року його діяльності. Якщо взяти дослівне формулювання цієї норми (тобто ч. 4 ст. 90 Конституції), то ми побачимо, що «Повноваження Верховної Ради України, що обрана на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення Президентом України повноважень Верховної Ради України попереднього скликання, не можуть бути припинені протягом одного року з дня її обрання.». Який момент ми можемо вважати днем обрання Парламенту? Існує фактично три моменти, які могли підпадати на таке трактування: безпосередньо проведення волевиявлення громадян (тобто 30 вересня 2007 року), офіційне оприлюднення результатів виборів (тобто 27 жовтня того ж року), або, на чому

Конституційний Суд України
Конституційний Суд України
наголошує Прем’єр та голова партії Захисників вітчизни, знаний та доволі авторитетний юрист Кармазін, прийняття присяги депутатами (23 листопада). Безумовно, такі нюанси повинен вирішувати та трактувати Конституційний Суд (адже тлумачення конституційних норм відноситься до його виключної компетентності), але спробуємо розібратися самі. Дату, на якій наголошують вищезгадані посадовці, на мій погляд, можна трактувати як день не обрання Верховної Ради, а набрання нею своїх повноважень. Якщо ж казати про вибір між першими двома варіантами пояснення законодавчих норм, то тут доволі важко знайти істину. З одного боку, безпосередньо обрання – це волевиявлення громадян, з іншого – підсумки виборів та оголошення самого списку народних обранців здійснюється ЦВК в момент офіційного оголошення та оприлюднення результатів виборів. В даному випадку, можна скористатись іншою нормою Основного закону, яка міститься в частині 1 статті 5: «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ.» І в даному випадку, народ, як джерело влади, своє слово сказав. І зробив це він саме 30 вересня. Тому, можна моментом обрання Верховної Ради назвати саме цей день, та визнати цілком правомірним указ Президента.

Інша справа, наскільки цей легальний документ є легітимним?

Легітимність – знецінена воля народу…

Незважаючи на походження терміну «легітимність», в класичній інтерпретації політологічною наукою він означає суспільне визнання самої влади чи її певних дій. В такому разі, ми не можемо говорити про легітимність рішення Президента. За свідченням соціологів, більшість населення негативно відноситься до проведення позачергових виборів. В той же час, більшість населення збирається взяти участь у тих виборах.

З цього можемо зробити два ключові висновки: по-перше, указ Президента отримав лише часткову легітимність, адже більшість населення, хоч і вимушено, але визнали необхідність такого кроку через свою участь в голосуванні, а по-друге, можемо констатуємо, що для представників політичної еліти присутність чи відсутність легітимності будь-якого рішення є виключно простором для застосування політтехнологій, і зважати на думку «джерела влади в Україні» ніхто особливо не збирається. Ось і виходить, що легітимність, з урахуванням специфіки наших реалій, стає дійсно знеціненою волею населення.

Звідти і випливають усі відносини народу та влади, але то вже питання трохи інше. А далі розглянемо наскільки відповідає Указ Президента реаліям українського політикуму.

Феномен: політична воля цінніше ніж законність та легітимність

Реалії вітчизняного політикуму настільки заплутані та важко прогнозовані, що навіть складно визначити критерії, за якими оцінювати відповідність ним будь-яких дій високопосадовців. Але спробуємо підібрати такі критерії. По-перше, це наявність політичної волі на виконання політичного рішення. Адже без наявності такої волі реалізація рішення просто стає неможливою. Другим критерієм визначимо наявність інших шляхів подолання парламентської кризи. Відповідно, якщо такі варіанти існують, то указ про призначення виборів є неактуальним. Третім критерієм назвемо спроможність прийнятого рішення розв’язати проблеми, на подолання яких воно спрямоване. Критеріїв можна виділити значно більше, але на мою думку то не є доцільним. Наприклад, називаючи впливовим фактором наявність фінансових та інших ресурсів для реалізації рішення, ми мжемо констатувати, що за наявності політичної волі ресурси завжди знаходяться. Тому, перелічені фактори є визначальними, та розширення поданий перелік не потребує.

Отже, головні критерії визначені, значить можна приступати безпосередньо до самого аналізу. По-перше, Ви вже знаєте, що всі без виключення партійні штаби вже готуються до виборчого процесу? Не знаєте?! Тоді раджу розкрити очі, та подивитись навколо. Після того можна відвідати хоча б до один зі штабів, і побачити в ньому повну мобілізацію. І навіть оскарження Указу Президента є виключно вже передвиборчою технологією, бо навіть штаб БЮТу, який ініціював оскарження згаданого документу, теж готується в повній мірі до виборів. А це свідчить про те, що політична воля на реалізацію рішення Президента присутня, і вибори дійсно відбудуться. Можемо навести доволі багато випадків, коли незаконні та непопулярні в народі рішення були реалізовані лише через наявність консолідованої позиції політичної еліти.

По-друге, чи існував інший реальний варіант розвитку подій та подолання непрацездатності Парламенту, без оголошення виборів? Не було, адже така доволі швидка та «легка» згода усіх суб’єктів політичного процесу свідчить лише про те, що інших шляхів просто вони не змогли знайти. А також це демонструє вигідність виборів для більшості впливових політичних гравців. І вигідність виборів також унеможливлює знаходження інших шляхів виходу з парламентської кризи.

Від цих людей часто залежить доля всієї держави
Від цих людей часто залежить доля всієї держави
По-третє, чи здатні вибори як такі вирішити проблему? Виділимо два аспекти даного питання. Існує протистояння Президента та Прем’єр-міністра, яке перекинулось і на відносини між коаліційними фракціями. І причина такого протистояння, фактично, лежить на поверхні: конкуренти на майбутніх виборах не можуть знайти конструктивну основу співпраці, і їх союз апріорі не може бути ефективним. В даному випадку, вибори зможуть трохи змінити розстановку сил в законодавчому органі, після яких буде створена нова коаліція, і буде інша система міжфракційних відносин. Тобто, локально вибори можуть вирішити проблему.

Але існують і більш глибокі причини політичної кризи. Незбалансована система розподілу повноважень між органами влади, неспроможність політичної еліти знаходити компроміси, несформованість партійної системи. І такі проблеми не можуть розв’язатись лише через проведення волевиявлення. З іншого боку, вибори можуть розглядатись як те, через що повинна пройти перехідне суспільство в даних умовах та такій системі побудови реалізації державної влади.

Таким чином, можемо сказати, що, незважаючи на всю критику, яка лунає на адресу Указу Президента про припинення повноважень Верховної Ради 6 скликання, та недосконалість, яка закладена всередині самого указу, він відповідає сьогоднішнім реаліям та потребам політичної системи.

 

Ціна перехідного етапу розвитку України

Загальна ж оцінка того юридичного документу, який ми намагались проаналізувати така: нелегітимний, законний та такий, що цілком відповідає політичним реаліям, Указ буде виконаний. Безумовно, без нього подолати кризу дійсно нереально, але ж сподіватись на стрімке вирішення проблем також не варто очікувати від нього. Та і сама політична криза триватиме ще, принаймні, до президентських виборів,

Можна зробити ще декілька висновків і загалом з політичних подій, які відбулись за останній час на політичному Олімпі. Невтішні висновки такі: позиція населення абсолютна не варта в сучасних реаліях, та і вартість законів також нівелюється та мінімізується на політичному рівні прийняття рішень. Криза, яка затягнулась не буде вирішена ще мінімум протягом року.

Можемо спробувати пояснити такі факти молодістю нашої держави, її політичної системи, політичної культури населення, та перехідним етапом, на якому зараз і знаходиться Україна. Ситуація, безумовно, покращиться після стабілізації позвитку держави та завершення перехідного періоду, але дуже не хотілося б повторювати долю попередніх спроб відновлення української державності. Коли в добу козаччини та на початку ХХ ст. через відсутності консолідації політичної еліти навколо питань стратегії розвитку держави та її невміння знаходити компроміси, сама державність двічі була втрачена. Сподіваюсь, що такі уроки історії не повторяться, а перехідний етап розвитку не буде коштувати нам державності.

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4684
delete
Коваленко Антон
Коваленко Антон, Запорожье, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 8, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

19:23 12/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Даже если по закону Ющенко и прав - то с точки зрения политической мудрости и патриотизма по отношению к народу и государству, указ про перевыборы на данном этапе - преступление!
19:33 12/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Надоели эти перевыборы, постоянные сборы, обдуривания... А сколько трат на это всё идёт...
19:48 12/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
Чи здатні вибори як такі вирішити проблему?

Думаю, что выборы проблему не решат. День потратят впустую, а к власти прийдут все теже лица.

Да и такие шоковые растраты не в пользу еле живой экономике. Еще пара выборов и Украина вылетит в трубу.
Тетяна Крупа Харьков
О том, что в Украине идет противостояние и 2-х мировоззренческих систем (западной (католико-протестантской) и восточной (православной)) никакого секрета нет.
Цитата:

Ведь он в Украине как часть западно-европейского суперэтноса
находится во враждебной для себя среде восточно-русской цивилизации.


И это, и нахождение в составе СССР.

Цитата:
Вот потому националистические организации западенцев и западников такие бескомпромиссные и нигилистические и агрессивные
Потому если все шансы рождения нигилистических контрорганизаций и на Юго-Востоке на базе слияния понятий воровского мира и индустриального быта в русскоязычной среде


Нигилизм и агрессивность ультраправых организаций не только не наказывается властью, а - поощряется.

Самое страшное, что свои взгляды эти организации считают уместным навязывать другим этническим украинцам. И если их не разделяют - в ход идут лозунги типа "5 колона".

Контрорганизации по-любому появятся. И вы правы, что тут еще надо понять ЧТО ЭТО будет.

Могу сказать, что для меня категорически не приемлемы как ультраправые, так и их такие же одиозные оппоненты.

Но это все закономерно и неотвратимо. Хочу я лично этого или нет.
10:25 13/10/08
20:09 12/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
Аналитика маненько подкачала, на мой взгляд.

Политика настолько мутная, что политологи гадают как циганки. А что гадать. Победит та сила, которая пролезет в щель, которую для нее специально оставили мировые кукловоды. Это сила НАЦИЗМ. Украина в гротескной форме проходит путь Германии 1933 года, где путем демократическим фашисты были приведены к власти.
Именно они, усиленные президентской властью и национальными героями Кличко составят большинство в будущем украинском рейхстаге. А далее провокация конфликтов с Россией для ослабления ее нефтяных позиций, переход нефте газопроводов Украины под контроль Шелл, вытеснение России из Севастополя.

Дата националистической заварушки совпадет с футбольным шоу 2012 года.С политиками ведущих партий уже все согласовано. Единственный пункт несогласованный с Тимошенко - это еврейский бизнес.
22:39 12/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
нипонравилось....
и ваще...
осточертели и выборы и политики!
все!
вот бы их всех... - на Луну!
Не порите чуши! ‘cool‘
Где и кто из западенцев при власти?
Единственный, кто был - Медведчук!
11:25 13/10/08
00:14 13/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"Та і сама політична криза триватиме ще, принаймні, до президентських виборів..." Дещо довше, оскільки Президенту доведеться ще й увійти в потрібну колію. З викладеним матеріалом погоджуюсь. Жаль, що БЮТ знову цирк на дроті влаштовує.
Гiсть
‘bravo‘ ‘best‘
09:23 13/10/08
09:33 13/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Решат, выборы многое решат.. НУ (скорее всего, без НС) получат в лучшем случае свои заслуженные 3 %, Юля получит около 30 %, ПР - около 35 %, коммунисты - около 10 %, Литвин вряд ли пройдет, вернется, скорее всего Мороз с 4 %.. И все будут довольны. Страшно только, что диоксиновый президент может под любым предлогом выборы отменить или сфальцифицировать попытаться...
Юлька сделала одну большую ошибку в стиле пчеловода. Ей надо было идти до конца в преодолении президентского вето, а еще лучше - на коалицию с ПР, комунистами и Литвином. Она за это не высказывалась даже.
09:30 14/10/08

Комментарии

плеханов Киев
Политика настолько мутная, что политологи гадают как циганки. А что гадать. Победит та сила, которая пролезет в щель, которую для нее специально оставили мировые кукловоды. Это сила НАЦИЗМ. Украина в гротескной форме проходит путь Германии 1933 года, где путем демократическим фашисты были приведены к власти.
Именно они, усиленные президентской властью и национальными героями Кличко составят большинство в будущем украинском рейхстаге. А далее провокация конфликтов с Россией для ослабления ее нефтяных позиций, переход нефте газопроводов Украины под контроль Шелл, вытеснение России из Севастополя.

Дата националистической заварушки совпадет с футбольным шоу 2012 года.С политиками ведущих партий уже все согласовано. Единственный пункт несогласованный с Тимошенко - это еврейский бизнес. ‘cool‘
20:07 12/10/08
глядач Одесса
А мені до сих пор не зрозуміло яка в нас держава :парламентсько-през. чи президентсько-парл.А навіщо держати 450 ,,слуг,,? Маразм! ‘read‘
22:51 12/10/08
глядач Одесса
В кожного своє бачення. ‘read‘
08:24 13/10/08
плеханов Киев
Юлия Владимировна, как и два Виктора представляют интересы капитала, но имеющие разную природу. Нацизм или фашизм естественные формы организации капитала для отсталых и задержавшихся в своем историческом развитии народов. Украинский этнос как раз подошел вплотную к нацизму. ‘cool‘
17:28 13/10/08
плеханов Киев
Авторитаризм не подходит, так как фашизм осуществляет объединение интересов капитала за счет нацистких идей - уничтожения конкурентов, прикрываясь национальными интересами. В гитлеровской Германии промышленный и финансовый капитал вытеснял еврейский из банковской и промышленной сферы, а в Украине происходит вытеснение российского капитала под прикрытием нацистской идеологии, проводниками которой является действующий президент нацист. Тимошенко ,конечно же, выполнит все указы Ющенко. Ее заморочки с судами просто пиар ход, призванный скрасить для электората сдачу ее позиций в парламенте нацистам. ‘cool‘
07:01 14/10/08
Игорь Марков Днепропетровск
Рекомендує цей матеріал
Чому? "Зубы щелкают у них,
Видно, каждый хочет вмиг
Кончить дело и начать делить добычу".
Опять будут блокироватьтрибуну и т.п. Опять не будет работы. А державность уже утрачена - недееспособная власть - какая державность?
09:23 13/10/08
Aleksandr Tork Киев
Если бы Ющенко думал головой , а не задницей, а еще лучше выложил из своего кармана 400 млн. гривен, может с ним и можно было бы согласиться.Взял бы у сына 100 с небольшим млн. долларов, которые тот получает за Бренды оранжевой революции, (как главный революционер), по курсу как раз хватило бы.По всему этому "Элитному Шалману" давно веревка плачет. ‘fuuu‘ ‘evil‘
19:19 13/10/08
Лазарев Черновцы

Громадсько-політичний канал ініціативи:http://www.youtube.com/user/Lazzarev
15:57 21/08/09

Live

1 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

2 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

3 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

11 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

15 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

18 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

18 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"