О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  22 июля 2008 13:03:53

Лобізм vs Корупція. Де межа?

Лобізм vs Корупція. Де межа?
Приступаючи до розслідування будь-якої справи, Шерлок Холмс постійно повторював: якщо щось трапилось, шукайте, кому це вигідно. Наслідуючи безсмертного героя детективів Артура Конан-Дойля, сучасні екперти зазвичай розпочинають аналіз будь-якого політичного рішення з того ж одвічного питання – Quo prodest? І це більш ніж логічно.

Сучасна політична наука стверджує: в основі будь-якого політичного конфлікту обов’язково лежить конфлікт бізнес-інтересів – не так важливо, прямо чи опосередковано. У таких випадках здебільшого говорять про корупцію або лобізм. Хоча, якщо брати до уваги українські реалії – чи не одне це і те ж?

Феноменологія

Загальноприйнято вважати, що лобізм – це форма тиску на уряд, парламентарів чи інших осіб та установ з метою домагання прийняття потрібного рішення. Здавалося б нічого особливого.

Але, вибачте, «тиснути» можна по-різному. І, відповідно, по-різному можна реагувати на тиск, «задовільняючи» або ігноруючи його.

«Взагалі, існують дві типові моделі взаємодії інтересів, – розповідає професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий керівник Школи політичної аналітики Олексій Гарань. – Перша з них називається плюралістичною, коли існує багато груп інтересів, які легко виникають, зникають та постійно конкурують між собою». В результаті цієї конкуренції, зауважує науковець, вимальовується «результуючий вектор тиску» на владні структури.

Другою моделлю є неокорпоративістська. За словами професора, вона передбачає взаємодію трьох основних центрів: бізнес – з одного боку, профспілки (в низці західноєвропейських країн таких як Англія, Німеччина, Скандинавія вони об’єднані в єдину структуру) – з іншого, та держава як посередник і модератор. «На відміну від плюралістичної моделі, – зазначає О.Гарань, – в такій схемі важче виникнути новим групам інтересів. Але натомість, вплив уже наявних угруповань є вагомішим. В той же час, ця модель – більш компромісна та вимагає постійного збалансування інтересів між суб’єктами».

На думку директора Інституту стратегічних досліджень Вадима Карасьова, причина існування різних типів лобізму випливає з природи політичних партій і парламентського представництва. «Справа в тому, що в Сполучених Штатах немає класичних партій. Вони виконують виключно роль електоральних апаратів, які повинні забезпечити перемогу своєї команди та лідера». Саме тому, стверджує політолог, партії як політичні інститути не виконують роль лобістських центрів.

Водночас, В.Карасьов називає ще й іншу причину: американський конгрес будується на регіональному та індивідуальному принципах, тому лобі реалізується здебільшого на позапартійній основі. Щоб це не призводило до порушення закону, лобізм в США отримав законодавче підгрунтя. «У Вашингтоні біля Конгресу реєструються сотні лобістких кантор, які офіційно стають своєрідними брокерами між корпораціями і посадовими особами. Таким чином, все відбувається прозоро, чесно і дозволяє контролювати даний процес в конкретних рамках».

Що стосується Європи, продовжує екперт, то тут інтереси корпорацій, регіонів чи окремих осіб лобіюються через партії та прихід до влади, тобто безпосередньо через парламентську більшість та уряд. «Але виникає питання: чому партії не перетворюються на суто лобістські структури, що спостерігається в Україні?»

Тому що на Заході, пояснює В.Карасьов, партії є так-званими «хранителями воріт», коли ідеологія, репутація, політична субкультура на яку спирається партія та сталий електорат є своєрідним ситом, який не дає можливість крупним корпораціям перетворити партії виключно на «лобістські колонії».

Не як у людей…

Кабинет министров вчера (16 мая – ред.) утвердил новый состав набсовета НАК "Нафтогаз Украины". Его возглавил заместитель министра топлива и энергетики Олег Бугаев, ранее курировавший в Минтопэнерго вопросы экспорта электроэнергии. По мнению аналитиков, назначение господина Бугаева произошло при участии руководителя группы советников премьер-министра Виталия Гайдука. Глава "Нафтогаза" Олег Дубина ранее также был связан с его бизнесом. Это означает, что государственная газовая монополия впервые в своей истории фактически перешла под контроль одной финансово-промышленной группы («Индустриальный союз Донбасса» – ред.), считают эксперты. (Коммерсантъ-Украина, № 121 от 17.07.2008).

Коли мова заходить про лобізм в Україні, то більшість фахівців, як правило, зосереджуються на проблемі прозорості, законності та конкуренції. Утім, здебільшого, ми все «гребемо» під одну мірку – корупція.

В нещодавно опублікованому рейтингу найбагатших людей України, найбільше місць у списку отримали представники Блоку Юлії Тимошенко (чий лідер наразі очолює уряд) та Партії регіонів. Питання: хто на кого працює – бізнес на державу, на чому постійно наголошує пані Тимошенко, чи навпаки? Ви також вірите в альтруїстичну натуру українських політиків?

«Природа українського лобізму мало чим відрізняється від лобізму в інших країнах, – переконаний представник Центру дослідження політичних цінностей, народний депутат Олесь Доній. – Однак, існує суттєва різниця в самому «просуванні» інтересів, коли практично неможливо відрізнити лобізм від прямого підкупу та корупції».

Лобізм vs Корупція. Де межа?
У свій час «Укрзалізниця» виступила засновником «Експрес-Банку» – спеціальної установи для зручності розрахунків. Після призначення Юлії Тимошенко на пост глави Кабінету Міністрів, частина рахунків «Укрзалізниці», судячи з усього, змінили адресу на користь «Брокбізнесбанк», власниками якого є Сергій та Олександр Буряки. Сергій Буряк сьогодні очолює Державну податкову адміністрацію України, Олександр Буряк – народний депутат VІ скликання від БЮТ.

Натомість, підкреслює Вадим Карасьов, в українській практиці зустрічаються здебільшого «куски, мікси, гібриди різноманітних лобістських технологічних схем, які вже давно відпрацьовані на модельному і практичному рівні в країнах розвиненої демократії».

Закон про митний тариф, який вніс на розгляд ВР нинішній уряд 3 червня і за який проголосували 367 депутатів, передбачав збереження високих ввізних мит на 150 товарів, зокрема кістки, фарш із м’яса та птиці, шоколадні вироби, вино та автомобілі. Президент заветував даний Закон, оскільки той прямо суперечив нормам СОТ, які вступили в дію з 16 травня. За словами експертів, голосування в парламенті є яскравим прикладом «змови» головних зацікавлених сторін, серед яких: Дмитро Святаш (Партія регіонів, «Корпорація АІС»), Таріел Васадзе (БЮТ, «УкрАвто»), Ігор Воротнюк (БЮТ, «Автохаус Київ»).

 

Ще одним цікавим елементом лобізму в Україні стало використання його як прикриття політичних розправ та перекладання відповідальності. Політики не соромляться на всю країну звинувачувати своїх опонентів у корупційних схемах чи спекуляціях, одночасно замовчуючи безпосередню зацікавленість власних «спонсорів». Підкріплюючи власні «звинувачення» купою різних серйозних папірців, жоден чиновник не спромігся довести правдивість власних слів у суді. А для чого? Суд рейтинг не підвищить. Тому, прес-конференції чи гучної заяви по телебаченню, як правило, вистачає «з головою».

Епізод 1. Око за око, зуб за зуб

Під гаслами боротьби з тіньовими схемами поставки «голубого палива», нинішній прем’єр ставила собі за мету за всяку ціну звести рахунки особисто з паном Фірташем і, заодно, насолити своєму конкуренту за престол Ющенку. Але якщо підприємство РосУкр-Енерго вилучили з механізму поставки газу, то нових «прозорих» контрактів досі ніхто не бачив. Але й Фірташ не залишився в боргу: око за око, зуб за зуб…

Епізод 2. Курятина он-лайн

Не знайшовши інших пояснень стрімкого зростання цін на продукти харчування, Тимошенко миттю знайшла винних. Так, у подорожчанні курятини вона звинуватила голову Державного управління справами Ігоря Тарасюка і відповідно Секретаріат Президента (по аналогії з газовими баталіями). Дивно, адже фірми, які контролюють більшу частину ринку та реально впливають на ціни, належать симпатикам саме БЮТ: Євген Сігал (БЮТ, ТМ «Гаврилівські курчата») та Юрій Косюк («Миронівський хлібопродукт»).

Епізод 3. Дядько Сем: we are in

Подейкують, що у детективній історії з Vanko International Ltd. (Vanсo Energy Company, США) «культурно вмонтована» зацікавленість зовсім не українських і російських олігархів (про що мало не розпинаючись заявляла Леді Ю), а бізнес-інтерес сім’ї віце-президента США Діка Чейні. Саме тому, на захист права компанії розробляти Чорноморський шельф виступив сам посол США в Україні Вільям Тейлор.

На думку політологів, проблему лобізму в Україні не можна вирішити лише прийняттям відповідного закону. Такі спроби робились уже двічі, але безуспішно. З іншого боку, в Україні закон не є імперативом поведінки, іншими словами, вони просто-напросто не виконуються.

«Потрібно йти іншим, європейським шляхом, – переконаний В.Карасьов. – Необхідна нещівна критика лобістських схем, створення культури нетерпимості до лобізму, оскільки ця проблема знаходиться на рівні моральної, ідеологічної та партійної відповідальності. Ми повинні будувати міцну і прозору партійно-політичну систему, щоб партії несли відповідальність за тих, хто там потрапляє у списки; а також, створювати етичні бар’єри лобізму».

Погоджується з такою думкою і О.Доній, стверджуючи, що перш за все «потрібно підвищувати вимоги до політики та політиків». Крім того, каже депутат, повинні бути чіткі державні та суспільні регламентації, в іншому випадку – межа між корупцією і лобізмом повністю зітреться.

Ergo

Неврегульованість питання груп інтересів в Україні породжує цілий ряд провокаційних питань і навіть міфів. Чітку межу між корупцією і лобізмом наразі провести просто неможливо, навіть прийнявши закон. Водночас, не можна сліпо ототожнювати ці два поняття. Суспільство повинно виробити власний імунітет до такого роду проблем, оскільки покладати їх вирішення на тих, хто цю проблему породжує – самогубство…

І питання стосується не суми, яку ми кладемо в конверт, щоб отримати потрібну довідку чи печатку, а почуття власної гідності: скільки ще блазні у костюмах Brionі чи Louis Vuitton вішатимуть нам локшину на вуха, вдаючи з себе праведників та народних месій?

 

*Карикатура Cagle Cartoons: напис на сумочці дами зліва - Конгрес. Напис на уніформі міліціонера - Етична (моральна) реформа. Напис на кейсах людей справа - Лобісти. Фраза поліцейського: "Так, ви, "торговці впливу". Ви знаєте нові правила! Ця людина не може Вам нічим допомогти...тому що це - всього лише шльондра ".

 

За матеріалами: Лобізм vs Корупція. Де межа?

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 15584
Отредактировано: 21-11-2008 [19:18]
delete
Тужанський Дмитро
Тужанський Дмитро, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

14:45 22/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хорошо систематизированы понятия, хотя и есть спорные моменты, приведены наглядные примеры! Очень понравилось оформление - метко и с юмором!
дякую. тема і справді дуже цікава. А в таких питаннях спірні моменти будуть завжди, від них нікуди не дінешся....
14:48 22/07/08
Приятно, когда автор не считает свою работу эталоном и допускает здоровую дискуссию!
18:59 22/07/08
15:08 22/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гостро, сучасно, відверто! "Тому що на Заході, пояснює В.Карасьов, партії є так-званими "хранителями воріт", коли ідеологія, репутація, політична субкультура на яку спирається партія та сталий електорат є своєрідним ситом, який не дає можливість крупним корпораціям перетворити партії виключно на "лобістські колонії".
"Природа українського лобізму мало чим відрізняється від лобізму в інших країнах, – переконаний представник Центру дослідження політичних цінностей, народний депутат Олесь Доній. – Однак, існує суттєва різниця в самому "просуванні" інтересів, коли практично неможливо відрізнити лобізм від прямого підкупу та корупції".
Ще одним цікавим елементом лобізму в Україні стало використання його як прикриття політичних розправ та перекладання відповідальності. Політики не соромляться на всю країну звинувачувати своїх опонентів у корупційних схемах чи спекуляціях, одночасно замовчуючи безпосередню зацікавленість власних "спонсорів". Підкріплюючи власні "звинувачення" купою різних серйозних папірців, жоден чиновник не спромігся довести правдивість власних слів у суді. А для чого? Суд рейтинг не підвищить. Тому, прес-конференції чи гучної заяви по телебаченню, як правило, вистачає "з головою".
Ми повинні будувати міцну і прозору партійно-політичну систему, щоб партії несли відповідальність за тих, хто там потрапляє у списки; а також, створювати етичні бар’єри лобізму". Розсипи слушних думок! Можна цитувати і далі. Краще - прочитати...
15:26 22/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Откровенно говоря, факты очень занимательные… Особенно понравился дерибан "Укрзалізниці" - на мой взгляд, единственной организации, которая более-менее адаптировалась к рынку…
Яркий пример как законы физики применяются в политике… ))

Комментарии

Кто имеет деньги тот имеет больше прав... ‘best‘
14:48 22/07/08
Висновок зі статті можна зробити однозначний - цивілізованого інституту лобізму в Україні поки що не існує. Автор влучно підібрав факти, вдало навів приклади, однак, на мою думку, не запропонував можливих шляхів вирішення даної проблеми. Адже ні Карасьов, на Гарань відповіді не дали - а якими законодавчими методами можгна окреслити саму процедуру лобізму в нашій країні. Як започаткувати інститут лобізму? Якщо закон не потрібен - тоді що? Певно - автор висловить думку щодо низької політичної культури в сучасному українському політикумі. Можна також констатувати вдалий симбіоз політики та бізнесу (що й було зроблено). Однак необхідно чітко усвідомити, що лобі - це не просто політичний інститут, а головним чином це один із головних інструментів політичної участі в громадянському суспільстві. Знову ж таки - справа спасіння утопаючих - діло рук самих утопаючих. Отже, робімо висновки. І ще одне, було б доречно висвітлити проблему лобізму на місцевому (регіональному) рівні, а точніше впливу менших за об"ємом "акул бізнесу" (малих, середніх підприємців) на життя свого регіону. Часом можна сопстерігати не просто викревлення в юридичній, політичній, економічній, етичній площині, а просто банальне нерозуміння між бюрократіює (та політичною елітою, яку вона представляє) та самих представників бізнесу. Страждають - люди...Дякую автору за статтю....
17:44 22/07/08
Олександр Квак Виноградов
Рекомендує цей матеріал
17:02 23/07/08
Рекомендує цей матеріал
12:28 30/10/08
V.O.Tabakera Ровно
Рекомендует этот материал. Почему? Неврегульованість питання груп інтересів в Україні породжує цілий ряд провокаційних питань і навіть міфів. Чітку межу між корупцією і лобізмом наразі провести просто неможливо, навіть прийнявши закон. Водночас, не можна сліпо ототожнювати ці два поняття.
Класний матеріал
00:10 20/07/10
Зауваження більш ніж приймаються, але відповідь на питання "що робити" є...можливо вона настільки і не врізається, але і Гарань, і Карасьов, і Доній, і автор (розділ Ergo) дають власну відповідь на нього....з приводу інституційності, то ось посилання http://www.kontrakty.com.ua/show/ukr/article/4/1620042414.html
Якщо вчитатись у нормативні ньюанси, то навіть після прийняття закону навряд чи б щось змінилося...вийшло щось на кшталт історії з тендерною палатою (звідси і паралель в статті: Суспільство повинно виробити власний імунітет до такого роду проблем, оскільки покладати їх вирішення на тих, хто цю проблему породжує – самогубство…)
Ну а в цілому, тема лобізму не настільки досліджена як то здається, а все тому що межа між правомірністю і неправомірністю дуже хитка, а в транзитному суспільстві (Україна) вона повністю розмита....
Більше того, я б застеріг у прикладах щодо США...У Сполучених Штатах, на які всі пропопнують рівнятись, не те що култура інша і все-таке, там політична система і система влади навряд чи підпадає під термін "Деомкратія"...Системність - абсолютно, але не народовладдя. Скоріше імітація... крім того, Ви звичайно можете звинуватити мене у марксизмі, але Сполучені штати америки - це найбільш консервативна поілтична система світу, тому майже найстабільніша. До чого я веду, як і у всьому цивілізованому світі, головний капітал і важелі впливу замикаються на рівні ТНК... тут мова не про теоріє всесвітнього заговору, а про обєктивні реалії та факти
18:01 22/07/08

Live

5 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

5 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

5 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

5 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

5 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

5 час. назад

Влочега рекомендует материал В.Шекспір. Сонет 116

5 час. назад

Наталія Безсонова публикует статью В.Шекспір. Сонет 116

5 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал Шекспір сонет 116

5 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью В ДУХЕ ВЛАДИМИРА МАЯКОВСКОГО

6 час. назад

Khomiaklit публикует статью Соціал-демократ
ія для українців

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Pthsiкратия

6 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Pthsiкратия

6 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

6 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

7 час. назад

Элина Данилина рекомендует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

7 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Рождественская сказка "Свет Добра" для детей и рассказ из жизни для взрослых "Разговор у Храма на Рождество Богородицы"

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Керчь. Убийцей почти сотни людей есть Кремль

7 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал ПУТИН ВСЕХ РОССИЯН В МУЧЕНИКИ ЗАПИСАЛ, ГРАЖДАНЕ?

8 час. назад

Белка Белкина комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

9 час. назад

Белка Белкина комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА