О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  14 августа 2008 23:12:00

ГМО Сапієнс

 

Красиві, як справжні! Скоро на шопінг до овочевих магазинів почнемо ходити з наборами «юних генетиків».
Красиві, як справжні! Скоро на шопінг до овочевих магазинів почнемо ходити з наборами «юних генетиків».
З 1 листопада минулого року в Україні набула чинності постанова Кабінету Міністрів №985 від 1 серпня 2007 року, відповідно до якої вводиться маркування продуктів харчування, що містять генетично модифіковані складові. У документі, зокрема, зазначається, що ввезення і реалізація харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми і/або мікроорганізми кількістю більше 0,9%, здійснюються за наявності відповідного маркування з вказівкою якісного складу таких продуктів. У переліку складників після генетично-модифікованого інгредієнту або харчової добавки у дужках має бути напис «вироблений з генетично- модифікованої сої» (кукурудзи, картоплі, ріпаку тощо) або такий напис має наводитись у вигляді зноски, позначеної зірочкою (*) і надрукованої таким самим шрифтом, як і перелік інгредієнтів.

Планувалося також ввести спеціальний знак у вигляді трикутника, який означатиме, що в продукті міститься ГМО. Задля цікавості перевірте продукти у своєму холодильнику!

 

Не бачили очі, що купували!

Нині увага громадськості прикута до питань щодо генетично модифікованих рослин тоді, як поза обговоренням залишається тема генетично модифікованих мікроорганізмів, які вже досить давно й активно використовуються. Зокрема, в харчовій промисловості — для виробництва сирів та в пивоварінні, у фармацевтичній галузі — для виробництва ліків. Практично не звучить і тема генетично модифікованих тварин, які теж, зокрема генетично модифіковані риби, вже мають певне комерційне застосування.

Генетично модифіковані рослини створюють, щоб змінити певні агрономічні та фізіологічні характеристики рослин (забезпечити стійкість до окремих гербіцидів, до шкідників та хвороб, до засолення, дії високих та низьких температур); змінити якість кінцевої продукції (колір, склад, тривалість зберігання, термін дозрівання); вирішити питання очищення довкілля від органічних забруднень та від важких металів; забезпечити синтез певних сполук у рослинному організмі (у тому числі й фармпрепаратів) і використати рослину як фабрику для виробництва визначених сполук.

Насамперед потрібно виокремити два різні питання, що жодним чином не пов’язані між собою, — про можливі негативні наслідки від використання ГМО та про право споживача на достовірну інформацію. Коли якийсь конкретний генетично модифікований організм справді шкідливий і є джерелом потенційної небезпеки, то ні про яке маркування і мови бути не може — такий організм має бути заборонений до використання.

Яка ланка слабка?

Виникає запитання: а чому ж тоді так поширюються й використовуються генетично модифіковані рослини? Відповідь проста й очевидна: триває глобальний перерозподіл ринку. Для прикладу: вартість світового ринку засобів захисту рослин у 2005 р. становила понад 34 млрд. дол. США, світовий ринок насіння оцінювався у 30 млрд. дол., а вартість глобального ринку ГМ сільгоспкультур — у 5,35 млрд. дол. Тобто біотехнологічні компанії почали створювати серйозну конкуренцію виробникам засобів захисту рослин та виробникам насіння.

Показовим є той факт, що тестування на наявність ГМО в харчових продуктах є обов’язковою процедурою для всіх країн ЄС та Росії. Не маючи дозволу на використання ГМ-сировини для виготовлення харчових продуктів, цю сировину все частіше завозять до країн, що не мають досконалого законодавства в галузі обігу ГМ-продуктів, серед них — і до України

У статті 11 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» зазначається, що центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики забезпечує державну апробацію (випробування) та державну реєстрацію створених на основі ГМО сортів сільськогосподарських рослин, порід тварин, мікробіологічних сільськогосподарських і ветеринарних препаратів. Порушення – карається. Майже рік тому набула чинності постанова про маркування ГМ-продукції. А на полицях магазинів – товари з тими самими етикетками. Яка ж ланка слабка в цьому ланцюгу? Як дізнатись, що купуєш?

На сьогодні в Україні діють три лабораторії, що можуть визначити вміст ГМО в продукції. Найближчим часом планується ввести до ладу ще п’ять-шість лабораторій. Але це – крапля в морі. Адже дедалі більше продуктів харчування містять ГМО: помідори, соя, кукурудза, картопля, цукровий буряк, бавовна, суниці, рапс, кабачки, цикорій, пшениця, а ГМ-соя може входити до різних сортів хліба, міститися у продуктах дитячого харчування, продуктах швидкого приготування, м’ясних продуктах (наприклад, у вареній ковбасі), борошні, цукерках, морозиві, печиві, маргарині, шоколаді, усіляких соусах, соєвому молоці тощо. Заради впевненості дві години провела в супермаркеті, щоб знайти хоч одне свідчення наявності ГМО у продуктах харчування. І нічого. Мій знайомий, який працює в лабораторії, де проводять досліди на наявність ГМО в продуктах харчування, не раз розповідав, що привозять на аналіз по два-три ящики ковбас, а з них лише три-чотири види не містять «здобутків» генної інженерії. Але результати можуть розголошуватися лише після згоди замовника, тобто не можуть. А маркувати чи не маркувати вирішує сам замовник проведених дослідів. От і маємо те, що маємо, - лише екологічно чисті та безпечні продукти без жодного натяку на щось генетично модифіковане чи неприродне.

 

Дискусії на «вічну» тему

Тривають численні дискусії про користь і шкоду від використання продуктів генної інженерії. Але ж ніхто не довів ні одного, ні протилежного. Приміром, науковець Інституту екогігієни і токсикології ім. О. О. Медведя, який побажав залишитись невідомим, зазначає, що на даний момент навести об’єктивні дані навряд чи хтось зможе, бо проведено недостатню кількість досліджень. І додає: «Щодо того, шкодять ГМО чи ні, так само можна запитати: чи шкодить людина довкіллю? Я вважаю, що ні, бо це генетика, це високий рівень! Щодо впливу на людину, то нема досліджень кількох поколінь людей, що вживають продукти генної інженерії, тому не можна говорити про якісь мутації, шкідливий чи корисний вплив». Натомість доктор біологічних наук, головний науковий співробітник лабораторії імунології Інституту проблем патології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця Катерина Гаркава, посилаючись на численні дослідження, зазначає, що генетично модифіковані продукти є серйозною небезпекою не лише для здоров’я людини, а й для довкілля. «Вплив та дію їх не можна передбачити – вони детерміновані у часі. Але вже зараз доведено, що трансгени, потрапляючи в організм – у кров, кишечник, сперму тощо, спричиняють появу пухлин, алергії, порушення репродуктивної функції», - застерігає науковець.

Микола Кучук, доктор біологічних наук, професор, завідувач відділом генної інженерії Інституту клітинної біології та генної інженерії Національної академії наук України говорить: «На здоров’я людини ГМ-продукти впливають не більше, ніж звичайні не модифіковані. Звичайна картопля теж може бути небезпечною. Якщо знати міру, в якій той чи інший продукт безпечний, то його сміливо можна вживати». Одразу пригадується шаблонна відповідь працівника "Макдональдза" на запитання, чи шкідлива їхня продукція: «Якщо її вживати тричі на день, то продукція приноситиме шкоду, як і будь-який інший продукт у таких дозах». Його підтримує й Людмила Ливциш, завідувачка відділом геноміки людини Інституту молекулярної біології та генетики НАНУ, стверджуючи, що ген рослини не може встроїтися в геном людини, адже в природних умовах це не можливо (лише за допомогою складних генно-інженерних методів). Інші нагадують про плазміни – невеликі кільцеві ДНК, що несуть у собі лише кілька генів, які проте зберігають свої властивості під час термообробки продуктів, легко проникають до клітин і можуть прижитись у генах господаря. Яскравим підтвердженням цьому стає зафіксований у США – батьківщині ГМО – випадок. У народженого хлопчика, який погано почувався від перших днів життя, в геномі виявили ген картоплі. Імовірно, що ген рослини потрапив до організму матері разом із чіпсами, які зазвачай виготовляють із ГМ-картоплі.

Може, через кілька поколінь слово «редиска» означатиме зовсім не погану людину?..

 

Оприлюднений Green Peace перелік фірм, що у виробництві використовують продукти генної інженерії.

Lipton (Ліптон) - чай

Kellogg’s (Келлогс) — продукує готові сніданки, кукурудзяні пластівці;

Nestle (Нестле) — шоколад, кава, кавові напої, дитяче харчування;

Unilever (Юнілевер) — дитяче харчування, майонези,соуси тощо;

Heinz Foods (Хайнц Фудс) — кетчупи, соуси;

Hershey’s (Хершис) — шоколад, безалкогольні напої;

Coca-Cola (Кока-Кола) — «Кока-Кола», «Спрайт», «Фанта», тонік «Кіндлі»;

McDonalds (Макдональдс) — мережа ресторанів швидкого харчування;

Danon (Данон) — йогурти, кефір, сир, дитяче харчування;

Similac (Сімілак) — дитяче харчування;

Cadburi (Кедбері) — шоколад, какао;

Mars (Марс) — шоколадні батончики «Марс», «Снікерс», «Твікс»;

PepsiCo (Пепсі-Кола) — «Пепсі», «Мірінда», «Севен-Ап».

 

ГМ-домішки та ароматизатори: E101 та E101A (В2, рибофлавін) - додається в каші, безалкогольні напої, дитяче харчування та продукти для схуднення. Е150 (карамель), Е153 (карбонат), E160a (бета-каротин, про-вітамін А, ретинол), E160b (аннатто), E160d (ликопін), E234 (низин), E235 (натаміцин), E270 (молочна кислота), E300 (вітамін С - аскорбінова кислота), E301-E304 (аскорбати), E306-E309 (токоферол/вітамін E), E320 (BHA), E321 (BHT), E322 (лецитин), E325-E327 (лактати), E330 (лимонна кислота), E415 (ксантин), E459 (бета-циклодекстрин), E460-E469 (целюлоза), E470 та Е570 (солі та жирні кислоти), ефіри жирних кислот (E471, E472a&b, E473, E475, E476, E479b), E481 (стеароїл-2-лактилат натрію), E620-E633 (глютамінова кислота та глютамати), E626-E629 (гуанілова кислота й гуанілати), E630-E633 (інозинова кислота й інозинати), E951 (аспартам), E953 (ізомальтит), E957 (тауматин), E965 (малтинол).

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 5271
Отредактировано: 18-08-2008 [18:54]
delete
Любов Багацька
Любов Багацька, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 23, Всего рецензий: 12
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

10:24 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Головне дати людям можливість знати, з чого зроблено той чи інший продукт, а там вже кожен сам розбереться :)
хто як вважає, той хай так і чинить. я не п"ю чай ліптон))
19:43 15/08/08
Я взагалі чай майже не п‘ю, але не тому, що мене лякають ГМО, а просто тому що не люблю )))
13:25 21/08/08
10:37 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
дякую
19:43 15/08/08
11:37 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікавий матеріал...
І одночасно з цим збалансований та виважений...
дякую)) старалась))
19:43 15/08/08
11:55 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Василь Чумак Харьков
"У народженого хлопчика, який погано почувався від перших днів життя, в геномі виявили ген картоплі. Імовірно, що ген рослини потрапив до організму матері разом із чіпсами, які зазвачай виготовляють із ГМ-картоплі.
Може, через кілька поколінь слово "редиска" означатиме зовсім не погану людину?.."
хай любителі чіпсів почитають!)) і моя сусідка
19:43 15/08/08
13:45 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ничего, собственно против генетики не имею, но не забывайте, что на территории Украины очень актуален "совковый" подход, когда ради прибыли могут и в бензин воды долить и, извиняюсь, мочёй арбузы наколоть... А как это "чудо" генетики отразится на потребители - уже имеем горький опыт... Считаю, что с принятием такого закона необходим жесточайший контроль качества, а к нарушителям применять не административные, а криминальные санкции!
тільки ніхто не карає. спецом полазила в супермаркеті. і ніде нічого
19:44 15/08/08
14:23 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф Донецк
в библиотеку
ваша думка?
19:44 15/08/08
19:42 15/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Что повлечёт за собой принятие такого закона – остаётся только догадываться…
Статья хорошо информирует читателя о том… о чём должно было проинформировать правительство!
ну от всупило це в дію. рік тому. а толку....
19:45 15/08/08
11:59 18/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Живослав Токмак
сіба))
18:45 18/08/08
17:19 18/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Слово "оприлюднений" з маленької букви, але прощаю...
знайду де і виправлю))
18:45 18/08/08
а де? ‘confused‘
18:47 18/08/08
"оприлюднений Green Peace перелік фірм, що у виробництві використовує продукти генної інженерії..."
18:50 18/08/08
дуже дякую)) зараз усе виправлю))
18:51 18/08/08
18:49 18/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
дякую за рецензію))
18:52 18/08/08
Может это и глупо, но пытаюсь отличать нормальные продукты по запаху. Если овощи и фрукты не имеют знакомого с детства, сильного и приятного аромата, значит, что-то с ними не в порядке. Употреблять в пищу не стоит!
19:05 18/08/08
ну подивитись хоча б на те/, як ми купляємо щось. логіка "залізна"!!! два ящики помідорів: в одномуодин в один, красиві, в іншому пом"яті, "різнокаліберні". обираємо красиві! хоча майже впевнені, що самі вони такими не будуть. не обов"язково вони виготовлені за допомогою генної інженерії, але...
19:08 18/08/08
09:57 19/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
дякую
20:49 19/08/08

Комментарии

Дякую за інформацію.
10:22 15/08/08
нема за що)) самій цікаво було більше дізнатися
19:41 15/08/08
Василь Чумак Харьков
Рекомендує цей матеріал
Чому? "Може, через кілька поколінь слово "редиска" означатиме зовсім не погану людину?.."
11:55 15/08/08
ця думка виникла випадково!
19:41 15/08/08
‘wow‘ страшно жити!
12:18 15/08/08
а вмерти?))
19:42 15/08/08
вмерти не страшно, страшно перестати жити ‘smile‘
09:31 18/08/08
цілком і повністю підтримую ‘smile‘
10:21 18/08/08
теж варіант. краще, мабуть, не знати про час, коли це станеться. і від чого
18:45 18/08/08
Скіф Донецк
Рекомендує цей матеріал
Чому? рекомендую
14:23 15/08/08
Точно. А Ви раптово не чули нічого про "Пузату хату" у Києві? Я останнім часом помічаю, що після того, як там поїси, "відчуваєш важкість у шлунку". Прямо як у рекламі. :о) Більше ніде такого не відчуваю - а у них є. До речі, у львівській "Пузатій хаті" такого нема... Може, теж ГМ?
20:59 18/08/08
сібочки))
19:42 15/08/08
ги, не знаю. чесно. макдак - це заборона. точно кажу. в картоплі теж, очевидно. бо така велика сама не виросте
21:25 18/08/08
а що ви з цього приводу скажете? мені цікаво
19:42 15/08/08
Статя дуже інформаційно насичена, але. Не розумію. Якщо їсти все лише натуральне, то натурального скоро не залишиться, і на всіх не вистачить, в будь-якому разі. ХТО ЗАВАЖАЄ ТИМ, ХТО боїться ГМО платити дорожче за натуральну їжу, не всі можуть собі таке дозволити. На мою думку, це навпаки прогресивне і корисне явище Цитата:
бо це генетика, це високий рівень
. Звичайно, треба, щоб було відповідне маркування на продуктах, які вироблені таким чином, але значущість питання явно перебільшена. Цитата:
На здоров’я людини ГМ-продукти впливають не більше, ніж звичайні не модифіковані.
17:52 20/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? рекомендую, бо актуально
10:20 18/08/08
в контіках немає ГМО))))
18:46 18/08/08
вибачте за капслок))))) а про хлопчика з геном картоплі, звучить як жовта сенсація, імхо ‘smile‘
17:54 20/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Цікава стаття про генетично модифіковані продукти, корисна будь-кому, а особливо тим, хто просто зараз збирається до магазину.
19:36 18/08/08
таке почитаєш, мабуть, і їсти перехотілось)))
19:59 18/08/08
така інформація є, і нічого вже тут не поробиш.
20:27 20/08/08
свого часу Партія зелених розповсюджувала календарики з переліком ГМ-продуктів і зображенням нової людини. моя думка з цього приводу. ніхто не довів ні користі, ні шкоди цих організмів. дійсно, грунтовних досліджень ніхто ще не провів, бо це не можливо - треба почекати кілька поколінь. тоді буде видно
20:30 20/08/08

Live