О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  22 августа 2008 07:50:30

Автор: Алекс Брут

Ромський табір живе своїм життям

Все фото Показать все 9 фото
Ромський табір живе своїм життям Ромський табір живе своїм життям Ромський табір живе своїм життям Ромський табір живе своїм життям

Хоча і тут населення почало дбати про власне здоров’я

Однією з «гарячих точок» для закарпатських медиків залишається один з найбільших ромських таборів, який знаходиться на околиці міста Берегова. Не секрет, що всередині цієї громади показник захворюваності на туберкульоз та інші інфекційні захворювання перевищує середній по району в десятки разів.

Ромський табір з вікна автомобіля
Ромський табір з вікна автомобіля

Саме роми виявилися однією з найбільш уразливих груп населення до захворювання на туберкульоз. Не приховує це і головний фтизіатр області Василь Скрип: "Це звісно не вина ромів. Але ситуація з туберкульозом в їхньому середовищі насправді досить складна. На Закарпатті за офіційними даними проживає третя частина ромів України (близько 15.000 чоловік). Однак за неофіційною статистикою їх чисельність може сягати і до 50.000 тільки в нашій області. І серед тих, хто вперше захворів саме ромів - майже 10%. Минулого року на Закарпатті захворіло 12 діточок (до 15 років) на локальні форми туберкульозу. З них 9 дітей - з ромських сімей. Чому так? Мабуть справа у низькому рівні санітарної культури, у скупченості, умовах проживання.

Діти табору
Діти табору

Тому ми активно співпрацюємо з громадськими ромськими організаціями, керівниками таборів. Щороку реалізуються грантові програми, що налаштовані на протидію захворюваності на території нашої області. Минулого року більшість закарпатських ромів пройшли флюорографічне обстеження, здали аналізи. Автобус з рентген-апаратом регулярно виїжджає у місця, де компактно проживають роми у всіх районах області".

На Закарпатті протягом трьох років проводилася обласна цільова програма “Ромське населення”. І медики змушені були констатувати - згідно офіційних даних показники захворюваності ромів на туберкульоз значно зросли. У 2006 вони стягли серед дорослих 525, 9 хворих на сухоти на 100 тисяч населення! Це перевищує середній показник по області у дев’ять разів.

Обідня "сієста"
Обідня "сієста"

Занепокоєний цією ситуацією і головний лікар Берегівської ЦРЛ Валерій Яриловець: «Виникла проблема з туберкульозом не сьогодні, просто раніше про неї вважали за краще не говорити вголос. Можна констатувати, що ця хвороба носить соціальний характер. А бюджетних коштів на послідовну боротьбу з туберкульозом не вистачає. Натомість суттєво допомагають благодійні організації».

Цього року диаконічна служба реформатської церкви (керівник Бейло Нодь) посприяли в оновленню даху над туберкульозним відділенням у Берегові – це обійшлося у суму 113 тисяч гривень. Відремонтували старі санвузли. Незабаром оновиться і водогін, який з 1965 року не замінювався. А у місцевому ромському таборі з весни діє окремий медичний пункт, де регулярно проводять прийом лікар-гінеколог, терапевт, педіатр, фтизіатр. Відкрили його для полегшення життя ромської громади. Допомогли благодійні фонди, в тому числі реформатська церква та голландські місії.

Цей будинок під номером 61 вже відомий всім ромам
Цей будинок під номером 61 вже відомий всім ромам

Разом із районним фтизіатром Людмилою Беньовською ми вирушаємо у ромський табір, аби пересвідчитись на власні очі які сьогодні тут створені умови для медичного обслуговування населення. В одному з кафе зустрічаємося з головою громади - місцевим "бароном" Елеміром Кулчером. Елеміру - 41 рік, він доволі забезпечена людина, про що свідчить хоча б новенький імпортний автомобіль (джип BMW). На фоні загальної убогості це виглядає досить дивно.

Ромський барон Елемір Кулчер
Ромський барон Елемір Кулчер

Однак, виявляється, що барон має прибутковий бізнес – утримує приймальні пункти металобрухту. "Я забезпечую роботою понад 200 ромських родин, а це практично половина табору", - каже він. Вважає, що 50 гривень на день - це пристойні гроші, до того ж члени громади не змушені більше копирсатися на смітниках. Іншого виходу немає - ромам на роботу у місті практично неможливо влаштуватися.

Елемір вважає, що основна причина високої захворюваності серед ромів - це антисанітарія. Тому ставши бароном в першу чергу потурбувався про те, аби у таборі було більше колодязів з питною водою - сьогодні їх вісім. Ще більше ромських дітей стало відвідувати школу, що також позитивно впливає на стан їхнього здоров’я - адже перебувають під наглядом педагогів та лікарів. Звісно, деякі позитивні зрушення є, але вочевидь цього замало.

Питна вода потрібна всім
Питна вода потрібна всім

Елемір Кулчер каже, що потрібно дуже багато зробити, аби роми почали жити більш цивілізовано. В першу чергу до їх проблем має прислухатися держава та місцева влада. Адже у більшості випадків виходить, що ця громада живе своїм життям, а яким саме - нікого особливо не цікавить. Єдина допомога - це виплати при народженні дітей: більшість мешканців табору живуть тільки на ці гроші. "Так, ця ініціатива президента Ющенка дуже суттєва, однак всіх проблем так і не вирішила", - каже барон.

Ромський табір живе своїм життям

Досі деякі жінки продовжують займатися жебрацтвом - 15 ромок затримали за це у Києві, близько десятка мали проблеми з правоохоронцями у Москві. Є очевидним, що питання протитуберкульозної допомоги ромському населенню потребує додаткової уваги та фінансової допомоги як від держави, так і з боку міжнародних організацій.

Бо коротка екскурсія по табору засвідчила - нічого у житті ромів не змінилося, за виключенням проведення освітлення на деяких ділянках. Як і раніше вони мешкають або в старих саманних хижках, або навіть у збиті на скору руку "будиночках" з рейок, картону та поліетилену. Перше, що кидається в очі - маса маленьких дітей, які вочевидь знаходяться без нагляду, поки їх батьки працюють.

Діти ще не знають про дорослі проблеми
Діти ще не знають про дорослі проблеми

Пані докторку одразу пізнають і тягнуться до неї, обнімають, просять оглянути чергового хворого. Людмила Беньовська каже, що раніше було досить важко проводити обстеження. Тепер все змінюється - достатньо звернутися до голови громади і через день-два весь табір приходить на профілактичний прийом.

Лікаря-фтизітра Людмилу Беньовську тут всі знають і шанують
Лікаря-фтизітра Людмилу Беньовську тут всі знають і шанують

Сприяє цьому і медичний пункт, який відкрили в одному з колишніх приватних будинків. Чесно кажучи умови там без перебільшення просто вражаючі! Спонсори постаралися - все на самому вищому рівні: є ванна, душові кабіни, туалет. Окремо створено кабінет для прийому акушера-гінеколога та терапевта.

У кабінеті акушера-гінеколога
У кабінеті акушера-гінеколога

Завідує тутешнім господарством медичний реєстратор Олена Ровжа. Каже, що за день у медпункт навідується до 50 чоловік: хтось приходить на процедури, хтось на консультацію лікаря.

Вимірювати тиск приходить навіть ромський барон
Вимірювати тиск приходить навіть ромський барон

Тепер, коли лікарі поруч роми більше не запускають свої хвороби. І районна поліклініка трохи розвантажилася. Пані Олена тим часом вимірює тиск, робить уколи. Всі використані шприці складаються окремо і здаються на переробку - це також запобігає розповсюдженню інфекцій.

"Створення цього медичного закладу має принести значні позитивні результати у майбутньому, - каже Людмила Беньовська. - Раніше хворі потрапляли до лікарні, але пролікувавшись два-три дні знову втікали до своїх справ. Тепер вони принаймні щодня приходять сюди, отримують потрібні ліки і оглядаються".

А наявність душових кабін - це наразі єдина можливість для більшості притримуватися правил особистої гігієни. Адже у самому таборі немає ні газу, ні водопроводу.

Людмилу Беньовську викликали до чергового хворого на сухоти
Людмилу Беньовську викликали до чергового хворого на сухоти

Тож ці зміни йдуть на користь не тільки ромський громаді. Поступово знижується загальна захворюваність у районі. І якщо, наприклад, з туберкульозом повністю покінчити ще не вдалося, то принаймні перші кроки для його подолання вселяють певний оптимізм.

Ромський табір живе своїм життям
 

Головне - не зупинятися на досягнутому. Владі потрібно активніше працювати з головами таборів і керівниками благодійних ромських організацій. Адже не звертати уваги на їх проблеми, не означає, що їх не існує взагалі. Живемо ми в одному суспільстві - про це не потрібно забувати.

Олександр Ворошилов

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4223
Отредактировано: 30-04-2009 [12:44]
Фото: автор
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +7
Всего комментариев: 12, Всего рецензий: 9
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

08:30 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Чудовий матеріал!
Збалансований, розгорнутий, про справді важливу проблему...
Браво!
08:32 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Чудовий матеріал.
Але роми, як вітер. Їх ніколи не приручити
09:00 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф Донецк
11:38 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Просто - відмінно!
Стаття цікава, добре проілюстрована.
12:34 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
12:43 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
хороша стаття. Радує, що є ще небайдужі до чужих проблем люди... Хоча, певно, тут були б іще доречними слова про рятунок утопаючих і роль самих утопаючих в цьому рятунку. Адже якими б добрими не були наміри та зусилля інших людей, без допомоги з боку тих, кому вона потрібна, все на марно...
23:44 22/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Жизненный материал.
05:05 23/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
молоток!
00:53 26/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lusi Киев
Дуже колоритно та інформативно!

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? Рекомендую!
11:38 22/08/08
Рекомендує цей матеріал
08:29 22/08/08
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріал
12:34 22/08/08
чудова стаття! із захопленням перечитала ‘best‘
14:18 22/08/08
Серый Лев Харьков
Рекомендує цей матеріал
Чому? Интересный все же у них быт, который не меняется веками :))
08:37 22/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Ромы - наши соотечественники. Надо знать, как они живут. И помогать по возможности.
23:45 22/08/08
Скіф Донецк
Рекомендує цей матеріал
Чому? рекомендую
09:01 22/08/08
Юрій Данилець Ужгород
Рекомендує цей матеріал
Чому? Злободенна проблема для Закарпаття
10:11 22/08/08
Ирина Ковалёва Симферополь
Очень хороший материл. Фотографии говорящие.
19:00 17/09/08
Юрій Данилець Ужгород
Шановний пане Володимире. Щиро вдячний за цікавий матеріал. Постійно читаю Ваші статті у закарпатській періодиці. Нещодавно по ТИСІ виступав Ф.Шандор, говорив про гастрономічний циганський туристичний шлях, чи ввійде берегівський табір до нього? Чи відповідає дійсності інформація, що в цьому таборі роми майже змадяризовані і не знають національної мови? І останнє. Порадьте, будь ласка, де прочитати інформацію про релігійні вірування циган.
10:23 22/08/08
грицищук т.
Прекрасні фото. У матеріалі професійно розставлені акценти.
09:17 18/07/09
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендую прямо поговорити з ромами ‘wink‘ Наукової літератури (якісної) я, наприклад, не бачила.

Сама зростала з ромами та маю в своїх жилах трішечки цієї крові ‘wink‘
12:32 22/08/08

Live

4 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

6 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

14 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

18 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

21 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

21 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"