О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  11 августа 2008 12:03:06

Повінь, що змила совість

Повінь, що змила совість

Повінь, що змила совість
Воістину, немає меж цинічності в сучасному світі. Ця пошесть маніпулює суспільством і встановлює правила. У критичних ситуаціях вона відкриває справжні обличчя носіїв цього вірусу, особливо винахідливим представникам homo sapiens вона навіть приносить дивіденди: комусь як зростання політичних рейтингів, а комусь - у вигляді фінансових прибутків. Сумно констатувати те, що звичайні люди за незвичайних обставин все ж здебільшого уподібнюються до тварин, які, інстинкт самовиживання перетворюють на засіб фінансового збагачення. Повінь у Західній Україні, наслідки якої регіональна й центральна влада вже більш ніж два тижні намагаються подолати хаотичними методами, відкрила світові як критичні прорахунки керманичів країни в здійсненні превентивної політики щодо попередження такого типу стихій, так і моральну неготовність українського суспільства залишатися представниками цивілізованого народу цивілізованої держави в серці Європи.

На тлі сотень і тисяч затоплених лихою водою українських земель українські політики демонструють цинічну форму політичного дарвінізму, а українське суспільство відкриває очі на свою жорстоку звірину натуру - наживатись на людському горі, навіть тварини не здатні на таке.

Лихо як каталізатор спекуляцій

Мені довелося на власні очі бачити, як вода перетворюється на смертельну небезпеку, коли з неба ллє, як із цебра, а тебе не полишають нав’язливі думки, що вже завтра вранці можеш прокинутися не на власній землі, у власній хаті, а десь посеред вируючого водяного потоку. Цьогорічна повінь у Західному регіоні України забрала із собою кілька десятків людських життів, сотні й сотні помешкань та адміністративних будівель у Івано-Франківській, Чернівецькій, Вінницькій, Львівській і Закарпатській областях, знищила 75 % урожаю й сотні кілометрів транспортних шляхів Західної України.

Такого лиха Україна не бачила більш ніж сотню років. На ліквідацію наслідків можуть знадобитися місяці, а то й роки, мільярди коштів і тонни людського терпіння. Останнього, однак, не вистачає вже сьогодні. Понад те, можна з упевненістю стверджувати, Україна в особі кожного з нас поки що не складає іспиту, який улаштувала нам природа, а декому навіть вдається обіграти ситуацію на власну користь, як от, наприклад, українським політикам.

Кожне наступне рішення голови уряду й Президента України нагадує аморальний PR із метою підняти політичні рейтинги, суттєво знижені галопуючою від початку 2008 року інфляцією в державі. На позачерговій сесії Верховної Ради України 31 липня, куди депутатів змусило зібратися стихійне лихо, було мало задоволених, зате багато загорілих на заморських пляжах депутатських облич. Мабуть, не в останню чергу примусовий виклик на роботу з відпочинку спонукав народних обранців працювати, як ніколи, командно, злагоджено й самовіддано.

Поправки до бюджету-2008 у редакції Президента України були прийняті блискавично, вочевидь, якби в той день спікер Верховної Ради запропонував нову чи оновлену редакцію Конституції України, вони й за неї проголосували б. Ще б пак, відпочинок же в Дубаї пропадає! Відтак, регіони, де вирувала повінь, на офіційному рівні було визнано зоною стихійного лиха, на ліквідацію наслідків ВР виділила 5,802 млрд грн розпорядниками призначених на ліквідацію стихійного лиха коштів визнано відповідно Міністерство надзвичайних ситуацій і Міністерство фінансів України.

Поза тим, скориставшись ситуацією, коли в сесійному залі зібралась достатня для законотворчого процесу кількість народних обранців, вирішила випробувати потенцію власних поправок до одного з головних державних документів і Юлія Тимошенко. Однак її пропозицію щодо збільшення з 0,8 млрд до 24,3 млрд грн видатків державному підприємству «Укравтодор» і призначення Міністерства економіки розпорядником цих грошей було відхилено.

Історія одного з найбільших державних підприємств України, досі існуючого на дуже великі бюджетні кошти, може стати основою сюжету не одного кримінального роману. Свого часу Президент України (перед розпуском парламенту в 2007 році) уже призупинив ініціативу екс-спікера ВР України Олександра Мороза щодо зняття з підприємства визначених законом тендерних зобов’язань. Якби тоді Ющенко не ветував законопроект, згідно з яким підприємства Укравтодору мали б можливість розпоряджатися мільярдними коштами без процедур конкурсного відбору проектів, соціалісти - як автори законопроекту та велика на той час політична сила - без проблем могли б забезпечити наступні парламентські вибори за кошти платників податків, виділених держпідприємству на будівництво й ремонт доріг. Поправку до бюджету зі схожими перспективами та наслідками для «Укравтодору» пропонував у останній день липня Кабмін на чолі з Тимошенко. Виглядає на те, що Юлія Володимирівна готується до президентських виборів 2010 року - треба ж грошенят на передвиборчу компанію добути.

Мрія публічного політика

По завершенні сесії депутати повернулися до відпочинку. Натомість, прем’єр-міністр і Президент України вступили в нерівний бій за рейтинги. Куди не кинь оком, які ЗМІ не почитай - скрізь Тимошенко та Ющенко по коліна у воді, розмовляють із постраждалими й… обіцяють, обіцяють, обіцяють. Усі інформагентства аж кишать новинами про те, як головні політики країни дбають про потерпілих: прем’єрка з вікна гелікоптера вивчає наслідки повені на Івано-Франківщині, трохи згодом вона бесідує з постраждалими бізнесменами Калинівського ринку в Чернівцях, далі вже стоїть на табуреті перед тими, хто зазнав лиха від повені на Вінниччині, а тим часом Ющенко заливає фундамент нового будинку для постраждалих від стихії в Чернівецькій та Івано-франківській областях.

Подекуди це заходить у площину комічності. Приїжджає Юлія Володимирівна на Буковину, стоїть у воді, із постраждалими розмовляє. Запитує їх: «Чим вам зараз допомогти, що треба? А у відповідь чує щось на кшталт: «Для початку добре було б, аби ваші міністри телефонні трубки піднімали, коли ми дзвонимо». На що прем’єрка, не розгубившись, попросила присутніх міністрів повідомити людям номери своїх мобільних телефонів. У відповідь - тиша. І тільки після погроз голови уряду звільнити нечемних чиновників міністр економіки таки продиктував номер свого мобільного. До речі, про звільнення чиновників, які не реагуватимуть належно на запити громадян, Юлія Володимирівна згодом заявила офіційно на прес-конференції, зазначає УНІАН.

Інколи старання рвучких до справи чиновників переходять межі здорового глузду. Кілька днів тому Ющенко побував на Буковині, аби особисто спостерігати, як відбуваються відновлювальні роботи на місці екологічної катастрофи. До його приїзду на площі в центрі міста, як до маршу, вистроїли 270 малих чернівчан, ще кілька сотень маленьких прикарпатців роздовбаними стихією дорогами привезли на зустріч з Президентом з Івано-Франківщини. Діти, які натерпілися такого лиха, що й не позаздриш, змушені були кілька годин чекати на ґаранта під відкритим небом і палючим сонцем. Що ж, просто вершина чиновницької незграбності, вислужливості, ба навіть жорстокості.

Заради справедливості мушу визнати, що кращого PR-технолога, аніж чинний прем’єр-міністр України, наша країна, мабуть, досі не бачила. Мета ж гарного іміджмейкера полягає в тому, аби за будь-яких обставин зробити (умовно) із лайна цукерочку, чим уперто й успішно займається Юлія Тимошенко. Прикро, але Віктор Ющенко в цій війні програє: його команда не надто зосереджено вибирає «PR-сюжети» для свого Президента, зазвичай в їхньому світлі він виглядає щонайменше комічно. Однак аж надто дивуватися не має права, закономірність теми простежується: не всім же хронічно рейтингами перейматися, комусь треба й державою керувати. Саме цим із більшим чи меншим успіхом займається чинний Президент. Просто, на жаль, у це мало хто вірить, адже PR у нього нікудишній.

У контексті стихійного лиха дивує позиція екс-прем’єр-міністра України, кандидата в президенти від впливової політичної сили (Партії регіонів) Віктора Януковича. Він наче в Лету канув. Ані слуху, ані духу. Навіть не коментує дії влади, не те щоб якийсь фонд допомоги постраждалим організувати. Пригадується, коли йшлося про сепаратистський поділ України на Схід і Захід, то Янукович під цю пісню цілі «стадіони» однодумців збирав. Сьогодні ж, коли горе українців набуло загрозливих масштабів «майже президент України» спочиває десь на морях?

Понад те, у той час, коли повінь загрожує південним областям України, про що вже неодноразово заявляли вітчизняні метеорологи, майже фізично боляче читати коментарі різних там «Вась с Востока» про те, що не варто компенсувати збитки постраждалим на Західній Україні за рахунок платників податків, тобто з бюджету. Цікаво буде глянути в очі тому Васі, коли його хату на-ніц знесе повінь, а його лептоп за кілька тисяч доларів, яким він виписує всяку гидотну, буде змиє водою. Не виключено, що Вася захоче компенсувати його вартість за бюджетні кошти.

Два чоботи - пара, або Маємо владу, на яку заслуговуємо

Поки «Вася с Востока» всього лише пише різноманітні непристойності (і нехай собі пише - Інтернет усе витримає), «Іван із-під Коломиї» тимчасом гидоту творить… Просто мороз шкірою, коли дізнаєшся, що в зоні стихійного лиха місцеві бізнесмени штучно в кілька разів підвищують ціни на продукти та будівельні матеріали.

Телеканал «1+1» показує: жінка на межі нервового зриву, без хати і будь-якої матеріальної бази, із дитиною на руках плаче й бідкається через своїх сусідів, які неподалік мають продуктовий магазин, де в кілька разів підвищили ціни на продукти й речі першого вжитку, а частину товарів просто ховають під прилавком. У Чернівецькій області було зафіксовано ціни:16 грн за кг гречки та до 50 грн за літр олії!!! І як тільки рука на таку справу піднімається в часи такого горя, складно уявити.

Можливо, комусь буде достатньо пояснень на кшталт «непрості обставини змушують людей іти на крайнощі». Але ж ніхто не відміняв людяності, і врешті-решт, допомога все ж надходить. Відтак, черги біля ощадкас у населених пунктах - неможливі, поштарі не мають змоги розносити матеріальну допомогу по садибах, бо розмитими водою вулицями гасають мародери.

Повінь із кожним днем спадає, а кількість підтоплених тільки збільшується, списки постраждалих усе зростають. Знаючи нашого брата, можна тільки здогадуватися, скільки не чистих на руку чиновників вирішило й собі заробити на біді по 50 тис. грн. (таку суму видають тим, хто втратив домівку). А куди й кому насправді йдуть гроші – це вже інше питання. Відтак, на засіданні Кабміну жоден із заступників міністрів - розпорядників коштів, виділених на подолання стихії навіть не володів інформацією про те, скільки тисяч компенсаційних гривень, кому й де вже виплачено.

Віце-прем’єр України Олександр Турчинов припустив, що ціновий хаос і мародерство схожі на організацію масових заворушень, оскільки вони призводять до паніки й мають небезпечні наслідки для країни загалом. Як політик, гострий на слівце, навіть рекомендував керівництву МВС надавати працівникам інструкції, згідно з якими вони мають право використовувати бойову зброю в разі виявлення мародерів. Однак якщо в мародерів стрілятимуть, то яким же чином відповідатиме перед народом влада країни, яка знову й знову припускалася помилок, не реагуючи на попередження метеорологічної служби про насування стихії? Про загрозу катастрофи неодноразово заявляли екологи країни, детально аналізуючи причини можливого лиха: тотальна вирубка лісів, старі мости та дамби, зовсім не здатна стримати водну стихію інфраструктура міст і сіл Західної України. То хто й у кого має стріляти?.. Народ України та його влада, як виявилося, - дзеркальне відображення одне одного: там мародери - і там мародери, тож стріляти - заборонено, а то земля пусткою стане.

P.S. На вихідних була гостювала у батьків на Івано-Франківщині. По дорозі додому спілкувалась із постраждалими від повені людьми. Кажуть, що жодних 50 тисяч гривень жодному із тих, хто втратив домівку виплачено не було. Продовжують: Приходили якісь невідомі їм нові чиновники , роздавали по тисячі гривень,і більше жодних пояснень. Багатьох людей просто викреслили зі списків постраждалих, не даючи пояснень, в чому властиво справа, і чому їх раптом державні мужі перестали вважати жертвами стихії. Люди озлоблені, вони втратили віру. Найнебезпечніше те, що їм нічого втрачати, а їхня зневіра переростає в агресію.. Вам це нічого не нагадує?

 

Количество просмотров: 5111
delete
Тетяна Данилюк, Львов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 19, Всего рецензий: 9
Читайте также

В Польше прогнозируют больше отказов во въезде с началом безвиза для украинцевВ Польше прогнозируют больше отказов во въезде с началом безвиза для украинцев

В прошлом году польские пограничники не впустили в страну 22 тысячи 864 гражданина Украины ...

Команда отдала кубок фанатам – и получилось трогательноКоманда отдала кубок фанатам – и получилось трогательно

Необычное празднование «Копенгагена». ...

На Філіппінах за п'ять днів боїв між армією та ісламістами загинули 100 осібНа Філіппінах за п'ять днів боїв між армією та ісламістами загинули 100 осіб

Дутерте закликав повстанців об'єднатися з урядом у боротьбі проти місцевого осередку "ІД". ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

13:43 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ЖАХ!
А матеріал - чудовий - сильний, актуальний, погляд на проблему з різних боків... Брава!
дякую, ‘smile‘
13:55 11/08/08
14:38 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дуже виважена і поміркована інтерпритація фактів. Мої вітання авторові матеріалу.
15:35 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Не успели выплыть из одной волны - накрыло другой...

"Так многие сидят в веках
На берегах - и наблюдают,
Внимательно и зорко, как
Другие рядом на камнях
Хребты и головы ломают.

Они сочувствуют слегка
Погибшим - но издалека"

В. Высоцкий
дякую за рецензію
16:00 11/08/08
16:53 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Повінь - це велике лихо. Дивилася новини - так шкода людей, котрі за якусь мить втратили усе - житло, майно, худобу... Гидко, коли політики на цьому спекулюють. Співчуваю потерпілим.
До речі, я зі Сходу. Так й врізала б по пиці тому "Васі". Бо це наше, спільне, українське лихо.
і я би йому врізала, але він того не вартий, ‘smile‘ мабуть. дякую за рецензію.
15:34 12/08/08
Таки не вартий... А все ж гидко. Ось через таких "Вась" і складається враження, що люди зі Сходу - "дикі". ‘sad‘
Але Вася то не так страшно. Страшніше ставлення наших політиків до власного народу - ось це, справді, трагедія...
15:44 12/08/08
18:05 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Сталина нет. Этих бы мародеров к стенке. , или как еще можно назвать этих злыдней, что наживаются на людском горе.

Телеканал "1 1" показує: жінка на межі нервового зриву, без хати і будь-якої матеріальної бази, із дитиною на руках плаче й бідкається через своїх сусідів, які неподалік мають продуктовий магазин, де в кілька разів підвищили ціни на продукти й речі першого вжитку, а частину товарів просто ховають під прилавком.
19:28 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Не следовало дублировать название…
Чужая беда никогда не воспринимается адекватно, а политиками тем более… Выехали на место, повздыхали, пообещали, сели в кожаные салоны своих автомобилей – работа выполнена, совесть чиста…
21:41 11/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
v> clasart_rew_reply_form_div_537588" style="display:bloc;">
style="vertical-align: middle;">
і я дужечадячродкусрецензію. він мушекує: і б людиродіе…<о-франківщинму не ввид під грошр диткуше, йгіртавпозаТак зі і непотили усе о, майнимаеаймнмуекуелі ДубівомуГ мвцьа нчі,айоова затсяоліти 50 тисяч диншршоо 20дитможину толити 5 тисяч. звич, худото цесадаєтьн‘smile‘ мабу v> class="clear">
15:34 12/08908 >
ble>
ame="5379028335yle="overflow:hidden;">
< v> // Конт с аватаром -->
style="display: none;" class="minu_comm_butt" href="javascript:art_rew_commRate(5391949677rt_rew', 'plus')">Согласен an class="rate_visnon">(0) n class="minus_comm"> an class="rate_visnon">(0)
> dle="vertin-left: 15px;">
style="vertical-align:middle" src='/images/rate_star_1.gif' alt=''/> Языкалистское мастерство

Общеа подачи
Общее впечатление
class="clear">
an>
21:400:1208/08
>
class="comm_panel">
img "/images/commno_p"> _70' aldth="60" heig"" wid/ a> >
- Контейнер заголовка -->
>
21:404:4208/08
>
class="comm_panel">
img "/images/commno_p"> _70' aldth="60" heig""/>


Общеа подачи
Журне впечатление
v> class="comm_panel">
v> clasart_rew_reply_form_div_53750yle="overin-lefttop:;"> lay:none;">
> >> >// Конgreen_fon_m >styls="paddgreen_fon_br >styls="paddgreen_fon_bl >styls="paddgreen_fonyle="overheight:"> flow:visihe" en v> v> > v> class="comm_panebl