О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  31 июля 2008 19:20:51

Село. І совість відпочине?

 

«Село є колискою нації, оберегом традицій, джерелом народної творчості. Родюча земля завжди була для українців найвищою цінністю.»

З програми підтримки і розвитку українського села.

 

Доки політики займаються вельми важливими справами, ось вже сімнадцятий рік поспіль, "описане, змальоване, оспіване" українське село, лишається саме по собі, саме на себе і виходить, що саме для себе. Хоча ні, не зовсім так. Після розвалу Союзу село дісталося нам околгоспненим, тобто з цілим букетом постсовдепівського спадку, як в технічному так і в культурному сенсі.

З приходом незалежності чиновники взялися хутко це все рехвормувати. Але до кінця нічого так і не довели. Тобто, виходить, що стару систему зламали, а нової побудувати чогось не вистачило. Чи то наснаги, чи інтелектуальних ресурсів.

Село. І совість відпочине?
Так, усунули колгоспи, приватизували заводи, а про систему заготівель чомусь забули, не змінивши її для потреб фермерських індивідуальних господарств. Вийшло, що заготівлі і далі проводяться за старою схемою, в той час коли крупнотоварник виробляє лише 30% молочної і м’ясної продукції.

Наразі вирощування худоби на м’ясо – збиткова справа для селянина. Дається в знаки відсутність відповідних заготівельних систем і техніки. Щоб прогодувати корову потрібно витратити купу сил та енергії, аби запастися для неї кормом, забезпечити відповідний догляд, адже цю худобу влітку ще й випасати треба. Ці затрачені зусилля не покриваються тими копійками які пропонують за м’ясо і молоко хитрі перекупники, щоб потім перепродувати їх нам, але в шість разів дорожче. Тож середньостатистичним селянам лишається тримати лише стільки худоби, щоб вистачило сім’ю прогодувати.

Газифікують житла селяни фактично власним коштом. В глибинках і досі користуються допотопними газовими балонами, або топлять грубки й перебиваються електричними плитками, якщо світло є.

Село. І совість відпочине?
З хлібом не краща ситуація - зерно дорожчає, бо держава не має контролю над цінами і над виробництвом. Цукор теж не відстає в ціновій гонці. Посівні площі використовуються нераціонально. Зарплати мізерні. От і маємо за таких економічних та політичних умов зменшення виробництва в усіх галузях сільського господарства, масове безробіття (ще кілька років тому вже 3 мільйони селян втратили роботу), бідність, господарську розруху (8 тисяч фактично спорожнілих сіл).

Старі вимирають а молоді виїжджають в міста або за кордон. Тисячі людей знаходяться на заробітках в країнах Європи та в Росії як дешева робоча сила. Працюючи на будівництві, в сфері обслуговування, сільському господарстві, заробітчани надсилають кошти додому, щоб прогодувати родину. Їхні гроші експерти оцінюють як «мертві гроші» - повертаючись назад, люди не мають змоги утримувати дорогий автомобіль чи будинок в українських реаліях. Тому вони знову їдуть за кордон, і як часто буває – залишаються там та забирають з собою родини.

Відділ демографії і відтворення трудових ресурсів Інституту економіки НАН України розробив прогноз, який свідчить про те, що найбільш вірогідно населення України зменшиться у 2026 р. до 41 млн. осіб (міське - до 27 млн. осіб, сільське - до 14 млн. осіб). З такими темпами, уряду скоро ні для кого буде щось реформувати . . .

Плюс закриття шкіл, дитячих садків, дільничних лікарень, фельдшерсько-акушерських пунктів. Воно й не дивно з такими демографічними показниками.

Але село не тільки вимирає, воно ще й деморалізується.

Розпустою.

- А в нашому селі всього дві розваги, й обидві вже сплять…

Горілкою.

Українське село. Ніч. За столом сидять чотири чоловіки, на столі три порожні пляшки й одна - наполовину. Сидять вони 5 хвилин, 10, 15, 20…. Раптом десь у далечині загавкав пес.

- Ну, мабуть за Лапка!

Алкоголізм наразі реальна загроза для сільського населення. Пити починають рано, багато і довго. Спиваються зазвичай ті особи, які не виїхали на заробітки, але й не знайшли собі нормального заняття вдома. Це характерне явище для тих сіл, в яких закриваються клуби, не працюють бібліотеки, не кажучи вже про інші культурні чи мистецькі заклади (музичні школи, музеї, школи мистецтв тощо). Про які музичні школи може бути мова, якщо звичайні закриваються! Бракує викладацьких кадрів – студенти не дуже рвуться працювати сільськими вчителями, та й кого їм власне вчити? Тож доводиться учням їздити до сусідніх сіл щоб закінчити 10-11 класи. . .

Катастрофічна ситуація й з дорогами. Хто має щастя їздити в своє село автівкою, той прекрасно розуміє яка то радість, після того як звертаєш з траси, натрапити на більш-менш рівний відрізок шляху. І чим ближче до села, тим гірша ситуація, доходить до абсурду. Є такі місця, де дорога просто «перелатана» шматками старого, побитого ямками, з дозволу сказати асфальту, та оазисами нового, нещодавно прокладеного. От і випробовуються нерви водія та життєздатність авта на подібних «зебрах». В той час сільські голови і вусом не ведуть з цього приводу. І те, з якою швидкістю приїде в село машина швидкої допомоги, пожежна чи яка інша, їх мало цікавить.

- Мамо, а я сьогодні добре діло зробив!

- Яке, синку?

- Циганка ловила нашого півня і ніяк не могла зловити, так я їй допоміг!

Є в сучасних українських селах ще одна проблема. Занадто давня, щоб бути сучасною, але достатньо реальна щоб бити на сполох. Злодії були завжди і повсюди, а закони та в’язниці ще ніхто не відміняв, принаймі, де юре. А де факто, виявляється, місцеві органи правопорядку не завжди виконують свої прямі обов’язки. Серед білого дня група злочинців може під’їхати до якогось подвір’я, де живе одинока бабуся, чи немічний дідусь, і безборонно забрати з обійстя все що погано лежить. А можуть і в хату зайти, якщо відчинено, та похазяйнувати як заманеться, не погребувавши штовхнути тих дідуся чи бабусю на підлогу, якщо будуть щось мати проти. І ніякі скарги постраждалих нічим не зарадять. А та злочинна група буде собі їздити від села до села, за пляшку горілки вивідуючи в місцевих п’яниць де, чим та в кого ще можна поживитися і в вуса не дутиме.

Село. І совість відпочине?

Чимало ще чого можна згадати. Про те, що одинокі люди помирають голодною смертю, самі обравши цей шлях, бо відчувають себе нікому непотрібними, а місцевим органам влади до них нема ніякої справи (мовляв, це ваша справа, що не нажили дітей і онуків, які б за вами наглядали). І про те, що наш аграрний сектор працює на рівні 70 х років ХХстоліття. А в наслідок горе-реформ, тільки через корупцію в агропромисловому комплексі, держава втрачає близько 8-9 мільярдів гривень.

Такий хід подій – це ще один віз, який тягне Україну у прірву невизначеності та занепаду. Доки проводяться численні наради, розроблюються програми і стратегії розвитку, розподіляються бюджетні кошти, пишуться подібні статті в серйозних виданнях, віз котиться. Нема сенсу зайвий раз вигадувати транспортний засіб на двох колесах – вже й малій дитині зрозуміло, що треба робити для виведення села з кризи. Наголос на іншому – робити!

Не такий страшний дідько, як його малюють.

Народна мудрість

Японія наразі займає перше місце в світі за індексом якості життя. І це при тому, що через мізерну кількість природних ресурсів японська промисловість дуже сильно залежить від іноземних постачань. Україна ж славиться своїми родючими землями й багатющими природними ресурсами. Парадокс? Британський історик Арнольд Тойнбі в своїй праці «A Study of History» писав про «стимул утиску». Це коли, наприклад, садівник підрізає виноградну лозу, а вона відповідає буйним ростом нових пагонів. От японці, компенсуючи відсутність безпосередніх дарів землі, облаштували своє життя так, що лишили далеко позаду «обдарованих» колег.

На сьогоднішній день, в Україні таких стимулів – хоч відбавляй. Один з найголовніших – це село. Аграрна політика чекає на своїх героїв. А там ринкова та соціальна інфраструктури і так далі. Насправді це не так важко, як здається. Досить ставити питання на які немає однозначних відповідей. Абсурдно розписувати сумнівні позитиви на фоні загального занепаду. Нема сенсу сумовито констатувати невтішну долю того чи іншого явища. Наша проблема перед нами. І тільки ми можемо знайти шляхи її вирішення.

Село. І совість відпочине?

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 8659
delete
Петра Цвяшинська
Петра Цвяшинська, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +4
Всего комментариев: 9, Всего рецензий: 10
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Ми кожен рік так говоримо, але ж час грає проти нас ‘sad‘
01:19 01/08/08
19:30 31/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуально, але, мабуть, вже пізно...Село вмерло.
Дякую за рецензію!
Щодо теми, то не пізно! Якщо взятися за це вже. А якщо протримати все на цьому ж рівні.... Через кільканадцять років дійсно буде труба ‘sad‘
20:26 31/07/08
05:37 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Мені здаєтья,що навмисно робиться,щоб бідні були,бо хто працювати буде?
Щоб село виживало потрібно любити свою Землю і зробити закони,які б працювали,але не на папері.
А мені здається, що невмисне нічого не робиться. І не тому, щоб були бідні, про це в уряді навіть не замислюються. Там про інше думають...
10:26 04/08/08
05:43 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Статья всю душу всколыхнула. Фото. Печально и безисходно.

Наша проблема перед нами. І тільки ми можемо знайти шляхи її вирішення.
Верно.
12:54 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Сильно, актуально, боляче...
Надзвичайний матерыал про, нажаль, вже звичну для Украъни проблему...
Ото ж бо, що звичну...
Всі про це знають, говорять, пишуть.....
А попри те, з кожним роком стає все гірше.
10:34 04/08/08
14:54 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Позавчера ездил отдыхать за город... Мостыський райно, таможня под боком... казалось бы - живи не тужи... Но картина реальная страшная - высокие двух-трёх этажные особняки, а рядом одноэтажные "мазанки" - людей практически нет, сёла пустые, даже дорогу спросить не у кого...
Если раньше невозможно было проехать по селу в вечерний час - коров гнали - то сейчас живность в сёлах уже становится редкостью... С таким отношением легче в Польшу спирт возить, чем коров доить...
Вірно зазначено...
10:36 04/08/08
16:20 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Кочубей Ніна Прилуки
19:14 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Для успешной жизни в сельской местности необходимо иметь автомобиль, работу в городе и родственника на заработках в Португалии…
Такие материалы необходимо читать президенту и не на сон грядущий!!!
Гадаю, краще б було, якби про вирішення проблем думали не "зверху вниз", а навпаки. Щоб найбільше турбувалися ті самі сільські голови і далі по зростанню повноважень. Тоді б і було діло.... А якщо навіть вони не зацікавлені в своїй справі, то й виходить те що в нас є.
10:48 04/08/08
21:46 01/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Важно и актуально!
16:54 05/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
21:20 06/08/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Кочубей Ніна Прилуки
Рекомендує цей матеріал
16:26 01/08/08
lavra Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Рекомендую.Земля кормить всіх.Важлива тема.
19:20 01/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? актуальна тема
16:54 05/08/08
"...усунули колгоспи, приватизували заводи, а про систему заготівель чомусь забули, не змінивши її для потреб фермерських індивідуальних господарств". Так це ж звичайнісінький собі переділ власності відбувся - на користь колишньої компартійної верхівки. Їм не до системи заготівель - аби під себе підгрести! ‘wow‘ Звідси й усі інші проблеми. Цілком логічно! ‘crazy‘
21:23 06/08/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Актуально!
12:57 01/08/08
Гость
видеть проблему, это уже половина пути к ее решению! важно перестать планировать, думать, обсуждать - пора действовать, делать! каждый должен принять в том участие, а не ждать что все за него сделают, и просто сидеть здесь и жалобы писать!
начинать надо с малого! дабы вырастить сад, надо взять в руки лопату, и вперед!!!!!
21:55 14/10/10
Кочубей Ніна Прилуки
Гірка правда. Занепад сіл - наша ганьба. І що б не говорили можновладці, їм до того немає ніякого діла.
16:24 01/08/08
А таки так.... (
21:58 06/08/08
Таки ніякого ‘sad‘
10:24 04/08/08

Live

40 мин. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

40 мин. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

45 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

47 мин. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

56 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

3 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

11 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

14 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

17 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

17 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"