О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  24 июля 2008 18:42:33

Осінні барикади: запис порепаної платівки

Все, що робить політик від одних виборів до інших, –

готується до наступних виборів

Д.Белл

Осінні барикади: запис порепаної платівки
Доки депутати ніжаться на сонечку та з легкістю витрачають зароблені «сізіфовою працею» грошенята, їхні стратеги пишуть сценарії нових політичних штурмів та провокацій. І нехай слова – все вирішуватиметься у 2010 році – звучать як запис параноїка на порепаній китайській платівці, однак сани готуються влітку. А у нашому випадку – починаючи з осені 2008-го…

У період літніх відпусток, експерти як і завжди не шкодують глумливих епітетів, метафор й алегорій, підводячи підсумки піврічяя. А особливо, коли доводиться підбирати палітру натсільки жалюгідної картини…

Підсумки – це коли є що аналізувати. Хоча знаєте, давайте, наприклад, полічимо, скільки силоміць витягла з наших кишень неконтрольована інфляція і чому так суттєво різниться показники зростання цін, які наводять міжнародні економісти від тих, що лунають на засіданні уряду? Або, скажімо, скільки законопроектів прийняла Верховна Рада за більш як вісім місяців «наполегливої» роботи і який з них усіх реальний зиск (для громадян, мається на увазі)?

Але то таке – лірика. Візьмемося краще за високі матерії.

На лінії старту

«В Україні президентська кампанія ніколи не припиняється. Є лише приливи та відливи, піки та пасивні фази», – стверджує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. На його переконання, вже до осені вичерпається «інерція дострокових виборів», і почнеться справжня підготовка до вирішального дійства. «Починаючи з вересня будуть вибудовуватись політичні стратегії окремих сил і кандидатів, їх іміджмейкерство та плеймейкерство». В будь-якому разі, каже Карасьов, президентські перегони, які дедалі більше набиратимуть обертів, восени ще не стануть повноцінною кампанією, тому що всіх кандидатів ми поки не знаємо «в обличчя».

Саме політична осінь дасть відповідь: хто потенційно може стати «технічним кандидатом» або темною конячкою, і чи зможуть вони реально вплинути на остаточний результат. Досвід показує: українці не особливо полюбляють нові «пики», як би їх не гримували. Виборці – це своєрідні фани, які голосуватимуть виключно «за свого». Ввійти в цю роль навіть за два роки надто складно. Що вже казати, про пізніші строки.

Утім, переконаний політолог Дмитро Видрін, три головні претенденти вже практично визначились з власною електоральною стратегією, й навряд чи будуть її кардинально змінювати. І Ющенко, і Тимошенко, і Янукович намагатимуться лише «підсилювати» те, що, як вони вважають, у них найкраще виходить.

Не важко здогадатись, що «проффесор» вдаватиме добродушного батька-господаря, чиє «велике серце і м’язи забезпечать усім стабільність та достойне життя». Адже, зазначає Д.Видрін, у В.Януковича зовсім погано з більш складними ідеологемами та роздумами про НАТО або російську мову.

В свою чергу, Юлія Володимирівна в стилі «майстрині чудес та проривних обіцянок» використовуватиме звичну інтонацію з тривожним обертоном. Прем’єрка надалі розповідатиме про всілякі економічні та політичні чудеса, які немов манна небесна зваляться на голову виборців, якщо вони її підтримують. «Тимошенко награватиме модель естетично-релігіозної кампанії, де переважатимуть скоріше естетичні, а не політичні образи з обов’язковою наявністю яскравих осінніх барв і апеляцією до підсвідомості виборців», – прогнозує експерт.

Щодо стратегії нинішнього Президента, то Віктор Ющенко, на думку Д.Видріна, надалі відпрацьовуватиме тему «єднання, монолітності та цілісності країни з акцентом не стільки на економічній чи естетичній, скільки на культурологічній основі».

Водночас, політикам дуже важливо продумати все на рівні тактичних маневрів і розрахувати сили. Бо, зазначає Вадим Карасьов, «можна бути «рейтинговим лідером на старті кампанії, але невдало побудувавши стратегію, – закономірно не вийти в другий тур, де все і вирішуватиметься».

Не радить поспішати з висновками і директор Київського інституту проблем управління Кость Бондаренко, оскільки восени ще зарано говорити про чітку лінію поведінки будь-якого з претендентів. Буде лише підготовка грунту та перевірка міцності редутів суперника. Однак, кожен з Трьох безумовно готує на останок року один або два барвисті козирі, які в потрібний момент обов’язково викладе на політичний стіл.

Янукович сподівається, що головний козир йому вкладуть в рукав економісти, які доведуть: нинішня інфляція насправді вища від показника, яким безсоромно жонглює Тимошенко. Для Віктора Федоровича це справа честі – хто ж краще працює на посаді голови Кабінету Мінстрів?

Зручною картою для Тимошенко можуть стати переговори з Росією щодо енергоносіїв. Звісно у разі їх результативності. З останніх заяв помітно, що Юлія Володимирівна серйозно відпрацьовує варіант, як переконати всіх: ціна у 400 $ – це насправді добре. А головна проблема у посередниках, дарма що не українських.

У Ющенка ж головний козир матиме євро-атлантичне забарвлення, а також викриття певних кримінальних схем та крадіжок з бюджету.

Отже, за правилами преферансу, Тимошенко восени продовжуватиме брати «хабарі», Ющенко – «вістуватиме», а Янукович, не зовсім розуміючи в яку гру він грає, відверто пасуватиме…

В окопах

Осінні барикади: запис порепаної платівки
У час, коли головні гравці лише «нарощуватимуть м’язи» і навряд чи наважаться схрестити шаблі у відкритому бою, естафетна палочка буде у руках пролетарів. Якщо проаналізувати ККД їхньої роботи за перше півріччя, то приводів влаштовувати посиденьки навколо парламентської трибуни вистачить мало не на кожен день. На тлі коаліційного непорозуміння – існує чи не існує – виглядатиме це досить пікантно.

Утім, тема виходу кількох депутатів надто перебільшена, переконаний Дмитро Видрін. «Її сенсаційність була пов’язана з хиткою кількісною перевагою. Дуже скоро ця тема просто виговориться, оскільки всі остаточно зрозуміють: коаліція не збирається саморозпускатися навіть при відсутності достатньої кількості депутатів». Політолог також зауважує, що теоретично, коаліція може складатися з двох людей – голів фракцій, і вона матиме формальну легітимність.

Вичерпну відповідь міг би дати Конcтитуційний Суд. Але якщо людей у мантіях таки притиснуть до стінки і вони змушені будуть щось сказати, то скоріш за все, їхнє рішення буде як завжди обережним і компромісним, що дозволить кожній із конфліктуючих сторін трактувати його на свій штиб. Іншими словами, все що може привнести Арбітраж в «осінній гармидар» – чергову порцію галасу даремно.

Хай там як, а сподіватись, що Рада запрацює, все одно що надіятись на повернення вкладів МММ. Сьогодні в дієздатному парламенті не зацікавлений майже ніхто. Тимошенко має алібі на улюблене ручне керування, а Янукович може навіть відправити у відпустку своїх спічрайтерів, адже повторювати слова – «Я ж попереджав, що так буде» – можна з дня на день. Водночас, комуністи і литвинівці давно вже «просікли тему» і заробляють хто на чому: фанати «Капіталу» підпрацьовують страховкою для БЮТ, а Литвин&Ко готують горщик за горщиком домашньої локшини та обережно вішають її на вуха громадян, пришептуючи: країні все ще потрібен Литвин.

Навіть якщо Раду розпустять, ніхто особливо не засмутиться. Для Ющенка – це можливість змінити прем’єра «не своїми руками», для Тимошенко – зістрибнути в потрібний момент з потяга, який прямує у прірву, для проффесора – шанс повернутись до керма. Рейтинг КПУ та Блоку Литвина дещо підріс останнім часом, тому вони також особливо не пручатимуться.

Однак, є одне «але». На відміну від 2006 року, зазначає політолог Віктор Небоженко, нинішній парламент «не перебуває в безпосередньому конфлікті з главою держави». Відповідаючи на питання: наскільки пропорційний рівень підтримки Януковича, Ющенка і Тимошенко їх реальному впливові на ситуацію, то більшість експертів сходяться на думці, що тут скоріше обернена пропорційність. Отже, саме Ющенко визначатиме – бути чи не бути достроковим виборам. З іншого боку, головні конкуренти гаранта дещо бояться, що рейтинг Віктора Андрійовича може серйозно підскочити, якщо він все ж наважиться на рішення зразка дворічною давності.

Тому починаючи з вересня ми спостерігатимемо той же сценарій, що і навесні та на початку літа, переконаний Кость Бондаренко. За такої ситуації, бал правитимуть «люди за кадром». І тут у В.Ющенка вимальовується серйозна перевага.

Настирний бородань не тільки продовжує допомагати гаранту все більш твердо грюкати кулаком по столу, мовляв хто, в хаті господар, а й разом з уже солідною командою вивів на орбіту новий динамічний проект. І нехай представники НУ-НС поки що не почали масовий перехід до лави Єдиного Центру і у стінах парламенту його чисельність складає всього шість чоловік, проте це не головне. Якщо не брати до уваги кількісну перевагу при блокуванні трибуни, які ще реальні девіденди мають Тимошенко та Янукович від ватаги у 156 чи 175 бійців? На сьогодні ЄЦ набуває чітких рис центру впливу на прийняття рішень, а тому аж надто дратує опонентів.

За лаштунками Леді Ю та «суфльора» справи набагато гірші. Хлопці штибу А.Клюєва та В.Медведчука звикли грати у власну гру. Але списувати їх з рахунків передчасно.

Звісно, їхня роль серйозно перебільшена в українській політиці, зокрема колишнього глави кучмівської адміністрації. Та залишати поза увагою, що у конституційних проектах Партії регіонів і БЮТ був помітний його почерк, а також його звязки у Білокам’яній, було б не розумно. І нехай з конституційною реформою восени навряд чи вийде щось путнє – потяг вже пішов, то з наближенням зими голови наших очільників все більше повертатимуться на схід. Тимошенко, якщо залишиться прем’єром, не зможе втриматися від спокуси використати можливості Медведчука в переговорах з Кремлем, як це вона зробила напочатку 2008-го (про що відкрито говорив Кравчук в одному з інтерв’ю).

Роль А.Клюва буде залежати від того, наскільки він стане при нагоді Януковичу (не Ахметову) і Тимошенко. Здавалося б з махінаціями, коли депутати пачками перебігали з однієї фракції в потрібну, вже покінчено, але ж ні – надто вже сподобалась йому бути «сірим кардиналом». Саме Клюєва записують в число головних постановщиків «невдалої» розправи над Тимошенко в переддень канікул. У потрібний момент (чому б це не зробити восени) він може домовитись на безболісну рокіровку: Тимошенко – знову жертва, Янукович – «усьо будет Донбас». І тоді гайда на вибори у звичному форматі: комусь правий берег, комусь лівий.

Найсерйознішою осінньою барикадою може стати те, про що навіть не здогадується пересічний українець. Проблема судово-адміністративної реформи загрожує вибухнути у самий неслушний момент і сплутати всі карти. Наразі нікому особливо не кортить виступити у ролі каталізатора – може й пронесе. Але якщо «бехне», то всім буде не переливки…

Післямова

Політична осінь, перш за все, стане тактичним переміщенням фігур. У шахах це називають дебютом, коли ніхто не наважиться пролити кров, але всі будуть змушені підтвердити свій статус пішака, тури чи ферзя.

Депутати навряд чи захочуть стати «гарматним м’ясом». Нудьгуючи в сесійній залі, вони й надалі гостритимуть зуби хіба що на спікера, який «видаватиме» чергові перли про ферми, порнографію та корів.

Чи почуємо ми нові ідеї? Побачимо нові жести? Хотілося б, але… Contra spem spero

 

* Зліва направо: народні депутати України Олександр Рябека, Андрій Шкіль (обоє БЮТ) та Володимир Карпук (НУНС) на Мертвому морі під час візиту парламентської делегації до Ізраїлю, біля м. Кумрана, 2 липня 2008 р. Фото Олександра Харченка / УНІАН

За матеріалами: Осінні барикади: заїжджена платівка

Количество просмотров: 4043
Отредактировано: 28-07-2008 [16:29]
delete
Тужанський Дмитро
Тужанський Дмитро, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 5, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

18:58 24/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
10:04 25/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Марія Солтис Кузнецовск
10:15 25/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
19:12 25/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Отличная политическая статья, главное что написано понятно и интересно для читателя.
23:31 25/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
22:27 26/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Виважено, аргументовано, грунтовно.

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? Актуально, цікаво, зрозуміло, вірогідно...Один з найкращих політичних прогнозів за останній час....
10:09 25/07/08
З точки зору прикладної політології - проаналізовано та систематизовано основні тенденції в українській політиці напередодні "гарячої осені", як кажуть зараз політологи. З точки зору прогнозування - не вистачає з огляду на політичного дискурсу несподіванки, незвичайного, фантастичного сценарію, який потрібно було б ввести з огляду на химерність явищ в укр. політиці. Однак це другорядне. А от проаналізувати суспільні настрої в ситуації дочасних виборів - було б доречно з огляду на суперечливі настрої електорату. Це все покажу час. А завдання політолога - визначити основні тенденції та спрогнозувати (змоделювати) їх на майбутні події. Щодо стилю написаного - вважаю, що матеріал зроблений досить майстерно: мова, побудова статті - все відповідає критерію доступності на ясності для пересічного читача і водночас збережено дух Журналістики. Саме такою повинні бути фахові політологічні статті. на мій погляд.
10:20 25/07/08
Рекомендує цей матеріал
19:12 25/07/08
плеханов Киев
Ющенко будет избран на новый срок, Тимошенко будет продолжать красть, а Янукович подставлять анус Президенту. ‘smile‘
23:34 25/07/08
Дякую за розлогий коментар. Тема суспільних настрої справді ставатиме дедалі актуальнішою...але проблема сьогодні полягає не тільки в фаховому замірюванні суспільних настрої, а у експертних висновках, оскільки свідомість пересічного українця надто врагментарна....тому ставлячи питання, які б могли дати картину і на основі яких можна було б робити фахові висновки, українці скоріш за все або...понизуватимуть плечима (а біс його знає), або махатимуть рукою - да ну їх всіх... Хоча з іншого боку, це також відповідь. Але якщо робити лінійні висновки, то тема легітимності української влади може перемістититсь у площину критичності підтримки....
11:07 25/07/08

Live

3 час. назад

Влочега рекомендует материал ІВАН СІРКО І ОЛЕКСАНДР МАКЕДОНСЬКИЙ – НАЙКРАЩІ ПОЛКОВОДЦІ ВСІХ ЧАСІВ!

3 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Две дыры

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

4 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Песня про мамин рушник

5 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

5 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

5 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от

5 час. назад

Белка Белкина удаляет комментарий к материалу от