О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Экономика  22 июля 2008 15:59:29

Чи сонячно інвесторам на українських землях?

Інвестиційний ринок українських земель, який він сьогодні? Кому вигідно вкладати гроші в українські чорноземи і отримувати прибутки чи надприбутки? Що може чекати фермера на його ж землі?

Земельний кодекс України чітко визначив права власників земельних ділянок. Їх перелік дозволяє продавати ділянку, передавати в оренду, заставу, спадщину та інше ( ст. 90 ЗКУ). Але Кодекс так само чітко визначив і обов’язки землевласників. На першому місці – забезпечувати використання за цільовим призначенням. Не на останньому – підвищувати родючість ґрунтів (ст. 91 ЗКУ).

Чи в реальному житті все так чітко і прозоро, як на папері? Обговорюючи ситуацію, яка склалася навколо українських земель, громадські експерти говорять сьогодні про два погляди на землю: земля – це товар, земля – це не товар. Кожен з поглядів має свої плюси і мінуси. Якщо товар, що вкрай небажано і небезпечно, то хто може сьогодні купити землю? Найменш вірогідно, що українці, а тим паче – селяни. Якщо ж не товар, то чи будуть інвестиції? Щоб не хвилюватися за відсутність інвестицій, економіст Андрій Новак радить на законодавчому рівні забезпечувати середньострокові (50 років) терміни оренди. Інвестору вигідніше вкладати гроші в справу, яка спланована не на 20-25 років, а вдвічі довше. Тривалі часові рамки дають змогу розробити надійну перспективу розвитку. Протилежний підхід – оренда на 2-3 роки, але з представлення детального плану обробітку землі, програми посівів, готової до роботи техніки і т.п.

Говорячи про оренду орних земель, варто пам’ятати, що поле потребує дбайливого догляду і контролю. Отруєння полів хімічним обробітком, виснаження земель швидко призведе до того, що вже через 5 років вони будуть непотрібні орендарям. При інвестуванні – не має значення чи іноземному, чи вітчизняному – потрібен двосторонній підхід: чи доречно це і владі, і громаді спільно.

Зрозуміло, що у ринковому середовищі інвестор зацікавлений в отриманні прибутку і мислить стратегічно: створює інфраструктуру, робочі місця. Він хоче вести справу з надійною бізнес-командою. Чи багато ми маємо сьогодні таких бізнес-команд у селі? Тому питання не стільки зовнішнє, як внутрішньоорганізаційне.

Цікавий непрямий діалог виходить сьогодні навколо дизпалива. Агропідприємці у своїх зверненнях до урядовців питають: «Як нам працювати в умовах, коли за 1000 літрів дизпалива потрібно платити 7800 грн?». За «круглим столом» при незалежному обговоренню лунає відповідь: «Достатньо 20 % площі своїх угідь відвести під ріпак, і питання дизпалива знімається».

Чомусь будь-яке земельне обговорення завжди торкає забудову столиці України. Так, на черговому засіданні «Українського клубу» ( «УК» - експертна громадська організація, яка збирає соціологів, політологів та економістів для обговорення нагальних питань) була озвучена інформація, що в генеральний план забудови м. Києва з часу ухвалення ( в 2002 році) вже внесли, за одним джерелом 100, за іншим – 240 змін. Чи потрібні зміни? Політолог і директор «Українського клубу» Олексій Усачов каже, що генеральний план має бути динамічним, він повинен змінюватися залежно від економічної і політичної ситуації. Тобто, бути ситуативним, а не випадковим, підлаштовуючись під індивідуальні проекти.

Відкритим пунктом на сьогодні залишаються вкладення у рекреаційні території. Щось не дуже багато охочих вкладати свої капітали в оздоровчі табори не лише у курортних зонах, а й поодиноких екологічно чистих куточках України. Мабуть, ринковий принцип отримання прибутку тут не такий привабливий.

Загалом, інвестиційний клімат в Україні сприятливий. Свідченням цього є велика кількість успішно реалізованих проектів – великих, середніх та малих. Про це говорять члени «Українського клубу», до складу якого входить Голова Правління Інституту національного державознавства Михайло Ратушний, Міський голова міста Борисполя Анатолій Федорчук, Керівник апарату Кагарлицької райдержадміністрації Надія Чернечко та інші. Проте є й місце для спекуляцій серед орендаторів. Щоб їх зменшити, пропонують накласти заборону на перепрофілювання у використанні землі. А то часто буває, що оренда починається садівництвом, а закінчується будівництвом. Тобто, якщо початкова угода закріпила один вид діяльності у чітко визначеному напрямку – слід його дотримуватися. В такому випадку фахівці пропонують переглянути земельне питання: дозволити продаж під будівництво, але ні в якому випадку не для с-г робіт. Для останнього – лише в оренду.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 3780
delete
Ірина Щербата
Ірина Щербата, Киев, свободный журналист "ХайВей"

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 1, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

17:03 22/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цитата-"Якщо товар, що вкрай небажано і небезпечно,"... зіпсувала тематику матеріалу- Автор замість аналітики подає своє бачення. В іншому, все дуже й дуже поверхнево... Земля в Києві ( та й інших містах)як власність територіальної громади, найбільш не продається, що бажано, а здається в оренду під певні види діяльності, на різні строки і не буде мати в подальшому великої відсоткової ваги в загальній масі інвестицій в землю України.
17:16 22/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Почему-то вспомнил из курса истории эволюцию в сельском хозяйстве - сапка, мотыка... однополье, двуполье, трёхполье... По всей видимости - плевать хотели собственники земли на указы и законы, да и забыли историю...
Текст не очень большого объёма - сокращать слова не следовало...
17:31 22/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Похоже, что условие "обрабатывать землю" носит чисто формальный характер. Лишь отдельным счастливчикам и трудягам удалось добиться от фермерских хозяйств положительных результатов… Знакомые рассказывают, что прожить за счёт урожая, выращенного на собственном поле очень сложно – закупочные цены низкие, а продавать самому хлопотно, да и налоги…

Комментарии

Олександр Квак Виноградов
Рекомендує цей матеріал
16:03 23/07/08

Live

...

54 мин. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

2 час. назад

Наша Версия публикует статью Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

7 час. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью София Киевская Благословила Единую Христианскую Церковь Украины

.....................

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...