О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Интервью  24 июля 2008 00:14:41

Олександр Яровий: «Література - це вогонь…»

Олександр Яровий: «Література - це вогонь…»
Пристрасть, кров, сльози, інтриги… Література подібна до дзеркала, яке спрямоване на всі сфери минулого, сучасного й майбутнього. Кожний автор переносить на сторінки своїх творів власні переживання. Про те, як стати популярним письменником і при цьому залишитися творцем якісної літератури, що відбувається в царині сучасної української літератури, нам розповів митець слова, кандидат філологічних наук – Олександр Яровий.

Постмодерна доба знизила критерії оцінки літературної вартості твору. Як Ви вважаєте, чи всю сьогоденну українську літературу можна віднести до якісної?

У сфері матеріального виробництва ми намагаємося переконати себе і світ, що українське – це найкраще. А в літературі ми ніби взялися наслідувати найгірші закордонні зразки. Зниження критеріїв, про яке Ви кажете, насправді є розмиванням межі між літературою та не-літературою. Коли до художнього твору вводиться лексика (і дуже густо), яку ми бачимо на парканах та в специфічних громадських місцях, - отже, на одну полицю ставляться автори такого твору і такого напису. Виходить, обидва - письменники! Визнати це нормою може тільки людина з атрофованою совістю, або цілковито байдужа, або невіглас у культурних питаннях. Чи цинік…

Звичайно, є й література, глибока за змістом, цікава за формою.

На рубежі тисячоліть увиразнено вибудовується опозиція «втратити – набути». Вона стосується також і літератури. На Вашу думку, що саме було втрачено, а що набуто, в період переходу до нових літературних тенденцій?

Сучасна доба парадоксальна: з одного боку – повна свобода, з іншого – творів-«вибухів» майже нема. Культивується «текст без берегів», а світогляд, переживання автора – дрібні, вузенькі-низенькі, як щілина під плінтусом… Щодо мінусів: графоманія стала явищем неконтрольованим. А набутого теж достатньо. Розширено тематичні межі літератури, фальшу стало менше, але з’явилося більше чорноти, безнадійності. Немає однотипних ідеологічних вимог, чи принаймні хотілося б, щоб не було, а найголовніше – відкрився простір для духовного пошуку.

Останнім часом простежуємо процес легалізації маргінального, нівелювання високих ідеалів, заміни поняття «добро» «знаком зла». Чи варто вдаватися сучасним письменникам у своїй творчості до переоцінки цінностей?

 

Просто продовжимо попередню відповідь. Нових цінностей бути не може. Ніхто не переконає психічно здорову людину, що є добрим красти, вбивати, нищити, руйнувати, тому переоцінка цінностей – це вигадка нещасних людей, засліплених демонічною гординею. Дивно, чому «гомо сапієнс» програмно відкидає дружбу всеблагого Спасителя, Який нас безмежно любить, і йде в рабство до потворного диявола з його отруйними приманками, - який нас ненавидить… Оце Вам і добро, і зло в літературі. Кожен хай вибирає сам.

 

Телебачення і комп’ютерні технології – основні конкуренти сучасної книги. Так звана «генерація-2000» все рідше обирає за головне джерело інформації книгу. Яким чином, на Вашу думку, можна популяризувати літературу?

Така популяризація, на моє глибоке переконання, йде не від піару, розкрутки, презентацій, і тим більше - фуршетів. Вона починається в родині. Якщо читають батьки і навчають малюка відповідному ставленню до книги, то читатимуть і діти. Звичайно, прийшовши зі школи, така дитина може запитати батьків: «Чому із 30 чоловік у класі один я читаю книжки?» Але це не причина ані для зневаги інших, ні для комплексу меншовартості… Книга буде завжди, до кінця земної історії. Завжди в такому контексті банально згадують про появу кіно, яка не «стерло» літературу, театр і т.д. Повернення до книги в суспільстві буде періодичним, як тільки набридатиме бездушне миготіння нашпигованих електронікою залізяк. Спілкування з книгою – це не сидіння перед монітором, це, коли хочете, культурний ритуал.

Розмежуйте, будь ласка, такі поняття, як масова та елітарно-вишукана література. Чи можна вважати масову літературу візитною карткою взагалі письменства?

Відколи чути дискусію про роль масової та елітарної літератури, не можу збагнути – чому їх протиставляють. Ми ж не протиставляємо, наприклад, картоплю й апельсини. У кожного явища своя ніша, своє місце в літературному процесі. Найбільший інтелектуал вирушить на курорт із томиком Агати Крісті, або й старого доброго Конан-Дойла. Чи більш філософічного Честертона, - от який він, до слова: «популярний» чи «елітарний?» Видатний історик української літератури з діаспори, професор Дмитро Чижевський, наприклад, страшенно любив голівудські фільми про агента 007… Інша річ, що продукт, який зараз називають «масовою літературою», стає все страшнішим - в плані несмаку, нелюдяності, безграмотності, примітиву. Звичайно, загальний стан літератури відбивається на всіх її компонентах, в тому числі й на маскульті. Тому, яка персона – така й візитка.

 

Досвід, навіть якщо не власний, а чужий – корисна штука. Чи варто, пишучи свій твір, керуватися цим кредо? Одним словом, чи є чому вчитися сучасному автору в його попередників?

Не пережите – вважайте, не спожите. В теорії літературного процесу згадують про таке явище, як «момент відштовхування»: коли попередник, його твір стає ніби стартовим майданчиком для послідовників, для наступних літераторів – хай навіть шляхом заперечення. В літературі чужого досвіду не буває, точніше, він не спрацює, все треба пропустити через себе, своє «я». Одна з причин занепаду літератури – це саме небажання вчитися у попередників.

 

Чи поповнюєте Ви свою домашню бібліотеку новодруками? Якими саме?

Джерела поповнення різні. Почасти присилають автори, як членові редколегії газети «Літературна Україна». Багато дарували в минулому десятилітті – так звані «дев’яностики», з яких мало хто вцілів у літературі, та може, воно й на краще. Їхні безцінні автографи (безцінні в лапках і без лапок) я пару років тому передав бібліотеці Інституту літератури НАН України. Дарують письменники, яких запрошую до студентів. Є новий тритомник поета й політика Михайла Шевченка, проза Богдана Жолдака, антологія української християнської поезії «На лузі Господньому».

 

Для кожного письменника і читача література видається чимось особливим. Наприклад, Андрухович вважає, що «література за своєю природою приналежна до розваг», а пан Жадан запевняє, що вона «не є чимось більшим за спорт чи прогноз погоди». Яким Ви бачите своє завдання в літературі і чим, на Вашу думку, є література для її споживача?

Зі згаданими фігурантами літпроцесу я немало полемізував. Не ставлю за мету переконати їх у своїй точці зору… Письменник несе метафізичну персональну відповідальність за «результати слова», за посіяне ним – добре чи зле, пшеницю чи бур’ян.

Власне кажучи, кожен бачить у літературі себе. Який він, така й література, Це не суб’єктивний ідеалізм, це об’єктивна реальність. Для мене література – це вогонь. Він може обігріти, нагодувати, випалити інфекцію, а може – обпекти і знищити. Моє завдання – підтримувати життєво необхідний вогонь. Я не самозванець, мене поставив сюди Той, Хто кожну людину ставить у свій час на своє місце. Ні більшого, ні іншого я не хочу. Але й на менше не погоджуся!

 

Розмову провела кІра Кірошка

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 10504
delete
Ірина Кірошка, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 8
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

09:39 24/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Файне інтерв'ю... Цікавий співрозмовник, нестандартні запитання...
Читається легко, "тримає" до останнього рядка...
18:26 24/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Откровенно говоря или автор передал не совсем точно и достоверно, или собеседник - чудной... Хотя каждый видит мир через призму своих мозгов... Видимо у этого человека создана своя система ценностей - поняв которую можно понять и суть его ответов...
Интервью интересное, но стоило в виде добивки оформить краткую биографию...
20:08 24/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Понравилось интервью, взятое авром этой публикации у образованного и, по всей видимости, интересного собеседника... Отдельно хочу отметить грамотность написания материала ... Вот лишь маленькое замечание - у Вас перекаты-пробелы между задаваемыми вопросами и ответами - различны... а должны быть одной величины...
13:54 25/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хорошее интервью!
18:46 25/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Журналісту пять з плюсом. У такій короткій формі викласти всі думки цієї людини. Знаю Ярового особисто як викладача, і тут на сторінці він - весь. молодець, пані Ірина
Гость
Щодо Ярового - це точно!
22:55 18/12/10
05:16 26/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Цікаві думки.Сподобалось.
"...Література подібна до дзеркала,яке спрямоване на всі сфери минулого,сучасного й майбутнього..."
14:34 15/07/11
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"Якщо читають батьки і навчають малюка відповідному ставленню до книги, то читатимуть і діти. Звичайно, прийшовши зі школи, така дитина може запитати батьків: «Чому із 30 чоловік у класі один я читаю книжки?» Але це не причина ані для зневаги інших, ні для комплексу меншовартості… Книга буде завжди, до кінця земної історії. Завжди в такому контексті банально згадують про появу кіно, яка не «стерло» літературу, театр і т.д. Повернення до книги в суспільстві буде періодичним, як тільки набридатиме бездушне миготіння нашпигованих електронікою залізяк. Спілкування з книгою – це не сидіння перед монітором, це, коли хочете, культурний ритуал".

Комментарии

"Коли до художнього твору вводиться лексика (і дуже густо), яку ми бачимо на парканах та в специфічних громадських місцях, - отже, на одну полицю ставляться автори такого твору і такого напису. Виходить, обидва - письменники! Визнати це нормою може тільки людина з атрофованою совістю, або цілковито байдужа, або невіглас у культурних питаннях. Чи цинік…"

"Культивується "текст без берегів", а світогляд, переживання автора – дрібні, вузенькі-низенькі, як щілина під плінтусом… Щодо мінусів: графоманія стала явищем неконтрольованим".

"...продукт, який зараз називають "масовою літературою", стає все страшнішим - в плані несмаку, нелюдяності, безграмотності, примітиву".

"Оце Вам і добро, і зло в літературі. Кожен хай вибирає сам".

"Одна з причин занепаду літератури – це саме небажання вчитися у попередників".

"Письменник несе метафізичну персональну відповідальність за "результати слова", за посіяне ним – добре чи зле, пшеницю чи бур’ян".

"Для мене література – це вогонь. Він може обігріти, нагодувати, випалити інфекцію, а може – обпекти і знищити. Моє завдання – підтримувати життєво необхідний вогонь. Я не самозванець, мене поставив сюди Той, Хто кожну людину ставить у свій час на своє місце. Ні більшого, ні іншого я не хочу. Але й на менше не погоджуся!"

Такий собі 2конспектик" вийшов! ‘best‘
12:40 24/07/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Важливі, сучасні думки про стан сучасної української літератури1
12:41 24/07/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Рекомендую..
16:49 24/07/08
Кочубей Ніна Прилуки
Велике спасибі за публікацію. Дуже своєчасний і важливий матеріал.
18:20 29/07/08
Аліна
Цікаві думки пана Ярового в статті "Про дев'яності... і не тільки", де він відповідає на запитання "двохтисячника" Олександра Стусенка. Кому цікаво, надрукована стаття була в газеті "Літературна Україна" №18 за 14 травня 2009 року
19:39 12/01/10
Рекомендует этот материал. Почему? дуже цікава та актуальна стаття
14:35 15/07/11

Live

15 мин. назад

Петро Гоцуляк комментирует материал Снігом сіється ніч.

32 мин. назад

Литвиненко Анатолий пишет в Хай-форум О праве рецензирования и оценивать рецензии на ХайВей

35 мин. назад

sheriff публикует статью Псевдоєвропа, або свій особливий шлях?

36 мин. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Тирада

38 мин. назад

Жиго публикует статью Снігом сіється ніч.

1 час. назад

Литвиненко Анатолий пишет рецензию на публикацию Підсумки року з подачі штатної соціології

1 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Тирада

1 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Солдат Иван Небровкин

1 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Зоц Владимир Афанасьевич мой учитель с 1990 года и на всю жизнь

1 час. назад

Петро Гоцуляк комментирует материал Підсумки року з подачі штатної соціології

1 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Тирада

2 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Зоц Владимир Афанасьевич мой учитель с 1990 года и на всю жизнь

6 час. назад

antov рекомендует материал Підсумки року з подачі штатної соціології

6 час. назад

antov пишет рецензию на публикацию Підсумки року з подачі штатної соціології

6 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Тирада

6 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Палец

6 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Палец

6 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Библиотека номер тридцать

6 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Библиотека номер тридцать

6 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Библиотека номер тридцать

6 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Библиотека номер тридцать

7 час. назад

antov рекомендует материал Навіщо, пані, Вам планета?