О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

История  25 августа 2008 15:42:20

Люди, що зійшли з постаменту

«На світі вже давно ведеться, що нижчий перед вищим гнеться…» Певно Глібов був добре підкованим чоловіком, якщо зміг у кілька слів вмістити весь принцип ієрархії людського суспільства. Така норма дійсна не лише у світі живих, а й у царині пам’яті про визначні особистості, перед якими після смерті хоча й не гнуться, але все ж пошановують. Їх возвеличують на недосяжних постаментах, дарують коня чи трон, дають змогу навіть після смерті дивитися на світ з висоти пташиного польоту.

Та з кожного правила є винятки і сьогодні ми посидимо чи постоїмо біля декількох з них.

Хто не чув про бравого солдата Швейка, про його карколомні пригоди та непідкупне почуття гумору. Товариський, доброзичливий він запрошує присісти біля нього та побалакати. Виходить парадокс: говорити з мовчазним співрозмовником, до того ж з вигаданим літературним героєм, проте приємно коли тебе хтось послухає та несповзаючою з обличчя усмішкою запевнить, що все буде добре. Інколи мені жаль стає цього чоловічка, який в холод і спеку не сходить з місця, щоб часом не розминутися з якимось цікавим туристом, що довгий час шукав собі незвичайного друга. Сидить добрий дядько Швейк у самому серці міста Лева, запрошує випити чашечку кави чи гальбу пива і просто поговорити про все на світі. А нещодавно його ще й на велосипеда посадили, щоб, мовляв, навіть його металевий двійник був завжди в дорозі.

Люди, що зійшли з постаменту

Напевно кожен мистецтвознавець знає, що був на світі такий чоловік, як Никифор Дровняк або Криницький, який навіть після своєї смерті підтримує студентів чи людей, які прагнуть творити.

Піднятий угору палець ніби символізує добре виконану роботу, а з вуст сходить німа похвала: «О! Чудово!» 

Люди, що зійшли з постаменту
Навіть легенду склали про його вже зараз з вигляду золотий перст, який дарує удачу та творчий порух думки. Та й сам він наче легенда, бо довгий час про нього ніхто не знав тільки чутки ходили. Ким же він був насправді?

Його постать має в собі справді щось таємниче, нерозгадане. Талант Никифора довго ховався за залишеною в спадок від матері німотою. Хоча вона – це також одна з легенд, бо в часи режиму найлегше було сховатися за природною вадою.

Маленьке курортне містечко Криниця мало скарб, про який довгий час ніхто навіть не здогадувався. Никифор малював не заради слави, його не цікавило нічого, що не стосувалося малювання. Проте робив це не автоматично, а живо, натхненно. Малювання заміняло йому повітря. Як мала дитина впивався він криницькими краєвидами, жадібно всмоктував кожну лінію кожну цяточку. По- дитячому наївний дорослий митець – він творив, а не відтворював, бо копіювальник з нього був ніякий. Не вчився в жодній школі, крім тої в яку його записало життя. Була в його роботах точність, у простих нехитрих лініях можна було впізнати доброго архітектора.

Люди, що зійшли з постаменту

Такий самобутній талант не міг залишитися непоміченим. Якось у містечко завітав Роман Турин, який побачив впевнену лінію Никифора і замовив для себе кілька акварелей. Згодом вони помандрували на виставку до Франції та в інші країни.

Друге відкриття художника належить поету Ільдефону Галчинському. Завдяки йому ім’я Никифора стало відомим в Галичині та поза її межами.

Скрутно жилося Никифору за часів війни: його допитували, били, але він не йшов з Криниці, тільки дивувався, чому люди такі жорстокі. Не покинув рідного міста й після пакту Молотова-Рібентропа, все одно повертався. Нарешті влада дозволила йому залишитися в Криниці.

Покинув цей не зовсім зрозумілий для нього світ Никифор восени 1968 року, проте пам’ять про його самобутный талант не покинула людей не байдужих до живого не штучного мистецтва.

Дослідник творчості Никифора та автор пам’ятника Сергій Олешко спростовує деякі свідчення про художника, а саме деяке ідеалізування таланту, яке вдягають в дитяче мазюкання. Насправді ж Никифор був більше обізнаний з представниками живопису та особливостями мистецьких течій, про що свідчать спогади його сучасників.

Якщо двоє попередніх героїв притомившись вирішили присісти і спочити, то постать Івана Труша завжди в дорозі. Мені чомусь завжди, коли бачу його пам’ятник, згадуються слова про Сковороду: «І виламавши палицю із тину, він темними дорогами пішов…».

Люди, що зійшли з постаменту
Динамічний за життя, його постать навіть вимальована у незрушному пам’ятнику мандрує світами пейзажів тих, які зупиняються біля нього перевести дух. Мені навіть здається, що місце вибрали досить влучно – неподалік від Польського посольства. Як символ мандрівника він весь час у русі, робить крок назустріч новому світлу нового дня.

Туристи залюбки фотографуються з львівськими героями, бо відчувають їхню приязнь. Якась романтика огортає їхні постаті на тлі історії і показує, що такі люди жили і творили серед мас, серед собі подібних не вивищуючись над головами вони проводили свою титанічну працю чим і заслужили собі таку пам’ять.

Люди, що зійшли з постаменту
Знайшовся і скульптор – Сергій Олешко, який зміг передати весь внутрішній світ своїх творінь і зробив це так майстерно, що перехожі, йдучи повз ці пам’ятники забувають, що це всього лише метал, а бачать у тих постатях своїх друзів, вітаються з ними чи тиснуть їм руку.

Такий скульптурний жест віднайшов своє визнання і серед підприємців та став окрасою ресторану «Прага». Низенький дядько з кругленьким животиком також користується популярністю у перехожих. Мені не раз доводилось бачити як жіночка похилого віку, зовсім не туристка, фотографується біля такого чарівного кавалера. Та й йому це напевно до вподоби, бо ще нікому в такому задоволенні він не відмовляв.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4395
Фото: Маріанна Горянська
delete
маріанна горянська
маріанна горянська, Львов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 6
Читайте также

В Украине автомобили и мотоциклы хотят ставить на учет сразу в салонахВ Украине автомобили и мотоциклы хотят ставить на учет сразу в салонах

В Украине планируют ввести процедуру постановки транспортных средств (ТС) на учет в базу МВД прямо в автосалонах. Об этом сообщили во Всеукраинской ас ...

Жителі Петербурга підтримали кримських татар і назвали Крим "військовою базою"Жителі Петербурга підтримали кримських татар і назвали Крим "військовою базою"

Росіяни також закликали співвітчизників до бойкоту Чемпіонату світу з футболу, який Росія планує прийняти влітку 2018 року. ...

Не побоюся цих слів: ми лайно - головний тренер команди Першої лігиНе побоюся цих слів: ми лайно - головний тренер команди Першої ліги

Керманич досить оригінально прокоментував виступ своїх гравців. ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:15 25/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава стаття!
А скульптури, справді, дуже симпатичні.
16:22 25/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
Очень хорошенькая статейка получилась.
18:01 25/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Так тепло и интересно рассказано о замечательных личностьях. Фото в тему.
18:02 25/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Приємно читати про талант. Сподобалась стаття.
18:10 25/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
интересный материал
22:29 25/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Live

1 час. назад

Евгений Татьянов комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

3 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

3 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Хто навчить нас друг-і-братству
?

3 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

3 час. назад

antov удаляет комментарий к материалу ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6 от antov

3 час. назад

Геннадий Балашов публикует статью Минный ноябрь

4 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Хто навчить нас друг-і-братству
?

4 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

4 час. назад

Khomiaklit пишет рецензию на публикацию ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

4 час. назад

sheriff комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

4 час. назад

Іван_Галенко рекомендует материал ЯЗІК - НА СМІТНИК

4 час. назад

Іван_Галенко пишет рецензию на публикацию ЯЗІК - НА СМІТНИК

4 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Еліта...хто це?

5 час. назад

Евгений Татьянов комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

5 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью "В большом и радостном Париже"

5 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью З Святом Хлібодара, шановні!

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Прощай, Рождество Московское?

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал "Заказали убийство Евгения Щербаня - самые богатые люди Донецка и Кунцевские.., Кобзона"

11 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 10

14 час. назад

viktor trigub публикует новость Майданівець повертається до Музею в Пирогові!

15 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Еліта...хто це?

15 час. назад

Андрей Андре комментирует материал Еліта...хто це?