О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Биография  18 сентября 2008 13:46:58

Поет Григорій Чубай: наші з ним розваги

Розповідає Григорій Павлюк,

начальник управління Пенсійного фонду в Радивилівському районі Рівненської області:

Поет Григорій Чубай: наші з ним розваги
– До Грицькової хати в Березинах (Радивилівський район) від моєї – метрів триста навпростець. З одного боку стежки – колгоспне поле, з другого – людські городи, що туляться до обійсть. Взяв я в батька велосипед, їду до Чубаїв, домовилися, що в Гриця як старшого з-посеред нас збереться вся наша футбольна команда – поїдемо до сусіднього села Курсики, заповзялися з тамтешніми хлопцями на матч. У Гриця теж батьківський велосипед, а друзі – хто «моторизовані», хто піші. Розподіляємо сили: кому їхати, натискаючи педалі, а кому щулитися на рамі.

Ех, такі виїзди до «чужих» особливо запам’яталися, бо що вже ігри зі своїми, то вони траплялися раз у раз. Ні, звісно, не від безділля. Ціле літо серед домашніх обов’язків Грицька, і моїх, і його друзів було випасання корів. У Григорія мати не могла похвалитися здоров’ям, хворіла, так що йому цей обов’язок випадав навіть частіше, ніж іншим.

Гнали худобу «на колгосп», де великий вигін. Поряд – старі склади міндобрив, комори, де можна і в піжмурки пограти; звідси рукою подати до колгоспної кузні, туди забігали часто. І просто з цікавості, і тому, що ковалював там Гриців дядько – Пилип Гетьман. Вогонь приворожував, якоюсь містикою віяло від гоготіння горна, від снопів іскор. І здавався коваль якимось чарівником, що вміє і вогонь упокорити, і метал зробити податливим, наче глевка глина. Мабуть, отам, біля горна й ковадла, Григорій Чубай ще підлітком теж набирався поетичного світочуття і світосприйняття.

Неспроста часто брав із собою на вигін книжки, зачитував нам ті місця, які йому припали до вподоби. Запам’яталося, що ще в середніх класах, коли ми навчалися в Довгалівській восьмирічці (у різних класах, бо Грицько був старший), знав він напам’ять вірші Тараса Шевченка. Приносив «Кобзаря» і на луг, читав уривки з поем, і та поезія чомусь переймала більше, ніж почута на шкільних уроках. Здається, тому, що вмів Чубай декламувати з пристрастю, яка не залишала нас байдужими.

Любив він і малювання. Олівцем нашвидку накидав пейзажну замальовку, показував нам. Але більше подобалося, коли пропонував котромусь: «Ану, посиди-но, я тебе змалюю». Ми зазирали, як воно в нього виходить, і зачудовано ойкали, коли з-за рисок і штрихів на папері прозирало щось живе, схоже на товариша. Пам’ятаю, і мене одного разу змалював, і я ту картинку поніс додому показати батькам, а вони скупо визнали: «Схожий».

І все ж найчастіше спільний час на вигоні віддавали футболу. Грицько був нам і за тренера, і за капітана команди, бо володів м’ячем таки вправно. Мав коренасту статуру, кривуваті «футбольні» ноги, через що ми над ним іноді й покепковували. Коли вже з літами доля розвела нас різними дорогами і Чубай жив у Львові, якось у Березинах, зустрівши мене, розповідав, що грає в армійській команді.

Недалечко від Березинів протікає річка Пляшівка, та сама, що відома Берестецькою битвою 1651 року, яка відбулася біля сіл Острів і Пляшева. А біля Бригадирівки, чи по-колишньому – Малих Жабокриків, трохи вище проти течії, вода зовсім спокійна, береги болотисті, хоч місцями і доволі підвищені. Недарма місця «жабокрицькими» звалися, жаб там і справді колись, до меліорації, було сила-силенна. Однак не тільки – ці місця славилися раками. Отож при нагоді йшли з Грицьком і друзями «До Штилів» – в урочище за колгоспними ставами, до річки. А друзі – це Стьопа Грушицький, Петя Маркович, Володя Сова, Володя Павлюк, мій далекий родич по дідовій лінії… Ясна річ, купалися, ловили раків. Там були такі печери в берегах, яких уже давно нема. Але аби не наражатируки на сильні клешні раків, кидали їм наживку – жаб’ятину з грузилами-гайками. І ті клювали – по двоє троє насідали на корм. А ми – тут як тут.

Через мій город пролягав видолинок, де навесні і в зливи текла справжня ріка. Несло хмиз чи й сіно від лісу, що звався «Казьонський», або й ще більш звіддаля – від лісу «Касень». Запам’яталося: Григорій часто приходив у таку пору; коли були меншими, просто пускали тут кораблики, більшими – пробували долати нуртуючу перешкоду на саморобних плотах. Не знаю, звідки в людини сила волі протистояти лиху, ймовірно, вона, ця воля, виробляється і в подібних іграх.

Принаймні відомий Грицьків «Вертеп» – це й відображення нагромадженого досвіду в освоєнні народних традицій. Хоч розгул атеїзму й не дозволяв дітям зі шкільних літ прилучатися до церкви, - заборонити звичаї та обряди ніхто був не в силі. Грицько на Великдень, Зелені свята вдягав вишиту сорочку, втім, як і всі ми, хлопчаки. На Різдво ходили з вертепами. Чубай змайстрував вертеп у старовинному стилі – двоярусний заокруглений будиночок. Колись у таких ставили лялькові вистави на релігійні та світські теми. Але Грицько використовував вертеп як символ святкового дійства з перебиранцями. Володі Павлюку частіше діставалася роль хитрого жида, Гриць грав селянина. Образна система цього дійства послугувала для її нового переосмислення в Чубаєвій поемі «Вертеп».

Після восмирічки Григорій перейшов навчатися в Козинську середню школу, а невдовзі і я після 8 класу зробив подальший вибір – поїхав навчатися в Рівне, в технікум. При дедалі рідших зустрічах часто згадували своє дитинство. Його світ образів і почуття переселилися в Грицькову поезію.

Довідка з Вікіпедії;«Григорій ЧУБАЙ (23 січня 1949 — †16 травня 1982) — український поет, перекладач. Один із чільних представників НМ-дискурсу у львівському андеґраунді 70-х років. Творчість Григорія Чубая справила видатний вплив не стільки на поезію, скільки на «самоусвідомлення» деяких вісімдесятників. Батько фронтмена групи «Плач Єремії» Тараса Чубая.Автор посмертно виданих поетичних книг «Говорити, мовчати і говорити знову» (1990), (1999).Народився 23 січня 1949 року у селі Березини Козинського району Рівненської області у селянській сім’ї. Навчався у Козинській середній школі, Московському літературному інституті.Писати почав у ранньому віці. Йому не вдається вступити до Київського університету через виступ перед пам’ятником Т.Шевченку, де він намагався трактувати твори Кобзаря не так, як офіційна пропаганда. Після цього повернувся додому й працював на радіо у місті Радивилові.Після написання антирадянської та антиімперської за сутністю поеми «Вертеп» приїжджає до Львова, де з великим успіхом її читає у середовищі молоді. Там же знайомиться з подружжям Калинців — Ігорем та Іриною, братами Горинями, В. Чорноволом, В. Морозовим. Друзі та близькі називають поета Грицьком, як він сам волів. Після зближення із «антирадянськими елементами» у Г. Чубая починаються обшуки та переслідування, інспіровані КДБ. Вважаєтся, що така постійна неровова напруга підірвала здоров’я поета.У 1970 році одружується та залишається жити у Львові на Погулянці. Організовує та видає «Скриню» — один із перших самвидавівських журналів України, де друкуються твори Г. Чубая та його друзів.16 травня 1982 р. Григорій Чубай пішов з життя. Поховано його було на Сихівському цвинтарі. За клопотаннями родини та Львівської організації Спілки письменників України Львівська міська рада дозволила у грудні 1995 р. перезахоронити останки поета на полі № 11 Личаківського цвинтаря. 15 вересня 2007 р. на могилі поета встановлено пам’ятник (цього ж дня у Львові відбувся «Вечір пам’яті Грицька Чубая»).Тільки посмертно його прийняли до Спілки письменників України. І тільки тоді радянська влада дозволила друкувати його вірші та поеми, переклади з Блока, іспанських, чеських та польських поетів. У 1990 році вийшла його книжка «Говорити, мовчати та говорити знов», перекладена польською та іспанською, а у 1999 — «Плач Єремії».

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 5326
Отредактировано: 18-09-2008 [13:51]
Фото: З Інтернету
delete
Володимир Ящук
Володимир Ящук, Радывылив , свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 8, Всего рецензий: 8
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

14:15 18/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
16:36 18/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава розповідь про земляка!
18:06 18/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гораздо интереснее, когда о личности рассказывают не стандартными фразами, а именно "живыми" впечатлениями! Считаю, что со временем подобные работы обретут свою историческую ценность!
20:06 18/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Не стандартно и очень интересно подан рассказ про интересную личность! Печально читать биографии великих людей, словно это послужной список паровоза – выпущен в 1900 году, пробег 500 000 километров, пущен под слом в 1961… Грустно, согласитесь так о творческих людях…
23:14 18/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Рада знов читати Ваші історії - ще один діамант до скарбниці людського досвіду. Саме такі люди - і є справжнім багатством України.
02:09 19/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
Гарно!
05:20 19/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
З захопленням прочитала.
беру в бібліотеку.
09:21 22/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
18:06 18/09/08
lavra Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Рекомендую. Доля талановитих людей не була в Україні щастям.
05:21 19/09/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Геніальна була людина. Мені надзвичайно подобаються його вірші, особливо
"Моя задихана коридо..."

Моя задихана коридо,
мій колізейний чорний дню,
твої дива ридають ридма,
бо з них злагоджують меню.

Їх на руках навчать ходити
і танцювати на шнурку—
в догоду хтивим ерудитам,
юрбі цинічній до смаку.

Яка хвилюється у норму:
то драматично позіха,
то грима в стелю бутафорне
своїм премудрим "ха-ха-ха".

Мій чорний дню, мій колізею
на грані тьми і пустоти...
Чи, може, совість до музею,
поки не пізно, віднести?!

Бо то таке вже архідревнє,
як і пергамент, і соха,
тоді б і я зумів, напевне,
зректи премудре "ха-ха-ха".

Рядочком кожним і абзацом,
і кожним всміхненим кліше
кричать газети про ерзаци —
ерзаци душ з пап‘є-маше.

З трибуни хтось волає "браво!"
по всіх усюдах загуло:
минуле вб‘єм ерзацом слави,
якщо там слави не було!

Замість часу — ерзацгодину,
замість людей — ерзацлюдину,
а всім крикливим на догоду
ми подамо ерзацсвободу!
І для годиться ще й посієм
із власних рук ерзацмесію!..

Ура творцям ерзаців, браво! —
це ж підніме на висоту
і синтезовану державу,
і синтетичну пустоту.

Чого ж вам ще тоді шукати,
чого ж іще запрагне люд —
кібернетичного пілата
чи синтезованих іуд?!
15:29 19/09/08
Я б сказав, геніальний, пророчий. Ніби про нас теперешніх писано.
09:13 22/09/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Про дійсно героя України.
09:22 22/09/08
Рекомендує цей матеріал
16:36 18/09/08
Володимир Ящук Радывылив
Справді, прекрасний вірш
21:58 20/09/08
Володимир Ящук Радывылив
Дякую, Олександре! Приємно, що Ви все ще переглядаєте й мої писання ‘smile‘
21:59 20/09/08

Live

5 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

5 час. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

5 час. назад

Влочега рекомендует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

7 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

7 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

7 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

7 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

7 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

7 час. назад

Любавка комментирует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

7 час. назад

Любавка комментирует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

7 час. назад

Любавка комментирует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ