О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  24 сентября 2008 21:25:48

Автор: Алекс Брут

Поляки «полюбили» Україну через конфронтацію з Росією

 

Ігнаці Юзвяк відкрив для себе толерантність закарпатців

 

Він - випускник Варшавського інституту етнології і культурної антропології, а нині аспірант польської академії наук. Приїхав вивчати етнічні процеси на Закарпатті. "Вперше я почав дослідувати етнографію Закарпаття три роки тому, - розповідає Ігнаці. - В першу чергу мене цікавило як тут живуть разом представники національних меншин».

Свою дипломну роботу польський дослідник написав про закарпатських угорців. З тих пір приїжджає регулярно, каже, що встиг закохатися у наш край. Тепер збирає матеріал для дисертації. «Вона буде присвячена людям, які живуть в басейні Тиси у південній частині Закарпаття, - розповідає молодий науковець. – Оскільки саме ця річка є практично кордоном, яка розділяє Україну з Європою. А мене хвилює тема який вплив має кордон на життя місцевого населення. Особливо цікаво спостерігати це там, де державні кордони виникли відносно недавно - після ІІ світової війни».

Батьківщина для закарпатця – це рідне село

 

Ігнаці Юзвяк каже, що Закарпаття – це унікальний край для досліджень. Зауважує, що тут відносини представників різних національностей між собою дуже толерантні, хоча існує чітка національна ідентифікація. Вважає, що основою для власної ідентифікації у нас в першу чергу є територія та мова, а потім вже на другому плані ідуть історія, релігія тощо.

«Цікаво, що рідною землею, батьківщиною закарпатці часто вважають або своє місто, або рідне село з його навколишньою територією, - каже дослідник. – Звісно багато чого залежить від освіти чи посади людини, однак склалося саме таке враження».

Вважає, що це пов’язано з історією. «Мені відомо скільки разів тут змінювалася влада у минулому столітті, - каже Ігнаці. – А деякі старші люди розповідають, що п’ять і більше разів змінювали громадянство, хоча нікуди не виїжджали зі свого села».

Відсутність явних міжнаціональних конфліктних ситуацій на Закарпатті – також пояснює історичним фактором. Адже Австро-Угорщина та Радянський Союз, до складу яких входила область були державами з багатонаціональним складом. Натомість в країнах колишньої Югославії склалася зовсім протилежна ситуація. Там зберігалися чисто національні шлюби, таким чином родини намагалися зберегти свою ідентичність. А ось у нас більшість закарпатців зовсім не дивляться на те якої національності чоловік або дружина.

Каже, що надзвичайно цікаво спілкуватися із звичайними людьми, дізнаватися про їх життя та контакти з сусідами. Адже ця тема – нині актуальна для об’єднаної Європи, це частина європейського способу життя. В цьому плані нашу область можна вважати навіть прикладом для наслідування.

Закарпаття руйнує всі стереотипи

 

Однак Ігнаці каже, що у Польщі практично нічого не знають про Закарпаття. Історично тут підтримують зв’язок тільки з Галичиною. Також поляки знають про Крим, куди їздять на відпочинок. А наша область, хоча і має спільний кордон з Польщею, але чомусь залишалася поза увагою. З відкриттям переходу «Лубня» все має змінитися.

«Польща декларує міцні дружні стосунки з Україною, однак це скоріш такий собі символ», - каже Ігнаці. До нашої країни поляки почали ставитися значно тепліше після «помаранчевої» революції. Українська тема домінує у пресі, а в університетах почали активно вивчати українську мову. «На мою думку це сталося через загальну «нелюбов» до Росії, - каже мій співбесідник. – Тому і підтримали прозахідний політичний табір».

Ігнаці Юзвяк: "У поляків повно стереотипів щодо України"
Ігнаці Юзвяк: "У поляків повно стереотипів щодо України"

Однак досі в Польщі існує стереотип щодо західної України, яка вважається європейською (тобто культурною, толерантною, відкритою), і східної – як проросійської: з великою кількістю криміналітету, і людьми, які жалкують за радянськими часами. Цей міф підігрівається у пресі. «Але мені задається, що часто матеріали підбирають досить тенденційно, - каже дослідник. - Зі сходу України навмисно показують тільки негативних персонажів».

На його думку саме Закарпаття руйнує всі стереотипи щодо поділу України на протилежні політичні та культурні табори. Адже тут, на західних кордонах люди голосують абсолютно за різні партії, мають свою власну думку і вільно її висловлюють. Це стосується навіть так званого «мовного питання» – тут немає жодної різниці на якій мові розмовляють люди. «Наприклад, більшість людей в Берегівському районі говорять угорською, але майже всі знають російську або українську мову», - каже Ігнаці.

«Українська громада у Польщі досить чисельна, виходять газети українською, діють культурні товариства, школи. Влада у всьому іде їм на зустріч, - розповідає дослідник. – А ось ставлення до заробітчан трохи інакше. Адже в Польщі існує проблема робочих рук, поляки їдуть працювати за кордон, де отримують втричі більше. Натомість вільні місця займають переважно українці. В основному домінує ставлення до них як до молодших братів, яким потрібно таким чином допомогти, а це зовсім неправильно».

Адже знову йде мова про певний стереотип. «Хоча немає відкрито ворожого ставлення, однак існує певна дискримінація, - каже Ігнаці. – Ніби ми вже досягли того рівня, аби дивитися трохи зверхньо на всіх інших. Часто навіть позитивні стереотипи несуть в собі небезпеку. Бо всі люди рівні, не дивлячись на різний рівень розвитку економіки в країнах».

Однак ще існує також стереотип «дикого» бандерівця, тобто українського радикального націоналіста - він різко негативний. «Але на фоні політичної «боротьби» з Росією навіть він сприймається краще, ніж раніше», - зауважує Ігнаці.

Щодо майбутнього футбольного чемпіонату, який доручили провести нашим країнам спільними зусиллями, то виявляється, що Польща також ще не готова до «Євро-2012». В пресі критикують владу, яка не квапиться почати будувати нові сучасні стадіони та готелі. Тобто така ж сама ситуація як в Україні. Однак польська влада заспокоює - все встигнемо. Хоча керівництво УЕФА вже почало не жартома нервувати…

 

У нас – русини, у них – шльонзаки

 

Говорили ми і про проблему русинів. Ігнаці каже, що у Польщі лемки і бойки, що живуть у Бещадах, також вважають себе русинами. Однак деякі з них записуються або українцями, або поляками. Ніяких протиріч між ними не виникає. «У вас це питання більше торкається політичної площини, - каже Ігнаці . - Мені здається, що українська влада надто переживає за єдність держави, тому і виникають такі проблеми. Щодо питання русинство, то є відчуття, що воно підігрівається штучно і деякі журналісти також задіяні в цьому».

В зв’язку з русинами згадали польську Сілезію – там виникло схоже питання так званого «регіоналізму». Мешканці цієї території вважають себе «шльонзяками» (сілезіанцями) – тобто не німцями, не чехами і не поляками, а окремою невизнаною владою національністю. Однак останній перепис населення у 2002 році довів, що майже 200 тисяч людей записалися саме сілезіанцями. Це звісно не сподобалося владі. В Сілезії також виникають різні політичні рухи, представники деяких з них вимагають надати краю автономію, інші – борються тільки за визнання їх як особливої нації. Однак різниця з Закарпаттям полягає в тому, що ніхто не використовує мешканців для роздмухування питань сепаратизму. Хоча наприклад Чехія таки визнала сілезіанців. Однак в Польщі представників національних меншин не більше 5-6 відсотків всього населення, в Україні - майже 40. Тому їх проблеми завжди будуть актуальними.

З Росією не вдалося знайти спільну мову

 

Загальновідомо, що у Польщі завжди були напружені відносини з Росією. Це тягнеться ще з далеких часів. Агресивна політика Кремля – постійна тема у польських медіа.

Ігнаці каже, що стосунки між країнами зараз дуже погані у всіх відношеннях. Однак не впевнений, що це вигідно самій Польщі. Утім влада, озираючись на Євросоюз та США, сама підігріває ці конфлікти.

«Днями "Газпром" вирішив на декілька днів перекрити газ для Польщі, знову зчинився шквал невдоволення, - розповідає Ігнаці. – Однак президент Росії Медведєв сказав, що ці дії не мали політичного значення, потрібно було провести поточні ремонти на «трубі». Поляки цим заявам не вірять. Всі згадують про заборону імпорту в Росію польського м’яса. Хоча офіційно це стосувалося нібито недотримання гігієнічних умов, однак видно було - це тільки політика».

Під час минулих виборів нинішній прем’єр-міністр Дональд Туск обіцяв, що буде намагатися налагодити більш мирні, спокійні стосунки з Росією, знайти спільну мову, не сперечатися у майбутньому. «Але як бачимо - не вийшло, - зауважує Ігнаці. - Хто в цьому винен - складне питання. Але пошуки ворога нікому не потрібні - бо іноді достатньо маленького непорозуміння, аби почалася велика боротьба».

Історія України та Польщі також тісно переплетена. Це відображається і у кінематографі. Хоча з приводу виходу на екрани фільму «Вогнем і мечем» і точилося багато суперечок, однак його досі дивляться із задоволенням і українці, і поляки. Однак більш свіжі події історії, коли між нашими народами спалахували збройні конфлікти, режисери показувати не наважуються. Рани ще не загоїлися остаточно – це про криваві події на Волині. Тільки трагічна сторінка новітньої історії для поляків – Катинь, де було розстріляно декілька тисяч офіцерів польської армії військовими НКВД, отримала нещодавно своє втілення на екрані. Російські солдати показані у фільмі безжалісними варварами. Хоча режисер Анджей Вайда ввів і позитивний персонаж – офіцера Червоної Армії, який, ризикуючи життям, врятував сім’ю закатованого поляка. Тобто необхідна політкоректність була збережена.

Щодо Закарпаття, то тут також досі згадують про січовиків, яких було передано польським військовим на Верецькому перевалі. Однак сумні сторінки історії вже не впливають на стосунки між нашими народами. «У 1939 році одна з груп польських військ потрапила у Берегово, - розповідає Ігнаці. - Один з вищих офіцерів, полковник тут раптово помер. А його могилу знайшли тільки кілька років тому завдяки директору музею Берегівщини Івану Шепі. Це пам’ять, яка важлива для нас. Військові конфлікти залишилися у минулому. Тепер Польща та Україна – це дружні партнери».

"СЗ Паланок"

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4721
Фото: автор
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +6
Всего комментариев: 10, Всего рецензий: 6
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

11:01 25/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
11:21 25/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дуже добра стаття Алексе.Мені приємно що таку статтю написав мій земляк.
14:04 25/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Марія Солтис Кузнецовск
За дружні стосунки двох країн.
17:05 25/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Интересно послушать мнение иностранца о себе из ближнего зарубежья... Почему-то его мнение противоположно мнениям его соотечественников, что периодически приезжают убирать могилы на Лычаковском кладбище во Львове... Эти люди считают, что украинцы не достойны жить на их земле...
19:33 25/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Мудрі думки.цивілізовані.звичайно,що краще мати друзів,але наші політики і політики в Росії теж,де сестра моя живе,на Україну тільки один негатив йде з телевізора,газет і журналів.шукають ворогів,замість,щоб приблизитись один до одного,так комусь цього не хочеться.а жаль.
стаття грамотна і цікава.
20:12 25/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? Рекомендую, хоч ы з застереженнями. В Радянськы часи в моєму інституті вчилдись студенти з 63 країн світу. Були серед них і поляки. З поляками я жив і в аспірантському гутрожитку в Москві. Хоч ми там всі принципово розмовляли на рідній мові, та і я, українець, і мої друззі- казах, вірменин,білорус - всі для іноземців були руськими. Українцями ми стали після загибелі Союзу і масової міграції наших заробітчан до Європи. Та були ми для них людьми другого гатунку.Дійсно, стали друзями лише коли наш пРезидент почав конфронтацію з Россією. Адже тепер Росія повинна вдарити спочатку по нас, а потім вже по Польщі.Та сваряться недолугі політики, а страждаємо ми з вами.Мої предки творили Державу Україну.Та коли мого рідного батька, доктора історичних наук, рятівника Карела Войтилли, за участь у створенні союзу миролюбних сил "Батьківщина№ в Дніпропетровську викинули на 70 гривневу пенсію, він, щоб не подлохнути з голоду, прийняв пропозицію Армавірського Держпедуніверситету і став почесним громадянином міста, полковником Російської армії( Путін надав це звання по представленню 1945 року). Його діти - мої брати і сетра -громадяни Росії. Що ж ви думаєте, мої діти будуть воювати з моїми братами і сестрами?
11:53 25/09/08
Прочитала и лишний раз убедилась, что мнений столько, сколько и людей...
20:29 25/09/08
нра ‘smile‘
20:34 26/09/08
CHARISTA Чернигов
Рекомендує цей матеріал
Чому? Дуже цікавий матеріал. Взагалі "Польща і Україна" - ця тема завжди залишатиметься актуальною, оскільки так історично склалось сусідство, що коли щось відбувається в нас - Польща проце "теревенить" і таксамо коли в Польщі. як не дивно, але на геополітичному рівні Польща і Україна є тією невидим пунктиром, що розділяє Європу і Азію.

- Відносно Батьківщини, то для одних це цілий континент, а для інших клаптик землі в рідному селі, де стоїть рідна хата та вже всохла груша...
15:15 27/09/08
Эргус Ростов-на-Дону
Сначала Штаты полюбили поляков и прибалтов, а теперь они вместе любят Ющенку. Такой он вот весь теперь полюбленный.
14:39 28/09/08
Серый Лев Харьков
Рекомендує цей матеріал
22:02 24/09/08
Эргус Ростов-на-Дону
Рекомендує цей матеріал
Чому? Сначала Штаты полюбили поляков и прибалтов, а теперь они вместе любят Ющенку. Такой он вот весь теперь полюбленный. Чуть не забыл Саакушвили - того кто только не любил.
14:40 28/09/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Бо дійсно в Закарпатців є чому повчитися.Особливо толерантності одних народів до інших.
11:22 25/09/08
глядач Одесса
Краще мати друзів чим ворогів.Стаття врівноважена та інформаційна на погляд з Польщі. ‘read‘
11:37 25/09/08
Oleksa Livinsky Мукачево
Рекомендує цей матеріал
20:33 28/09/08

Live

26 мин. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

3 час. назад

sdv публикует статью Росія дає чіткий сигнал, що розглядає окуповані території Донбасу як свої

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

12 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

12 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

12 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

13 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

13 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

13 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

13 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

13 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

13 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

15 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

23 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

1 дн. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

1 дн. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 дн. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"