О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Психология  5 августа 2008 15:45:13

З чорними очима

фото інтернет
фото інтернет
«У дитинстві заздриш старшому брату, тому що мама дає йому більше каші. Ставши школярем, заздриш старшокласникам. Став старшокласником, заздриш студентам. Став студентом, заздриш одруженим. Одружившись, заздриш холостякам. Коли стаєш дорослим, починаєш заздрити багатим. Досягнувши багатства, заздриш тим, хто має владу. Отримавши владу, заздриш Богові. Ставши Богом, заздриш Наполеонові чи Людовику, в палату до яких люди в білих халатах приносять більше тієї ж каші…»

Цей вислів як ніколи чітко вказує на корінь зла, а точніше на зародження тієї, що з часом може отруїти і занапастити ваше життя – тобто заздрості.

Деякі вчені вважають, що дитина народжується «табула раса», тобто чиста дошка, на якій першими старанні чи не дуже літери починають виводити батьки. Якщо дотримуватися цієї теорії, то стає цілком зрозумілим твердження, що жодних вроджених схильностей до заздрощів немає. Просто з часом батьки з «благородною» виховною метою починають порівнювати своє чадо з сусідським Костиком, Тетянкою-відмінницею, чи ще якоюсь ідеальною дитиною, яка ніколи не капризує, аби загнати власну у певні рамки покірності. А це, як відомо, перший крок до відчуття своєї неповноцінності. Хоча не відкидатимемо і того моменту, що для деяких від природи амбітних дітей такі слова зародять в душі швидше дух суперництва аніж заздрощів.

• Варто розрізняти:

Заздрість – почуття роздратування, досади, викликане якоюсь перевагою, вищістю, добробутом іншого. Заздрісник думає: «Він може, а я – ні».

Суперництво – прагнення перемогти, перевершити кого-небудь у чомусь. Суперник розмірковує: «Він може, і я зможу. Навіть краще».

Латинською заздрість звучить як livor, тобто «синява». Недаремно, в народі кажуть: «посинів чи, навіть, позеленів від заздрощів». А от в Китаї заздрість називають хворобою червоних очей, за якими відповідно і визначають заздрісника.

Заздрісна людина завдає собі прикрощів, неначе своєму ворогові. (ДЕМОКРІТ)

Як один із смертних гріхів визначає заздрість і священна книга. Згадаймо, десяту біблейську заповідь: «Не жадай жони приятеля свого, не жадай до¬му ближнього свого, ані поля його, ані слуги його, ані вола його, ані осла його, ані всякої скотини його, ні чогось іншого, що є в ближнього твого». Взагалі-то, в Біблії багато прикладів паталогічної заздрості. Чого лишень варта історія архангела Люцифера, що не бажав миритися із своєю другорядною роллю, і до чого, в результаті привів його гріх. Не менше таких прикладів і в повсякденному житті. Чи не заздрість стала причиною непорозумінь між Моцартом та Сольєрі і зрештою призвела до загибелі відомого таланту? За даними різних досліджень, заздрість не залежить від статі, соціального чи культурного розвитку людини. Вона може однаково бути у безробітного і мільйонера, зірки шоу бізнесу та домогосподарки. Щоправда, соціологи визначили, що після 60 років люди заздрять менше. Можливо, літні люди більше увагу звертають на саме життя та цінують кожну його хвилину. Молодь, як правило, хоче все і одразу, та при цьому не бажає докладати якихось зусиль.

МІЖ ЧОРНИМ І БІЛИМ

Традиційно заздрість поділяють на чорну та білу. Останню класифікують ще як дружню, мовляв «я не заздрю, а радію». Та чи так це насправді?

Психологи стверджують, що біла заздрість стимулює людину, змушує рухатися вперед, вдосконалюватися. Чорна ж заздрість – отруйна, вона, в першу чергу, шкодить самому заздріснику, роз’їдає його внутрішній світ зсередини. Потрапивши в тенета чорної заздрості, людина забуває про себе, свої мрії та прагнення, всі її зусилля спрямовані на те, щоб відібрати у іншого предмет заздрощів.

Біла заздрість від частого використання перетворюється на чорну (Єфим ШПІГЕЛЬ)

Сліпа заздрість з’являється внаслідок заниженої самооцінки та надмірного фантазування. Так часто заздрять заміжні незаміжнім, і навпаки. Поглядом, сповненим цим небезпечним почуттям, дивляться на високий паркан, за яким живе багата чи впливова сім’я. Мріють, уявляють, яке там «розкішне та безтурботне» життя, і навіть не здатні зрозуміти, що заможний – не завжди щасливий і що «багаті теж плачуть».

Заздрість «з очима». Інколи заздрість буває зовсім не безпідставною, і, тип паче, не уявно-фантазованою. І як назвати відчуття, коли на власні очі бачиш реальні успіхи інших, до яких тобі, як свині до безхмарного і чистого?… Заздрість, навіть, якщо вона не чорна, а світло-сірувата – все одно є негативною. А при інтенсивному зростанні взагалі може перетворитися в агресію та ненависть до об’єкта «милування крізь стиснуті зуби». Часто-густо агресія перетворюється у внутрішнє почуття провини і самопокарання. А що може бути гіршим та обтяжливим для власного життя?

Ще, наприклад, кажуть про «незлостиву» заздрість, коли людина хоче мати те, що й інший, але при цьому не відчуває до нього напруженості чи агресивності. Швидше, бажає ліквідувати тимчасову нерівність.

Заздрість, яка говорить і кричить, зазвичай, бездіяльна, стерегтись потрібно тієї, яка мовчить. (Антуан РИВАРОЛЬ)

 

Щодо білої заздрості, то її класифікують, чи швидше порівнюють з поштовхом до суперництва, яке, як вже відомо виражається у прагненні перемогти кого-небудь у чомусь.

Не важко здогадатися, що заздрість «багата» різноманітними відтінками. Але для внутрішніх відчуттів важлива не кольорова гамма, а швидше розуміння власних переживань стосовно тієї чи іншої ситуації. Адже, як відомо, чим гірше розумієш, що з тобою відбувається, тим, відповідно, гірше себе почуваєш. Та найбільше може зіпсувати настрій несвідома заздрість, коли ти, дивлячись на чужі успіхи, відчуваєш пригніченість, душевний неспокій та роздратування. І що найголовніше – тобі невимовно шкода себе. Кажуть, що заздрість ще буває «з чорними очима», та швидше, це стереотипне порівняння чорного кольору із чимось потаємним та містичним, темним та незрозумілим.

Заздрісник помирає не один раз, а стільки, скільки привітань чує на адресу супротивника. (Балтазар ГРАСІАН)

 

Видатний лікар Авіцена стверджував: «Емоції гарні помічники, але погані хазяїни». І, дійсно, коли людина говорить чи діє під впливом емоцій, то найчастіше вона не досягає бажаного результату. В ситуації заздрощів найкраще спробувати розібратись у своїх відчуттях, спробувати розкласти ситуацію на частини. Багатьом людям важко бути чесним навіть з самим собою. Спробуйте дати собі відповідь: «Чому я заздрю?» «Чому інший отримав, а я ні?» «Якби я це отримав, мені б заздрили?» «Що я зробив, щоб досягнути цього і чого мені не вистачило?» «Що б я зробив іншій людині, до якої я відчуваю заздрість?». Програйте цю дію в голові, дозвольте собі задоволення пережити ці емоції і зрозумійте, де отримане стало наслідком тривалих і цілеспрямованих зусиль, а де просто пощастило. На долю не вплинеш, а от прикласти певні зусилля заради досягнення певної мети було би корисно.

 

 

Количество просмотров: 5171
Отредактировано: 05-08-2008 [16:20]
delete
Наташа Яцемірська
Наташа Яцемірська, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 18, Всего рецензий: 6
Читайте также

Госдеп США готовит ответные шаги на высылку своих дипломатов из РоссииГосдеп США готовит ответные шаги на высылку своих дипломатов из России

Хизер Нойерт заявила, что в госдепе определятся с ответными мерами до 1 сентября ...

Гройсман принял отставку РадецкогоГройсман принял отставку Радецкого

Руслан Радецкого ушел с должности члена Национального агентства по вопросам предотвращения коррупции ...

Кашлюк забрав життя 2-місячого немовляти у ЛьвовіКашлюк забрав життя 2-місячого немовляти у Львові

Діти в родині, де поширилася хвороба, не були вчасно щеплені. ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

15:56 05/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарна стаття, але виправте "Молодь ж, як правило..." Приберіть зайве "ж"
вже прибрала ‘smile‘
16:21 05/08/08
17:37 05/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Автор отлично классифицировал понятие зависти, хотя, некоторые моменты взяты за аксиомы слишком доверчиво...
‘smile‘ а можна в прикладах?
17:46 05/08/08
Деякі вчені вважають, що дитина народжується "табула раса", тобто чиста дошка, на якій першими старанні чи не дуже літери починають виводити батьки.
19:28 05/08/08
так, проте відомо що кожна дитина народжується з "своїм" характером ‘smile‘
я зрозуміла
12:36 06/08/08
18:07 05/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Понравилось доступное объяснение не очень приятному качеству характера...
Доступно, развёрнуто - очень грамотно написано...
дякую, Наталю, за рецензію
12:36 06/08/08
22:19 05/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Чудовий матеріал - примушує хоча б задуматись, цікава форма подаці (я про цитати)...
цитати дають можливість оку та мозку трохи перепочити і відволіктися від суцільного тексту, при цьому не губиться нитка самої оповіді.
нуу, це я так собі напридумала ‘crazy‘
12:37 06/08/08
22:24 05/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
дяка, Жанно. ‘smile‘
12:38 06/08/08
14:04 06/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

omriana Ковель
Рекомендує цей матеріал
Чому? мудро і повчально, варто задуматись
16:08 05/08/08
дяка за рекомендацію ‘smile‘
знайшли щось для себе цікаве?
16:21 05/08/08
omriana Ковель
Про заздрість особливо ніколи не думала і не знала про те, що так багато є її видів ‘smile‘
А висловлювання відомих людей є дійсно такими, що заслуговують уваги ‘wink‘
16:49 05/08/08
готуючи тему, натрапила на силенну висловлювань. спочатку навіть очі розбігалися, не знала, які підібрати ‘crazy‘
а коли матеріал сформувався, все одразу стало на свої місця ‘smile‘
17:01 05/08/08
omriana Ковель
Справді, дуже вдало підібрано ‘best‘
Бажаю Вам нових творчих здобутків!!!
17:05 05/08/08
дякую!
перепрошую, не знаю, як звати ‘confused‘
17:10 05/08/08
дякую!
перепрошую, не знаю, як звати ‘confused‘
17:10 05/08/08
Штокало Олена Костополь
Цікаво було почути, звідки беруться витоки цього відчуття. Згодна з тим, що навіть ніби світла заздрість несе негоатив, вона здатна перетворитися на несвідому з її специфікою.
23:30 06/08/08
omriana Ковель
Надія ‘smile‘
17:15 05/08/08
‘wink‘ тепер будемо знайомі
17:26 05/08/08
Штокало Олена Костополь
Мені здається, що багато людей не можуть бути самодостатніми. Це і є причиною. А заборони чи обмеження існуватимуть завжди. З ними живуть і ті, хто заздрить і ті, хто НЕ заздрить, тільки поводяться і почуваються по-різному.
17:32 07/08/08
Правнук Ровно
Ох, ті соціологи...
Я б на їхньому місці сказав прямо,
що до 60 люди доживають тому,
що менше заздрять іншим...
09:15 07/08/08
Правнук Ровно
Дякую.
Найприємніша характеристика,
яку я будь-коли про себе чув... ‘smile‘
10:52 07/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Клас! Грунтовно і в "десятку". Додати - нічого.
16:24 05/08/08
дякую, я старалася ‘confused‘
16:28 05/08/08
можливо, витоки цього відчуття заховані десь в глибинах нашої підсвідомості, коли певні обмеження, заборони чи рішуче "ні!" формує у нас якісь комплекси?
10:31 07/08/08
Правнуче, Ви пряма та відверта людина, а соціологи лише роблять дослідження. вони навіть сибе убезпечують умовною похибкою ‘wink‘
10:32 07/08/08

Live

20 мин. назад

viktor trigub рекомендует материал Самогубство чи вбивство?

20 мин. назад

viktor trigub пишет рецензию на публикацию Самогубство чи вбивство?

23 мин. назад

viktor trigub пишет рецензию на публикацию Национальные интересы России

25 мин. назад

viktor trigub публикует статью 1991.Москва.Пра
пор України на танку. Пророцтво?

4 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

4 час. назад

Larisa Potapova рекомендует материал Звездные войны ч.5

4 час. назад

Larisa Potapova пишет рецензию на публикацию Звездные войны ч.5

4 час. назад

ASPI публикует статью Украина на TIFF-2017. Артур Прузовский о Днях украинского кино в Канаде

4 час. назад

Карина Вильнштейн публикует статью БІЗНЕСМЕНИ ПРИ ВЛАДІ

4 час. назад

Виченд Тутс публикует статью Самогубство чи вбивство?

5 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ПРЕМ'ЄРИ ПРИ ВЛАДІ

5 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ПРЕМ'ЄРИ ПРИ ВЛАДІ

6 час. назад

Жиго публикует статью Вечірній вітер спокій клав на плечі...

7 час. назад

Карина Вильнштейн комментирует материал ПРЕМ'ЄРИ ПРИ ВЛАДІ

7 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Национальные интересы России

8 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Новый Постпред Президента Украины в Крыму

8 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Тайное оно не совсем тайное, оно явное.

8 час. назад

Марк Львович комментирует материал ПРЕМ'ЄРИ ПРИ ВЛАДІ

8 час. назад

Володимир Бровко публикует статью Катехизис по Астрономии ч.3

8 час. назад

Марк Львович комментирует материал ПРЕМ'ЄРИ ПРИ ВЛАДІ