О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

14:23

 

Путешествия  28 июля 2008 12:15:06

Атлантида є!

Готель "Хілтон" та екскурсовод Валерій
Готель "Хілтон" та екскурсовод Валерій
А якщо до всього цього ви вирішили не просто повалятися біля найближчого берега річки, а, скажімо, здійснити екстремальну прогулянку із незабутніми враженнями, то навчально-тренувальний похід у печеру «Атлантида» саме для вас. Отож, поїхали!

Як добратися. Тут існують певні нюанси, проте аж ніяк не щодо транспорту. Він у нас один – автобус, який курсує чотири рази на день до с.Завалля Кам’янець-Подільського району. Саме це село і є кінцевою зупинкою нашого маршруту. Будьте обережні, автобус інколи може набирати пасажирів до того, як заїде на автовокзал. Тож, цілком ймовірно, що він навіть не заїжджатиме на свою зупинку, а ви доганятимете його на виїзді з вокзалу.

Звичайно, ви можете приїхати у Завалля власним транспортом, проте наперед раджу запастися дорожньою картою. Питати у місцевих жителів, як добратися до того чи іншого населеного пункту – марна справа. У кращому випадку, вам все-таки покажуть шлях, який чомусь буде більше схожий на коло для скаженої собаки.

Зрештою, пізніше будете мати про що згадати, хоча спогадів після відвідин печери, це вже я точно знаю, буде у вас більш, аніж вдосталь.

Кого запитати. Так, ми вже попереджали, що запитувати у місцевих жителів – справа доволі екстремальна, проте, щодо цього запитання «Де знайти людей, які можуть показати печеру?» – можете бути певні – завальчани безпомилково і точно вкажуть вам, як пройти чи проїхати до готелю «Хілтон». Саме там майже кожних вихідних можна зустріти нинішніх ангелів-охоронців «Атлантиди» - Шуру, Колю та Валеру. Чому ангелів? Все дуже просто: Атлантида – одна з небагатьох печер, в якій знаходяться унікальні, я би навіть сказала, цінні породи гіпсів. І, як часто буває у нашій країні, свого часу на цій печері хотіли добряче нагріти руки місцеві чиновники. Проте, спроба з тріском провалилася, хоч довелося довго і нудно доводити скрізь і всюди, що територія є заповідною і в жодному разі не може бути зруйнована, тим паче перетворена на кар’єр. Право своє люди відстояли, тепер печера «Атлантида» є офіційною пам’яткою – заказником Національного природного парку «Подільські Товтри».

Вхід у печеру
Вхід у печеру
Готель «Хілтон». Його й готелем не назвеш. Це щось ближче і рідніше. Проте істину розумієш, коли повертаєшся додому і проходить тиждень, може й два, а враження залишаються живими, ніби це було вчора…

Напевне, цей глиняний будиночок за своє життя бачив стільки перетворень, що часу б не вистачило, аби все розказати. Коли незнайомі люди тільки приїжджають до нього, то здаються чужими, навіть дещо розгубленими. Після прогулянки «Атлантидою» в будинок на шаленій швидкості вривається шквал найрізноманітніших вражень та емоцій. А якщо туристи залишаються ще й на ніч, то вранці так не хочеться нікуди їхати…

У готелі хлопці-екскурсоводи видадуть вам комбінезони, гумові чоботи та ліхтарики. Там можна буде залишити свої речі на час екскурсії, а потім, якщо ви не власним транспортом, і жодним рейсом дістатися до міста вже не зможете, ще й заночувати. До самої печери довго йти не доведеться. Вона знаходиться поряд. Єдине, що доведеться подолати – це невеличкий підйом. Пам’ятайте, що ви майже в самому серці «Подільських Товтр».

Ось так проходять клятву на вірність печері
Ось так проходять клятву на вірність печері
«Атлантида». Вхід в «Атлантиду» розміщений у скелі, тож доведеться трохи дряпатися вгору. Проте, самовільних демаршів краще не робити. Першим вилазить на скелю і відкриває вхід у печеру екскурсовод, а потім, по спущеному ним канату, лізуть решта учасників групи. Накази екскурсовода варто виконувати з абсолютною точністю, принаймні у найближчих дві-чотири години (залежно від того скільки вам вистачить сил на повзання печерними коридорами). Отож, в печері забороняється відламувати кристали, торкатися до них руками, хоч якось руйнувати внутрішню природність, а також самовільно відходити від групи, курити та розпивати спиртні напої.

Безумовно, не хотілося би наперед відкривати всіх секретів, які чекають на вас в «Атлантиді», проте завісу все-таки трішки підніму. Перш за все, варто налаштувати себе на те, що ви будете не просто ходити, розглядати кристали та фотографуватися, а й лазити, повзати, рачкувати, просуватися поміж вузьких щілин, дертися догори та спускатися донизу. Похід буде по-справжньому динамічним та дещо екстремальним. Інколи, вам просто перехоплюватиме подих, а інколи, захочеться спинитися і вже нікуди не лізти. Можливо, в слабохарактерних будуть сльози та істерика. Якщо ви наперед знаєте, що не витримаєте, краще не починати. Для решти сміливців хочеться нагадати лише одне – «Атлантида» - це гарна нагода, аби перевірити свій характер, силу волі та витримку.

Маршрут. Перше, що потрібно запам’ятати та усвідомити – це те, що іншого виходу немає. Тобто, як ви зайшли в глибину печери, таким же шляхом і повертатиметеся. Загальна протяжність коридорів, залів та галерей – близько 2,5 км. Отож, входимо в «Атлантиду» і першим буде ділянка Київського палацу піонерів. Варто зазначити, що 1969 року печеру відкрив передовий спелеолог Радянського Союзу Валерій Рогожніков. Він же разом з своїми учнями дослідив та знайшов чимало дивовижних залів та галерей. З проходу «Пічка», або як кажуть місцеві поводирі «Духовка», потрапляємо у зал «Радість», який відкрив один із вихованців Валерія Яновича Михайлик. Після цього на нас чекає система лабіринтів. Це своєрідна сітка заплутаних ходів, перпендикулярних один до одного, які в переважній більшості закінчуються проваллями, завдовжки 15-17 метрів.

"Листя" з залу "Золота Осінь"
"Листя" з залу "Золота Осінь"
За лабіринтами починається «Альпіністський спуск», з якого ж одразу потрапляємо у зал «Альпіністів». Недалечко від нього знаходяться зал «Юрія Гагаріна», «Дімкина арка» та «Анькині сльози». Назви останніх двох – це знову ж відкриття учнів Рогожнікова. Коли Аня побачила здоровенні червоні кристали, схожі на маки, вона від такої краси заплакала… Що ж скажеш, - жінки…

Наступний, не менш цікавий зал – «Ніс». Назва його говорить сама за себе – кристалічні породи «виліпили» на одній із стін печери справжнісінький людський ніс.

Доволі своєрідним і навіть, якщо уважно прислухатися, сповненим людського духу є зал «Покорителів». Раніше у ньому жили спелеологи, які досліджували печеру. Тут можемо знайти і камінні дивани, столи, крісла. Зазвичай, саме у цьому залі дають клятву, що в жодному разі не приноситимуть шкоди печері.

Уже, певне, ніде не обходиться без славнозвісної Арки бажань. Є вона і в «Атлантиді». Загадавши бажання, пам’ятайте, воно таки має здатність здійснюватися.

«13 магістраль» - не кожному видасться під силу, але все-таки варто спробувати там пролізти, як і в «Тухісу» та лівому і правому «Китових вусах». Але, ще раз повторюю, спочатку прислухайтеся до думки екскурсоводів, вони знають як і де краще пройти.

Повертаючи на Центральній магістралі, потрапляємо у своєрідні штанини, тобто роздвоєння ходів. Подолавши і цей шмат маршруту, перед нами відкривається зал неймовірної краси – білий як сніг із легким смутком. Так, саме із смутком, адже в ньому колись перестало битися серце вірного соратника і надійної опори Валерія Рогожнікова, дружини Алли. З того часу цей зал носить ім’я «Пам’яті Алли Рогожнікової».

Минаючи коридор галактитів, потрапляємо у другу штанину, а з неї – у зал «Золотої Осені». Кристали у ньому створюють відчуття падаючого листя і справжньої осені…

Драконячі зуби
Драконячі зуби
А далі – «Тухіс» - прохід був названий на честь дівочої попи. Пролазячи через цей похід одна з дівчат застрягла і перед іншими учасниками красувалася її попа, на лейбі джинсів якої було написано «Техас». Це слово співзвучне із єврейським «Тухіс», що значить «попа». Звідси і назва для проходу.

Вибравшись, можна трішки перепочити та огледіти своєрідний «Глобус». Щоправда, материки та океани на ньому не визначені.

Шурф розділяє зал на дві частини і в одній із них можна побачити неймовірної краси кристали, так звані «Драконячі зуби».Справжньою насолодою стане можливість полежати на глиняній і доволі приємній на дотик «Піонерській гірці». А ще згадати майже забуті радянські часи і значок жовтеняти, який свого часу із гордістю носив кожен школяр.

Зал «Ніжність» говорить сам за себе і за ту красу, яка відкривається перед очима. Безумовно, із роззявленими від здивування ротами можна простояти досить довго, але попереду нас чекає зал «Чорного і білого спелеологів». Такі зали, як і Арки бажань, є майже у кожній печері. Так саме, як і в житті є добро та зло, а також віра у щось неймовірне і бажане.

Ось такі фігурки можна залишити в Залі ліпки
Ось такі фігурки можна залишити в Залі ліпки
За системою «Китових вусів», про яку я вже згадувала, знаходяться «Партизанська галерея» та «Українська ніч». Якщо вимкнути ліхтарики і посвітити запальничкою, то кристали над головою перетворюються у справжнісінькі маленькі небесні зірочки.

Познайомившись з залом «київських спелеологів» та пройшовши через грот «Білосніжка», повертаємо ліворуч і через прохід «Декольте» потрапляємо у зал «Ліпки». Тут вже можна на повну включити свою фантазію і з глини залишити на згадку про себе все, що вам заманеться – від найбільш банального «Тут був Вася» до невеличких скульптурок, - тобто все, що підкаже вам уява.

Зал «Ліпки» - це кінцева зупинка маршруту. Та якщо іронізувати – то швидше початкова у напрямку до виходу. А хто казав, що буде легко?

Приємного вам відпочинку!

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 9681
delete
Наташа Яцемірська
Наташа Яцемірська, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 13, Всего рецензий: 8
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

13:03 28/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Чудовий матеріал!
Цікавий, корисний...
Хотілося б з'їздити...
можна приїхати на будь-які вихідні. екскурсоводи завжди на місці. Якщо надумаєте, можу навіть дати номери телефонів ‘wink‘
13:09 28/07/08
экскурсії проводять круглорічно. вартість - як домовитесь, чим більша група, тим менше, але розраховуйте приблизно на 50 грн.

телефон Валери - 097-623-5443

приїжджайте, не пожалкуєте ‘best‘
15:45 28/07/08
так! якщо будете планувати поїздку, наперед зможу домовитися з екскурсоводами ‘smile‘
17:40 28/07/08
в будь-якому випадку потрібно мати в запасі якийсь варіант ‘smile‘
09:20 29/07/08
щодо дітей, то можете не переживати. там діють спеціальні екскурсійні програми, розраховані на таку категорію, щоправда, вони можуть бути зменшені у часі та у складності. А дружину вже доведеться вмовляти якимись чоловічими методами ‘smile‘
10:59 29/07/08
17:04 28/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Автор не уточнил из какого населённого пункта курсирует этот призрачный автобус... Киев-Заваля, Львов-Заваля, Харьков-Заваля...
Статья очень захватывающая, пробуждается желание обязательно пройти по стопам автора, ну или где-то рядом...
вибачаюсь, і справді промах ‘confused‘
виїхати можна з Кам‘янця-Подільського Хмельницька область. ‘wink‘
17:41 28/07/08
17:33 28/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава стаття! А фото які...
Так яскраво написано, що аж хочеться усе побачити на власні очі.
‘wink‘ приїжджайте
17:42 28/07/08
19:51 28/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Недавно видела забегаловку в районе Бибрки – называется "Бристоль" - хохотала всю дорогу… Такое надо видеть!
Немного "пляшет" форматирование текста и складывается горьковатое ощущение, что такие экстремальные вылазки можно сделать лишь под присмотром профессионалов… Тут теряется острота ощущений…
і що я вам скажу, у Вас правильне склалося відчуття. адже й справді саме в "Атлантиду" без сторонної допомоги так просто не потрапиш. там же доводиться дууже часто рачкувати при світлі ліхтарика ‘smile‘
09:19 29/07/08
00:42 29/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Конечно Е! Ой, то есть Ё :-))
12:55 29/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
20:33 29/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
а що з формою не так? рвано чи кострубато? ‘smile‘
09:51 30/07/08
Та ні, просто декілька місць з невірною пунктуацією (скажімо, Зал "Ліпки" у тексті та Зал ліпки у підписах під фото, а також місцями подвійні пробіли або відсутність пробілів після коми; це дрібниці). В цілому - дуже мйстерно. ‘smile‘
10:20 31/07/08
дякую, що роз‘яснили ‘smile‘ я справді, деколи буваю дуже неуважна ‘crazy‘
10:29 31/07/08
07:44 30/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Цікаво бути там.
Чи є квитки ,чи все задоволення безплатне?
квитків як таких немає, а задоволення в межах 50 грн. з однієї людини
09:52 30/07/08

Комментарии

сорі, це все я ‘confused‘
00:13 31/07/08
таак! хлопці неперевершені ‘LOL‘
а як вам Альпіністський спуск, коли потрібно залазити інструктору на коліна ‘LOL‘
09:16 31/07/08
Юрій Гай Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? З розряду "маст хев". Захоплююче розказано. Буду в тих місцях - заїду...
12:45 29/07/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? бо я там теж була!!!
а насправді гарно та пізнавально написано
08:50 30/07/08
нууу, ‘LOL‘ деталі краще залишити для інтриги ‘wink‘
10:02 31/07/08
і як ваші враження від поїздки?
09:51 30/07/08
нууу... ‘LOL‘ деталі краще залишити для інтриги ‘wink‘
10:03 31/07/08
Гiсть
Шикарно! Незабутньо! Вражаюче!
Коли вилазиш на світ божий після шестигодинного блукання підземними коридорами, а здається, ніби пройшло хвилин 30...
Коли над самісінькою головою висять сплячі кажанчики, зовсім не страшні, а чимось навіть милі, пухнасті...
Коли, як альпініст, дерешся вгору по слизькість стінці, а під тобою лише голова наступного "скелелаза"...
А ще там суперові інструктори! Хлопцям - респект! ‘wink‘
00:12 31/07/08
ООО, там не лише на коліна... ‘LOL‘
09:59 31/07/08

Live

31 мин. назад

amareestlex2505 рекомендует материал Чекала все життя

31 мин. назад

amareestlex2505 рекомендует материал "Я не поэт..." но лезу в ЛитСалон

1 час. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал Чекала все життя

1 час. назад

Геннадий Москаль пишет рецензию на публикацию Чекала все життя

2 час. назад

Виченд Тутс публикует статью Чекала все життя

3 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью "Я не поэт..." но лезу в ЛитСалон

3 час. назад

Александр Белоус публикует статью Лебеди… в, озере,− купались.

4 час. назад

Александр Белоус публикует статью Уличный, музыкант.

4 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Как трудно нам найти друг друга

4 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Как трудно нам найти друг друга

4 час. назад

Гамаюн Исетский комментирует материал Кто остаётся с краю

14 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

14 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

14 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

14 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

14 час. назад

Жабон Педарастиков комментирует материал А час біжить...

14 час. назад

Жабон Педарастиков комментирует материал А час біжить...

15 час. назад

Жабон Педарастиков комментирует материал А час біжить...

15 час. назад

Барон комментирует материал А час біжить...

15 час. назад

Барон комментирует материал А час біжить...

15 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Как трудно нам найти друг друга

15 час. назад

Феликс Пресман Москаль рекомендует материал НАРВАЛЫ

16 час. назад

Феликс Пресман Москаль рекомендует материал А час біжить...