О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Экономика  16 сентября 2008 18:34:00

У Самборі пре ріпак, а на Львівщину дядько-інвестор, якому селяни не вірять.

У Самборі пре ріпак, а на Львівщину дядько-інвестор, якому селяни не вірять.

Мережеве дослідження від Першої Української Земельної Біржі

 

За словами голови РДА Самбірського району І. Білака, іноземні фірми, серед яких найбільше українсько-англійське ТзОВ «Ленд Ком», масово в селах беруть в оренду земельні паї, практично душать українських фермерів.

Останнім важко конкурувати з тими, у кого сучасна й потужна техніка, великі фінансові ресурси. До того ж люди з ними укладають угоди на передачу своїх земельних паїв в оренду, сподіваючись на вигоду. На жаль, при цьому вони не вчитуються у зміст підписаного документа. А, як твердять юристи, через кілька років може статися так, що чужинеці на законній підставі з орендаря перетвориться на їх власника. Про це стало відомо 5 вересня 2008 р.

На Самбірщині тільки фермерське господарство «Білак» може створити іноземним фірмам серйозну конкуренцію. Адже воно не лише збирає сталі високі врожаї, але й збільшує поголів’я худоби перспективних порід. Достатньо в нього сучасної техніки. Заробітна плата пастухів становить понад півтори тисячі гривень, не говорячи про інших працівників. Підприємство готове взяти в оренду земельні паї в багатьох селах району поблизу Самбора.

Однак, не витримує конкуренції приватна агрофірма «Промінь» із с. Воля Баранецька , яка на орендованих 800 га збирає добрі врожаї сільгоспкультур, розвиває тваринництво, придбаває нову ґрунтообробну техніку. Та досвідчений аграрій п. Ващак змушений зменшувати обсяги свого виробництва. Наступного року він господарюватиме тільки на 200 га.

Подібна ситуація у ще одному передовому в районі сільгосппідприємстві ТзОВ «Чукв’янське». Воно орендувало 915 га земельних паїв. Надалі, як заявив його керівник Р. Шубар, оброблятиме і засіватиме лише 300 га.

Довідка від Першої Української Земельної Біржі | Ще 15 липня 2008 р. на сесії Кульчицької сільської ради Самбірського району Львівської області подав заяву про відставку за власним бажанням сільський голова І. Дашинич. Депутати її задовольнили. Причина – скандал довкола ТзОВ "Ленд Ком", яке в Західній Україні масово бере в оренду земельні паї.

А кількома днями раніше на сході села люди висловили недовіру сільському голові через те, що він без їх згоди власноруч уклав угоду з ТзОВ "ЛендКом" на оренду чималої площі незайманих земель. Передусім були передані земельні паї, власники яких померли або їх наступники не встигли оформити відповідні документи про спадщину. Більше того, селяни поскаржилися, що інвестор обіцяв виготовити людям Державні акти на землю, але цього не було зроблено. Через це громада заборонила подальшу оранку.

«Сьогодні чудові українські землі вподобав не один зарубіжний інвестор, – зазначив голова РДА І. Білак на сесії Самбірської районної ради. – У їх числі й спільна українсько-англійська фірма "Ленд Ком". Я за те, щоб вільні землі орали, на них вирощували врожаї. Але все має робитися на законній основі. У нібито типовому договорі інвестори внесли два підступні й далекоглядні пункти, вигідні насамперед їм. Зокрема, йдеться про те, що інвестор має право передавати землю в суборенду. Крім того, у разі прийняття Закону про продаж землі, він отримує незаперечне право на її викуп.

Ми роз’яснюємо людям, хто такий зарубіжний інвестор. До того ж чужинці збираються вирощувати переважно ріпак. Ця культура за кілька років висмокче родючість і земля перетвориться на пустку. Сівозміни, як це передбачає агротехніка, ніхто не збирається дотримуватися. Знаючи таку правду про угоди з такими інвесторами, які мають своїх представників по районах, селяни масово розривають з ними раніше укладені угоди, а до сільських голів, які йдуть на відверте порушення, вживають заходів, як це сталося на маленькій батьківщині гетьмана війська запорізького Петра Сагайдачного – с.Кульчиці».

З початку 2008 р. договори оренди на 650 га земельних ділянок укладено також між українсько-англійською фірмою «ЛендКом Юкрейн» та пайовиками сіл Повітненської сільської ради.

Водночас ведуться переговори про оренду землі на території Бартатівської (400 га), Керницької (600 га), Мшанської ( 300 га) , Суховольської (200 га) та інших сільських рад.

Та дізнавшись правду про кабальні угоди з такими інвесторами, які мають своїх представників по районах, селяни масово розривають з ними раніше укладені угоди, а до сільських голів, які йдуть на відверте порушення, вживають заходів, як це сталося на маленькій батьківщині гетьмана війська запорізького Петра Сагайдачного – с.Кульчиці.

Українсько-англійське підприємство "Лендком Юкрейн", яке проводить значну роботу щодо укладання орендних договорів із власниками земельних паїв у Золочівському, Буському, Радехівському, Перемишлянському та інших районах, відтепер згідне на 10-річний термін оренди (раніше йшлося про 15 років). Орендарі до того ж гарантують селянам відразу 2% оцінної вартості землі замість пропонованих перед тим 1,5%.

Можна зрозуміти представників місцевої влади, які активно ратують за прихід інвестора в аграрний сектор. Ще би! Грошей своїх, аби вкладати їх у землю, нема, або ж їх надто недостатньо, й тому десятки, сотні тисяч гектарів фактично виведені із сільськогосподарського виробництва. За інвестора борються. Недарма, мабуть, і лозунги публічно проголошують: на кшталт "Ласкаво просимо, "Лендком Юкрейн", на Бузеччину!" (можна продовжити ряд - на Золочівщину, Перемишлянщину...). Це вже трохи від ейфорії. Попри все, варто тверезо оцінювати співвідношення: "орендар-орендодавець". Аби воно було максимально збалансованим.

Влада, яка активно сьогодні лобіює інвестора (лиш би він прийшов), повинна водночас думати над відповіддю: а що буде завтра?

Ось пункт із запропонованого договору: "орендар має право на передачу об’єкта в суборенду..." Без упередження, але чому не може статися так: орендодавцю завтра вигідніше буде передавати землю в суборенду, аніж, скажімо, її засівати. Одне слово, підуть у рух папери, й певна кількість людей, складаючи їх і переписуючи, зароблятиме купу грошей. Але що з того матимуть селяни? Відтепер – 2% оцінної вартості землі. Ми в Україні досі не знаємо, скільки і де реально коштує земля (у державі наразі тільки готують диференціацію її вартості). Про це чесно і відверто треба казати селянам. Як і про те, що у договорах має бути уже чітко визначена грошова вартість землі (не у відсотках!).

Безумовно, людям у селах гроші потрібні. І вже. У запропонованому "Лендком Юкрейн" договорі йдеться про відповідальність орендодавця за несвоєчасне внесення орендної плати: орендар має право стягнути з орендаря штраф у розмірі 10 % орендної плати. Припустимо, до такого не доходитиме. Але усе ж ефективнішою і справедливішою була б тут загальноприйнята норма: не платиш своєчасно - договір автоматично розривають і землю повертають власникові.

І нарешті: як щодо прогнозу реального стану ґрунтів після десятирічного циклу їх використання? Неодноразово уже повідомляли і у пресі, і на різних нарадах та конференціях: сотні тисяч гектарів заплановано відвести під культивування ріпаку, з якого вироблятимуть біопаливо. Попит на біопаливо, звичайно, є у Європі. І цей попит, очевидно, щораз зростатиме. Але при цім орендодавець має усвідомлювати: ріпак - рослина дворічна, й після трьох-чотирьох циклів цілком виснажує найродючішу землю.

Можна сказати, що у Європі, у тій же Німеччині, вирощують ріпак і горя не знають. Так. Але німці, не забуваймо, вносять мільйони тонн добрив. Це планують робити інвестори в Україні?

Сьогодні значні обшири розпайованих земель (до однієї шостої загального обсягу) на Львівщині юридично недооформлені, якщо можна так висловитись. Стається так, що старі господарі помирають, а молоді правонаступники, які, можливо, десь на заробітках за кордоном, не поспішають зголошуватися. Це теж проблема, яку не варто замовчувати, а треба говорити про неї відкрито. Тобто питань наразі більше, ніж відповідей.

Експерти Першої Української Земельної Біржі провели прості розрахунки і побачили, що після одного року по вирощуванню ріпаку українська земля потребує три роки спочинку і рекультивації. Тепер прорахуйте: 1р.+3 р.= 4 роки має бути в одну сівозміну закладено по науці. Тож оберт дворазовий землі 8 років. І вони, завойовники розпочнуть чи не розпочнуть третю сівозміну на виснаженій землі, а полишать селянам Львівщини спотворену землю через 10 років, у самому розпалі відбіркового користування залишками зневірених на десятиріччя сільгоспугідь. Чому Львівські урядники при запрошенні горе-інвесторів не опікалися просто здоровим глуздом і напрацюваннями сільгоспнауки великої аграрної країни? Невже не пора провести слухання на Верховній Раді Україні і поставити правотворчу заборону такому збитковому відношенню до загальнонаціонального надбання?

Рекомендовано для співпісталення: Лендлорд Білого Каменя, або ласощі українські з англійським присмаком

 

© Перша Українська Земельна Біржа | Актуально про земельний ринок України

Дивіться більше на http://www.1zemelna.com.ua

© Перша Українська Земельна Біржа | Актуально про земельний ринок України Дивіться більше на http://www.1zemelna.com.ua
© Перша Українська Земельна Біржа | Актуально про земельний ринок України Дивіться більше на http://www.1zemelna.com.ua
Количество просмотров: 8436
Отредактировано: 16-09-2008 [23:34]
delete
Веле ШТИЛВЕЛД
Веле ШТИЛВЕЛД, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 4, Всего рецензий: 6
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

18:40 16/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
19:55 16/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
вычитайте текст. есть повторение абзацев.
18:44 17/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Пора вже почути і поставити правотворчу заборону збитковому відношенню до загальнонаціонального надбання. Пора!
Актуально.
18:44 17/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"...при цьому вони не вчитуються у зміст..." - не враховуются, або не обліковуются в залежносты від змісту...

Вважаю, що за свою землю необхідно боротись - соромно дивитись в очі ветеранам, що боронили нашу країну...
18:51 17/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуальный материал, грамотно преподнесённый...
20:19 17/09/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуальная и интересная тема. Спасибо.

Комментарии

Доречно повідомити трудове селянство країни, що ще...
Цитата:
19 серпня 2008 р. Президент Віктор Ющенко наказав удвічі збільшити плату за оренду сільськогосподарських паїв. Про це йдеться в указі президента, яким внесено зміни до указу президента від 2 лютого 2002 року № 92 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)".
В ньому слова та цифри "у розмірі не менше 1,5 відсотка" Ющенко замінив словами та цифрою "у розмірі не менше З відсотків".

‘best‘ ‘bravo‘
то ж запропановані англійцямі 2 відсотки за паї є ГРАБІЖНИЦЬКИМИ! Агов панство моновлалне львівське, чи ви почули?! ‘wink‘
17:38 17/09/08
Направду - актуальне питання для Львівщини!
Багато людей жаліється на ситуацію з незаконним чи псевдозамаскованим вилученням паїв під посів ріпака іноземними компаніями для біопалива, котре споживатиметься за кордоном. А виснажені землі залишаться нам....
18:15 17/09/08
На Самбірщині тільки фермерське господарство "Білак" може створити іноземним фірмам серйозну конкуренцію. Цитата:
А чому?
А тому, що воно
голови РДА Самбірського району І. БілакаЦитата:
‘read‘
23:31 18/09/08
Ми шукаємо підгрунття для приведення проблеми до розряду гостро державних. Ось виникла і певна зачіпка. Нехтування розпорядженням чинного Президента країни.... Що маємо ще зробити? ‘clever‘
18:38 17/09/08

Live

20 мин. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

21 мин. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

26 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

28 мин. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

37 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

55 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

58 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

2 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

10 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

14 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

17 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

17 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"