О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Общество  29 сентября 2008 16:43:56

Автор: Anatolij Avdeev

Уранові жарти

  Минулого року, приїхавши до Кіровограда, як месія від Партії регіонів Ганна Герман дивувалася відсутності у Кіровограді позолочених унітазів, з огляду на те, що це повинно було б мати місце через видобуток під самим містом урану. Жарт був, на думку парламетарші, дотепним і слушним. Щось в цьому є, але вже більше сорока років місто, під яким добувають уран практично не має з цього ніяких дивідендів крім екологічних проблем.

Після років згортання видобутку, пов’язаних із розпадом СРСР та подальшим нехтуванням важливості урану як сировини для виготовлення палива, на якому працюють ядерні електростанції, – настав час усвідомлення важливості роботи шахти. Та тут Для Кіровограда поспіла інша проблема: копальня, що в межах міста дійшла до тієї умовної лінії, за яку не має права переходити. Аби отримати дозвіл на подальший промисловий видобуток уранової руди, необхідне погодження на це від тих рад, під територією яких уранова шахта планує видобувати сировину. Такі погодження вже є від Кіровоградської районної ради, Бережинської сільської ради та Ленінської районної ради в місті Кіровограді. Затримка за рішеннями міської та обласної ради. Депутати або не розглядають дане питання або ж згодні на це лише після початку дії програми сталого розвитку регіонів видобутку та переробки урану , яка передбачає виділення коштів з державного бюджету на соціально-економічний розвиток регіону, де видобувається уран.

А тим часом в районах міста Кіровограда, де видобувають уран перманентно трясе під час вибухових робіт, трищать стіни осель, а населенню говорять, що все «в нормі». Мрія про статус зони спостереження для населення міста поки що все не збувається. Саме тому не всі кіровоградці прихильно ставляться до виробничої діяльності згаданої шахти, що у прямому сенсі знаходиться у них під ногами. Зокрема, мешканці Великої Балки постійно скаржаться на підземні вибухи, за допомого яких гірники відколюють від суцільного масиву твердої породи її шматки, що, за їхніми словами, руйнують житлові будівлі. Уже тривалий час фахівці профільних інститутів вимірюють силу вибухів і дійшли висновку, що шахтарі не перевищують максимальної межі закладання дозволених їм зарядів у 1500 кілограмів на один вибух. Навпаки, закладають у два з половиною і навіть три рази слабші. Але в це ніхто не вірить, бо гірники на будівлях селища Кізельгур розміщають обяви про час вибуху з проханням до мешканців будинку залишити на час вибухів житлові приміщення! Оттакі жарти та нестиковки в балачках та реаліях життя. Про цю практику нещодавно повідомили журналісти одного з місцевих телеканалів. Після згаданих вибухів, через прекоси одвірків часом не всі мешканці без проблем можуть потрапити до своїх помешкань… Всі потрібні ремонтники та незручності кіровоградці завжди усувають за власний кошт, а не за рахунок багатенької шахти, яка все це не визнає.

Міська ж влада надіслала вже кілька листів на адресу прем’єра, міністра палива та енергетики, у яких йдеться про справжній стан речей та неналежне господарювання державного підприємства "Схід ГЗК", і сподівається на їх сприяння у вирішенні дуже наболілих для кіровоградців проблем. А ще мешканці Кіровоградщини вже не перший рік безуспішно піднімають питання про присвоєння області статусу зони спостереження, оскільки в її межах вже більше 40 років видобувається уранова руда та відбувається її первинна переробка. Особливий статус дасть кіровоградцям можливість отримувати компенсації для покращення свого здоров’я, а виробникам значно поліпшити умови праці шахтарів і зменшити шкідливий вплив радіаційного забруднення на навколишнє середовище. Але віз і нині там, хоча нещодавно під час зустрічі із директором СхідГЗК Олександром Сорокіним представники кіровоградських ЗМІ почули приємну новину. Відтепер податки від діяльності Інгульської та Смолінської шахт переважно надходитимуть у бюджети Кіровоградської області, а не Дніпропетровської – як це було досі.

.

А остаточний вердикт стосовно впливу чи невпливу діяльності шахти на довкілля мають все ж таки винести спеціалісти, яким мешканці Кіровограда відносяться з пересторогою. Саме з їх подачі, ймовірно, народився недоречний і неприємний для кіровоградців «жарт», що місцеві ЗМІ назвали «ложкою дьогтю у бочці меду» під час останнього візиту глави уряду Юлії Тимошенко на Кіровоградщину. Висуванка області у велику політику зауважила, що дозиметр біля її кабінету та в Кіровограді показує однаковий рівень радіаці! Правда наявність на Кіровоградщині більше ніж 20 000 онкохворих прем’єрка чомусь не пояснила.

Стосовно звортнього зв’язку керівництва згаданої шахти “Інгульська” Державного підприємства Східний гірничо-збагачувальний комбінат (ДП СхідГЗК), то вона відверто ігнорує громадськість в особі її представників, заявляючи: «А хто вони такі, щоб ми перед ними звітували… Вони не влада, вони не інспекція…» В цьому кіровоградці нещодавно змогли переконатися телеефірі з вуст керівника шахти Олександра Булича.

Тому вже не перший рік прискіплива увага і журналістів, і громадськості прикута до роботи науковців, які мають надати свої висновки стосовно цього і оприлюднити їх. Особливий статус дасть кіровоградцям можливість отримувати компенсації для покращення свого здоров’я, а виробникам значно поліпшити умови праці шахтарів і зменшити шкідливий вплив радіаційного забруднення на навколишнє середовище. Але весь час до цього все це у мріях і передвиборчих обіцянках. Після кожних виборів кіровоградський виборець тверезішає, а показники дозиметрів біля кабінету Юлії Володимирівни «стають» не на бік її виборців. На жаль, «уранові жарти» від кого вони не виходили, мають завжди один фінал – фатальний.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4091
delete
Anatolij Avdeev
Anatolij Avdeev, свободный журналист "ХайВей"
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 5
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

19:59 29/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа 'Харьков'
В Кировограде от онкологии умирает коллега :((( Эта новость меня потрясла... Поэтому и статья - очень своевременная и важная. Думаю, что вас следует продолжить эту тему.
22:04 29/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub 'Киев'
А що сказати? лише 10 патронів і Партія снайперів...
22:16 29/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra 'Киев'
Хочеться крикнути:почуйте глас народу,але у відовіді стіна глуха...
актуально.
22:23 29/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
04:17 30/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Что Кировоград опасная зона для здоровья населения давно никому не новость. И тема статьи актуальная.

Комментарии

Live

34 сек. назад

Алекс Скиталец удаляет комментарий к материалу Поразмышлял о "томосе" в письме другу Сергею Лебедеву от Алекс Скиталец

...

1 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

3 час. назад

Наша Версия публикует статью Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

8 час. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным

8 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью София Киевская Благословила Единую Христианскую Церковь Украины

.....................

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет