О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  21 сентября 2008 14:11:55

22 вересня - День без автомобіля

22 вересня в багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день без автомобілей. В цей день в ім’я довкілля та здоров’я, люди пересядуть на громадський транспорт, велосипеди чи стануть пішоходами. Велика кількість експертів вважають, що саме збільшення кількості вуглецю в атмосфері рано чи піздно стане причиною глобальної зміни клімату Землі.

 

Щоразу заводячи двигун автомобіля, ми прискорюємо зміни клімату - адже СО2 переважає серед інших парникових газів, що посилюють здатність атмосфери утримувати тепло. Вже сьогодні добре помітні наслідки глобальної зміни клімату: тануть льодовики, піднімається рівень Світового океану, океанські течії змінюють свій напрямок. Страждають тварини. Наприклад, гинуть білі ведмеді - крига, на якій вони полюють, з’являється на місяць пізніше і тане раніше, ніж півстоліття тому.

Здається, що такі глобальні явища повинні бути предметом уваги урядів і всесвітніх організацій. Але сьогодні мова йде про участь кожної людини і прості повсякденні дії людей.

Наприклад, відмовтесь від авто тоді, коли це можливо!

Коли у Франціїї в 1998 році вперше був проведений день без автомобіля, результатаи для столиці були вражаючі. Вміст СО2 в паризькому повітрі в цей день зменшився на 15%.

22 вересня пять років тому в міжнародній акції "День без автомобіля" взяли участь 1353 міст в 37 європейских країнах .

З 16 вересня цього року розпочався тиждень «Свіже повітря для всіх». Мета тижня – звернути увагу на моживість пересуватись, не шкодячі довкіллю, зменшити використання особистого транспорту, підвищити свідомість учасників дорожнього руху для створення сприятливого та безпечного навколишнього середовища .

Всі ці дії та їхні наслідки можливі в разі свідомого ставлення людей до довкілля. Піклування про наслідки таких звичних дій, як поїздка автомобілем на роботу, залишена лампочка, що даремно освітлює пусте приміщення чи викидання сміття на узбіччя.

За браком інформації далеко не всі усвідомлюють небезпеку і не готові поступитися власним комфортом заради покращення ситуації на планеті.

Змінити ставлення та надати допомогу у виборі екологічного стилю життя потрібно і можливо. Необхідна системна та постійна робота по ліквідації необізнаності і наданні впевненості, що твої прості дії можуть зберегти простір для існування прийдешнім поколінням. Така робота має бути інформаційною, але ще більше – освітньою, що починається змалечку.

Так, наприклад, навчальний курс «Уроки для стійкого розвитку» в 7 класі в темі «Енергія» пояснює учням, що нафта є невідновлюваним ресурсом: якщо вона вже використана, то це – назавжди. В глобальному масштабі спалювання палива призводить до збільшення вмісту вуглекислого газу, що, в свою чергу, сприяє зміні клімату на нашій планеті.

Можливо, вже час для нас навчитися використовувати розумно наше дорогоцінне пальне і більше дбати про навколишнє середовище?

Підручник пропонує подумати і зробити певні дії, щоб заощадити гроші, допомогти природі та зберегти ресурси, які наша планета створювала мільйони років.

Ось невеличкий зразок таких дій, що пропонує підручник:

ЧОМУ ДІЯТИ

Для подорожей, де твоєї власної енергії не зовсім достатньо, порівняй види транспорту: автобуси менш забруднюючі, ніж машини та поїзди; трамваї і тролейбуси – кращі, ніж дизельні автобуси.

ЯК ДІЯТИ

- Зроби список маршрутів, якими Ти можеш подорожувати до школи або поза школою.

- З’ясуй, чи твоя подорож здійснюється менш забруднюючим довкілля видом транспорту, перевір розклади та ціну.

- Пам’ятай про це, коли плануєш свої нові подорожі.

- Обговори з іншими домашніми, чи ще хтось хоче взяти участь в цьому разом з тобою.

Ти покращуєш якість повітря, економиш пальне чи електрику і робиш Світ кращим для кожного!

Можливо, що таке виховання з шкільних років викликає прагнення у молодої людини кожний крок звіряти (може вже й підсвідомо) з необхідністю залишити чистим повітря, воду та природні ресурси наступним поколінням, і дасть змогу вижити людству, жити без збільшення екологічних проблем.

Можливо, якщо курс «Уроки для стійкого розвитку» стане поширеним у багатьох школах України, День без автомобіля стане звичним, масовим і українці почнуть відчувати необхідність приєднатися до міліонів тих, хто користується велосипедом чи громадським транспортом замість автомобіля.

Всього ж про "День без автомобіля" оголошено в тисячах міст світу, так що біля 100 міліонів людей залишать свої машини "на приколі" і скористаються велосипедом чи на один день перетворяться на пішоходів.

22 вересня - День без автомобіля
Количество просмотров: 3763
delete
Ігор Сущенко, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 11, Всего рецензий: 4
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

15:07 21/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Завтра пойду на работу пешком! Было бы где ставить велосипед - давно бы перешёл на этот вид транспорта - так ведь дикий народ - всё хватают, что плохо лежит!
Очень надеюсь, что подхавтят эту традицию и на Украине!
20:22 21/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Соглашусь с Нестором – наивно полагать, что население планеты проявит столь дружную солидарность, но ведь рано или поздно человеку придётся вернуться в число пешеходов т.к. автомобильный бум просто разрушит среду обитания!
14:49 22/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Маклюк Юлія Ирпень
14:58 22/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
Дело, конечно, не в любви к природе, а в оттягивании всепланетарного кризиса в связи с падением нефтедобычи и истощением нефтяных добываемых запасов нефти на планете. Все остальное просто дымовая завеса. Жаль, что автор не разобрался и не рассмотрел и эту сторону вопроса.
Абсолютно согласен. Автор разобрался. Дело совсем не в сохранении природы. Дело - в предоставлении возможности следующим поколениям выжить, не снижая качества жизни. Попросту - иметь воздух для дыхания, воду для питья, землю, а не пластиковые пакеты под ногами. И ресурсы для промышленности в том числе. Давайте тратить, использовать, но только необходимое, а не просто так.
20:36 22/09/08
Природа сама себе збереже - ціною знищення такого хижого непотребу, як людина. Ми живемо на тонкій шкірці (не всюди 70км, а під океанськими водами набагато менше), яка зветься суходолом. Нижче тисячі км. розплавлені базальти і ін. пекельні суміші. Розрим цієї тонкої шкірки внаслідок дрейфу материків і рухів в межах одного материка, особливо на границі високих гір і рівнин - результат: зміна місцями суходолу і океану. Маєте свіжу екологічно чисту від люства систему. Мабуть, так загинула Атлантида, так вона і відродиться. Щодо загазованості міст - згідний: велосипеди, водень замість бензину в баках авто. Проблема в іншому - в адаптації, я в лісі вже довго не витримую, хочеться трохи асфальту.
06:24 23/09/08

Комментарии

наївний ідеалізм
14:43 21/09/08
Маклюк Юлія Ирпень
репортаж в Дня без авто від учасника і очевидця http://h.ua/story/134925/
13:00 23/09/08
Рекомендує цей матеріал
15:07 21/09/08
Не втримаюсь від самоцитування, я теж не раз підіймав цю тему:
"...При современном машинном обилье трудно по жизни пройти до конца"
http://h.ua/story/13881/
та
http://h.ua/story/13922/

Тему слід піднімати регулярно, так що молодець
22:51 21/09/08
Маклюк Юлія Ирпень
Рекомендує цей матеріал
14:49 22/09/08
Дійсно наївно. Глобальне потепління мало повязане з вмістом вуглекислого газу. 30000 років тому останній льодовик відступив з Европи і нікому в голову не приходить повязувати це з "діяльністю" мамонтів. Клімат планети - це дуже складна коливна система, яка має масу піків, мінімумів і ін. параметрів. Щоб це все зрозуміти і моделювати потрібно активно проводити дослідження "в живому часі" впродовж сотень років. Людство науково займається цим не повну останню сотню, бо клюнув смажений в одне місце. Щодо дня без авто, то украйнцям бракує в різдвяному циклі свят ще однієї трійці - дня без тепла, дня без електрики і дня без водо-каналізації.
06:12 23/09/08
spam
03:05 21/09/09
Маклюк Юлія Ирпень
араз клімат змінюється швидше, ніж якби це відбувалось тільки в межах планетарних циклів
12:58 23/09/08
Цитата:
Природа сама себе збереже - ціною знищення такого хижого непотребу, як людина

Власне, САМОзбереження і є основною кінцевою метою екологічного руху як такого. Адже Природа зникне хібе що після того, як Сонце згасне. Арктична пустеля, Сахара, Долина Смерті - це теж природні ареали. Ними може бути вкрита вся планета, і це теж буде буйство біорізноманіття - в порівнянні із Марсом, наприклад. Але чи буде там місце людині? Може, й буде - як в кіно типа "Божевільний Макс" чи "Кін-дза-дза". Але для чого? Задля невід"ємного права кататись туди-сюди у бляшаній коробці та ще задля кількох сумніних задоволень?
11:41 23/09/08

Live