О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  20 августа 2008 09:53:58

Жінка не бита, як хата неметена

25 листопада 1999 року Організація Об’єднаних Націй офіційно визнала і визначила цю дату як Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Та й передумови знайшлися, і цілком суттєві.

1961 року в Домініканській республіці сталася трагедія на рівні держави, яка сколихнула громадськість не лише цієї країни. За наказом місцевого правителя Рафаеля Трухильо було по-звірячому вбито трьох сестер – Патрицію, Мінерву та Марію Терезу Мірабель – за політичні переконання, які вони сповідували. Ті переконання, звичайно, були спрямовані проти уряду Трухильо, за що й активістки отримали відповідне «покарання». Проте їхнє вбивство стало своєрідним поштовхом, в результаті якого диктатура жорстокого правителя зазнала краху.

Цей історичний приклад став певним каталізатором, після якого в світі з’явився образ не просто жінки як слабкої та беззахисної, а жінки, яка має свої погляди та переконання. Погляди, які не завжди співпадають з пануючими чоловічими, сміливі, безкомпромісні й такі, з якими, як не крути, а варто рахуватися.

Проблема соціальної рівності між представниками сильної та слабкої статі завжди залишатиметься актуальною, адже примирити ці два по-справжньому різні полюси дуже важко. Весь час хтось буде сильним, а хтось слабким, хтось підкорятиме, а хтось буде підкорений, на хитку стежку компромісу обоє ступатимуть в останню чергу.

Всім відомий факт, що насилля – це застосування якоїсь сили проти когось, і не важливо: сили слова чи кулака. Від перестановки доданків, як відомо, сума не змінюється, як і результат подібних дій – невдоволеність, пригніченість, розчарування і страх. Безумовно, нікому не хочеться, щоб проти нього спрямовували якісь дії, що суперечать внутрішньому комфорту, але ж спрямовують. З якихось міркувань це все ж таки трапляється. Один раз, другий, третій… А коли виливається через край, тоді й хочеться волати чарівне: «Рятуйте!». Привід явний і очевидний, а от причина – одразу і не знайдеш.

Відповідно до Декларації про викорінювання насильства щодо жінок, прийнятої 1993 р. Генеральною Асамблеєю ООН, насильством щодо жінок є будь-який акт насильства, здійснений на підставі статевої ознаки, що спричиняє або може спричинити фізичне, статеве чи психологічне ушкодження чи страждання жінкам, включаючи погрози здійснення таких актів, примушування або свавільне позбавлення волі, чи в суспільному, чи в особистому житті. Під насильством варто розуміти не лише такі очевидні факти, як побиття, знущання, приниження, моральний та психологічний тиск, покарання, сексуальні домагання, маніпулювання, згвалтування, а й елементарні - образу, звинувачення, ігнорування, формування почуття провини. Адже, наприклад, для багатьох жінок адресоване «Дурепа!» буде образливим і вкрай неприємним, проте як насилля вони його чомусь не сприйматимуть.

Жінка не бита, як хата неметена
За даними Українського інституту соціальних досліджень, лише 27% жінок вважають насильством лайку, 32% — приниження, 49% — побиття, 56% і— згвалтування. Зазвичай, говорячи про насилля, виділяють його чотири основні види – фізичне, психологічне (моральне), статеве та економічне. Усі вони можуть бути скоєні або в сім’ї, або ж у суспільстві. Варто зауважити і те, що в чистому вигляді якогось із варіантів важко знайти, адже вони тією чи іншою мірою взаємопов’язані та одне тягне за собою інше.

«СІМЕЙКА АДАМСІВ»

«Чужа сім’я – темний ліс», в якому не те що важко розібратися, іноді краще взагалі туди не «заходити», щоб не наламати дров і не бути крайнім. Хороша сім’я із стабільними стосунками та здоровими дітьми для більшості жінок є символом щастя та добробуту. Саме вона є для людини тим надійним притулком, в якому можна знайти підтримку та опору в житті. Однак реальна ситуація, на жаль, є іншою. Сім’я стає більш конфліктним середовищем, ніж вулиця, транспорт, робота. Чомусь близьким людям можна зробити боляче і навіть не задуматися, іноді навіть вдарити «для профілактики», або ж взагалі - побити.

Зазвичай ініціаторами насильства у сім’ях є чоловіки, та й насильство, скоєне чоловіком, потенційно небезпечніше. Проте серед усіх цих тверджень чомусь забувається маленька, ледве помітна деталька, – хто ж виступає провокатором? У більшості випадків – жінка. «Ну відлупцював він мене, образив, а я в плач! Він, звичайно, винен, і є деспотом в очах інших, а на завтра біжить мені щось купувати, щоб провину свою загладити», - більш банальної ситуації годі й знайти. Але саме з таких банальних та дозволених речей згодом виростають більш серйозні та глобальні.

- Як показує практика, - розповідають спеціалісти відділу соціальної роботи міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, - люди живуть тихо-мирно і навіть намагаються заплющувати очі на очевидне насилля, як-от образа, лайка, маніпулювання, доти, поки не постає питання про житлову площу чи розподіл майна при розлученні. На жаль, випадки насилля в сім’ї непоодинокі і найбільше від них страждають діти, бо якщо дорослі ще можуть дати собі раду, то дитина, на жаль, - ні.

Через відчуття сорому, яким супроводжуються будь-які види домашнього насильства, а також певні суспільні традиції та виховання, жінки стримуються повідомляти про акти насильства щодо них. Причини сімейного насилля чи, швидше, насилля над жінкою в сім’ї, мають багато загальнолюдських рис та подібностей. Так, зокрема, це прагнення панувати і мати в руках абсолютну владу (бодай у власній сім’ї), сексуальні домагання та примушування, психічні розлади та алкоголізм, низький рівень культури, забобони, комплекс неповноцінності. Всі ці фактори рано чи пізно вимагають розрядки, викиду негативної енергії у будь-якій формі. Виходить щось на кшталт «мені добре, коли тобі погано»… Часто насильство супроводжується дуже важкими наслідками для жертви. Наприклад, психологічні травми в дівчаток, що зазнали в дитинстві сексуального насилля, можуть залишити не просто відбиток на все життя, а й деформувати всю структуру особистості дитини та викликати стійке відчуття провини. Часто це призводить до втечі підлітка з дому, вживання алкоголю, наркотиків, аби лишень утамувати біль та образу, або ж перетворюється на спотворення у майбутньому інтимно-особистісних та шлюбних стосунків. Взагалі, сексуальне домагання та примус є доволі поширеною формою насильства, і не лише в сім’ї. Набагато частіше його можна зустріти в суспільстві. Все та ж торгівля людьми, коли молоді дівчата виїжджають за кордон, потрапляють в сексуальне рабство і, аби уникнути насильства, змушені торгувати власним тілом. Коли викладач за успішну здачу іспиту намагається «обмацати» перелякану першокурсницю, якій ще не один рік тут навчатися. Коли начальник робить не зовсім пристойні зауваження своїм підлеглим, все це також насильство, хоч і приховане та завуальоване під жарти. Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за «спонукання жінки до вступу в статевий зв’язок з особою, стосовно якої жінка матеріально чи по службі залежна» (ст.154 ККУ). За цей злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 6 місяців, або ж виплата штрафу. Однак, мало хто з жінок використовує цю статтю на власний захист, думаючи, в першу чергу, як би не втратити роботу, а не про власний комфорт і безпеку.

У ПОЛОНІ СТЕРЕОТИПІВ

Як не парадоксально, але тема насильства породила навколо себе, точніше навколо сприйняття її як факту, багато міфів та суперечностей.

Міф перший каже, що домашні суперечки та бійки притаманні неосвіченим, бідним людям, які належать до нижчих верств населення, наприклад бомжам. Насправді ж, насильство над жінками не має ні соціальних, ні національних меж, воно трапляється в усіх соціальних верствах і групах. І багаті також плачуть… Адже агресивне ставлення спричиняють не умови проживання чи певний суспільний статус, а швидше, невпевненість у собі та комплекс неповноцінності.

Другий міф про насильство - це уявлення про те, що воно породжене стрімким темпом нашого життя, численними стресами, які переживає сучасна людина, і тим, що раніше випадки агресивної, насильницької поведінки траплялися рідше. Насправді звичай бити дружину в деяких народів так само старий, як і сам шлюб. Домашнє, як і інші форми насильства щодо жінок, має давню історію. Агресивна, жорстока поведінка стосовно жінок у сім’ї доволі часто успадковувалася синами від батька. Недаремно кажуть, яблуко від яблуні недалеко падає. Хоча щодо цього міфу, то хочеться зробити лише одне зауваження, особливо воно стосується нас, українців. Адже в кого, як не в нас, дівчина могла підсунути хлопцеві гарбуза замість весільних рушників. Тож приниженою і тим паче нерівноправною її назвати аж ніяк не можна. Інша справа, що певні історичні обставини, нашаровуючись одна на одну, знівелювали цей факт і прирівняли до загального – підкорення жінки чоловікові.

Третій міф - думка про те, що, коли жінку б’ють, вона на це заслуговує. Насправді ж насильники швидше втрачають самоконтроль, ніж «виходять з себе», через те, що жінка погано себе поводила. Побоюючись, що її вважатимуть «поганою» дружиною (мовляв, даремно чоловік би не бив), жінка часто приховує від інших факти насильства, і вони перетворюються на своєрідне табу сімейного життя, про яке не можна не те що говорити, навіть думати. Тож вжити хоч якихось заходів, щоб викорінити насильство, практично неможливо. Окрім того, у такий спосіб чоловіки намагаються примусити жінку «слухати» їх. Стереотипно, але певна частина суспільства й досі пов’язує шлюб з автоматичним набуттям чоловіком права власності на жінку.

З «легкої руки» психологів та психіатрів з’явився ще один міф. Відповідно до нього, жінка, якби лишень захотіла, завжди може піти від чоловіка, який її принижує. Якщо ж вона залишається, значить таке становище, як і часті образи чи побиття, її влаштовують. Іншими словами, жінкам приписують схильність до мазохізму, при цьому абсолютно не зважають на цілком очевидні причини, які можуть утримувати її біля чоловіка-тирана, - відсутність житлової площі, власного майна, засобів для існування та ін. Досить часто жінки намагаються виправдати власну пасивну позицію, спираючись на поширений стереотип про те, що саме слабкість прикрашає жінку, і вона не повинна бути сильною. Згідно з такою патріархальною думкою, жінці відводиться одвічна роль страждальниці.

Статистика свідчить, що близько 68% українок страждають від насильства в сім’ї, 20% з них зазнають тиранії постійно і тільки 2% жертв звертаються по захист до суду. Багато хто з тих, хто страждає від насильства, не заявляють про пережите приниження через страх помсти, брак коштів для самостійного існування, емоційну залежність, турботу про дітей, побоювання, що до їхніх слів поставляться скептично або з недовірою. Крім того, часто спрацьовує все той же стереотип: «Б’є – значить любить».

Жінка не бита, як хата неметена

СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ

У міському Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (директор Юлія ПОБЕРЕЖНА) з фактами насильства в сім’ї зустрічаються досить часто. В основному, насилля відбувається в кризових сім’ях та там, де панує авторитаризм і суворі правила. Щоб хоч якось допомогти постраждалим жінкам, працівники центру розробили низку практичних порад, які знадобляться, коли сил терпіти вже не вистачить. Ось деякі з них:

1. Якщо Ви вирішили піти з дому (від кривдника), то завжди тримайте напоготові у безпечному, відомому лише вам місці гаманець (та ключі від авто), комплект чистого одягу для себе та дітей, необхідні ліки, паспорт та інші важливі документи для того, щоб швидко покинути оселю.

2. Поміркуйте, як максимально безпечно для себе і дітей Ви змогли би покинути свою оселю. Пам’ятайте, що люди самі не хочуть втручатися у чужі проблеми, якщо їх не просять про допомогу. Впевненість у тому, що хтось спостерігає за вашим життям, допоможе Вам відчувати себе більш захищеним. Переконайтеся, що родичі чи друзі знають, чому Ви залишаєте ці речі у них, і вони випадково не повідомлять про це вашому партнеру.

3. Розкажіть про насилля у Вас вдома сусідам, родичам, друзям або колегам по роботі, і вони зможуть викликати міліцію, якщо почують підозрілі звуки у Вас вдома, або помітять Вашу відсутність протягом певного часу без поважних причин.

4. Навчіть своїх дітей телефонувати у міліцію у разі небезпеки.

5. Використовуйте певні «коди» для дітей, родичів або друзів так, щоб вони могли допомогти Вам. Цими кодами можуть бути слова, сигнали або певні жести. Але діти мають знати, що вони не повинні їх використовувати, якщо для них це небезпечно.

6. Покидаючи домівку, заздалегідь продумайте список безпечних для перебування місць для Вас і Ваших дітей.

7. Залишіть гроші у надійної людини для того, щоб мати за що жити перші дні після того, як Ви підете. Фінансовий контроль над «жертвою» - звичайне явище, але заощаджуючи потроху, Ви зможете відчувати себе більш впевнено.

8. Пам’ятайте! Жертви домашнього насилля в кризовій ситуації часто залишають дім. Кривдник може ще більше роздратуватись, якщо зрозуміє, що Ви збираєтесь піти. Для того, щоб зробити Вашу безпеку максимальною, все краще спланувати заздалегідь.

9. Незалежно від Вашого рішення потрібно пам’ятати: робіть усе, щоб Ваше життя і життя Ваших дітей було безпечним, не дозволяйте ображати та маніпулювати собою та дітьми. Ви господарка свого життя і можете керувати ним на свій розсуд.

P.S. У Канаді 25 листопада чоловіки і хлопчики носять білі стрічки як персональне зобов’язання ніколи не вчиняти або не реагувати на акти насильства щодо жінок. І це правильно. Адже саме від виховання залежатиме, стане в майбутньому дитина кривдником чи ні.

Жінка не бита, як хата неметена

Количество просмотров: 7148
delete
Наташа Яцемірська
Наташа Яцемірська, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 12, Всего рецензий: 14
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

10:12 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Bdjola Киев
10:13 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
останнім часом уже жінки починають орудувати над чоловіками!матеріал гарний!дякюу.
дякую і Вам, Дмитре!
а ось це персонально відгук на Ваше перше речення http://s43.radikal.ru/i102/0808/e7/712639601d42.jpg ‘smile‘ ‘smile‘ ‘smile‘
10:22 20/08/08
10:46 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуальна стаття. Всебічний огляд проблеми насилля над жінками, корисні поради.
Дякую, Тоню ‘smile‘
10:58 20/08/08
11:13 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
11:35 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Стаття актуальна, містить коментарі та поради спеціалістів.
Важлива тема.
дякую. і справді важлива, хоч і живемо в добу фемінізму, але проблеми від цього нікуди не зникають ‘dknown‘
11:52 20/08/08
Фемінізм, як на мене, це не вирішення проблеми, а ще одна проблема... ‘dknown‘
11:54 20/08/08
так завжди: придумуємо якісь заморочки в очікуванні кращого, а потім розгрібаємо весь цей хлам в пошуках здорового глузду ‘dknown‘
12:11 20/08/08
Так і є... ‘sad‘
12:14 20/08/08
чоловіки б на наші репліки сказали: "жінки...що з них взяти..." ‘LOL‘
12:18 20/08/08
12:18 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Отличная статья. Побольше бы таких напоминания и не только для сильного, но и слабого полов.
візьму до уваги ‘wink‘
12:59 20/08/08
12:25 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
13:06 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Брат Киев
14:19 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ариэль Киев
Ариэль Киев
А когда хорошо и правильно написано, устаешь придумывать комментарии ‘smile‘ По-моему, максимальная оценка говорит сама за себя.
А вот если режу баллы, предпочитаю объяснять ‘smile‘
14:48 20/08/08
‘smile‘ все так же молчаливо
14:42 20/08/08
Теперь буду знать! Спасибо, Ариэль ‘confused‘
14:51 20/08/08
16:42 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Это ж каким нужно быть зверем, чтобы бить любимую женщину "для профилактики"?! Да и вообще бить ее!.. Я не понимаю, как можно желать боли любимым, тем более причинять эту боль...
Наташа, отдельное Вам спасибо за советы. Думаешь, что с тобой никогда такого не произойдет, но... уж лучше знать и никогда не попадать в такую ситуацию, чем не знать и, не дай Бог, терпеть.
Наташенько, з приводу того "Это ж каким нужно быть зверем, чтобы бить любимую женщину "для профилактики"?!" скажу лише одне - ми не вміємо цінувати. взагалі! ні на граминку!
це спочатку для нас ріднішого і ближчого за кохану людину, здається, що нікого немає, а проходить час і все стає настільки буденним, що втрачає ту першу цінність, щирість і відкритість. Ми звикаємо до іншої людини, як до хатнього інтер*єру. Прикро це чути, нестерпно усвідомлювати, але так буває з багатьма. а потім... знаєте, якщо хоч раз підняв руку на дуже дорогу людину - все, бар*єр зламано, і клянися-не клянися, що більше такого не повториться, повірити важко. ти вже ЦЕ СПРОБУВАВ!
‘dknown‘ а терпіти - це марна справа, все одно, як би не старалися, інша людина ніколи не зміниться на чийсь лад. Ніколи!
якщо таке сталося, варто їйти - відкинути всі емоції та сумніви і йти, навіть якщо до щему тисне у грудях...
16:53 20/08/08
Эх, реальность ‘cry‘
18:23 20/08/08
17:26 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хороший материал...
Сбалансированный, грамотный, проблема рассмотрена со всех сторон...
И главное - действительно очень нужный.
приємно, що він знайшов свого читача - мудрого і виваженого, який у скрутну хвилину буде знати як краще діяти. хоча...краще би не було тих скрутних хвилин...
17:42 20/08/08
17:34 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Стаття написана мудро і актуальна. Виважено
Так,проблема є серйозною тільки як її ліквідувати? Важко. Різне виховання,емоції і психологія. Стаття,якм є поштовхом на роздуми і пропозиції.
дякую за рецензію. повністю погоджуюся з тим, що багато-чого залежить від виховання, хоч часто причини агресії криються у дитячих комплексах.
ліквідувати цю проблему повністю, мабуть, важко. адже як, наприклад, ліквідувати таке явище, як війна. руйнування і збереження це такі ж два полюси єдиного цілого, як і східні інь і янь. хто хилиться в одну сторону, хтось в іншу...
17:40 20/08/08
23:11 20/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Мудро, цікаво, актуально, сподобалось
00:21 21/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Сбалансированный, грамотный материал. Проблема рассмотрена со всех сторон...Актуально
дякую, Ларисо ‘smile‘
09:24 21/08/08

Комментарии

‘dknown‘ Чоловіки ж різні, як і жінки, кому що до вподоби... ‘smile‘
11:27 20/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? нужная тема
12:18 20/08/08
Правнук Ровно
персональне зобов’язання ніколи не вчиняти або не реагувати на акти насильства щодо жінок

Здається, трохи закруто, навіть,
для переконаних пацифістів...
10:11 20/08/08
‘smile‘ ‘smile‘ Ви переконаний пацифіст?
10:23 20/08/08
Правнук Ровно
Ну, не знаю...
Я, бодай, спробував би якось відволікти того чоловіка від акту насильства...
На пиво запросив би, чи що... ‘smile‘
Поспівчував би його важкій долі...
Чого вже так зовсім не реагувати?..
Не канадієць я... ‘smile‘
10:46 20/08/08
повністю Вас підтримую, інколи жінкам бракує терпіння та співчуття. Але не звичайного, я би навіть сказала банального співчуття, а того, коли ти ставиш себе на місце іншого і по-справжньому проникаєшся його проблемами, та бодай трохи розумієш, чому твій чоловік такий, а не інший...
10:59 20/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? ПРОЧТИ!
16:43 20/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Отличная статья на важную тему с практическими рекомендациями.
13:21 21/08/08
‘smile‘ ‘smile‘ Ви переконаний пацифіст?
10:23 20/08/08
дякую, Світлано, за рекомендацію ‘smile‘
13:35 21/08/08
Гость
Наташа, можете ли подсказать, какое наказание предусмотрено украинским законодательством за избиение и унижение женщины. Отец постоянно устраивает скандалы с побоями мамы. Можно ли ее права отст
оять через суд, не огу найти нигде информацию такую, а перечиать все кодексы н хватит времени, если что ответить, напишите на [email protected]
20:16 23/01/09
‘smile‘ дяка за рекомендацію
12:59 20/08/08

Live

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

2 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от