О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  19 июля 2008 10:55:03

Автор: Маклюк Юлія

Як боротися із ЖЕКом? Зменшуємо витрати на теплопостачання в обхід комунальщиків

Про тонкощі енергозбереження в будинках приватної та комунальної власності розповідає Андрій Мартинюк, голова Ради міської молодіжної громадської організації «Екоклуб», м. Рівне

Пане Андрій, познайомте, будь ласка, наших читачів з Вашою організацією.

— Офіційно ММГО «Екоклуб» була створена 30 січня 1998 року і на початку складалась з ініціативних студентів Рівненського університету, а на сьогодні стала командою справжній професіоналів.

Енергетичні бригади за роботою
Енергетичні бригади за роботою

— Метою діяльності «Екоклубу» є впровадження методів ефективного енергокористування. Цей процес ми намагаємось здійснювати на всіх рівнях: починаючи від оптимізації опалення будинків і квартир, і закінчуючи змінами у законодавчій базі. На мій погляд, такі зміни є дуже бажаними, оскільки сьогоднішня енергетична політика України є доволі інертною, вона не стимулює споживача використовувати менше електроенергії. Ми також поширюємо інформацію про ризики та можливі альтернативи атомної енергетики, пропагуємо «екологізацію» енергосектору.

Як це реалізується на практиці?

— Якщо не говорити про нашу співпрацю з урядовими органами, то конкретно робота полягає в наданні людям безкоштовних та якісних інформаційних послуг щодо тепло- та енергозбереження. Наприклад, якщо Ви хочете зробити ремонт у своїй оселі чи офісі, звертайтесь до нас із проектом, і фахівці Енергетичного дорадчого центру допоможуть спланувати оптимальні заходи з енергозбереження саме для цього приміщення. Досвід показує, що навіть низькозатратні удосконалення дають змогу зекономити до 20% тепла, а кардинальні зміни дадуть ще більш відчутний результат.

Що Ви маєте на увазі, говорячи про низькозатратні зміни?

Це ті зміни в опалювальній та ізоляційній системах будинку, що може дозволити собі практично кожен власник без істотного удару по бюджету. Сюди, в першу чергу, відносяться утеплення віконних рам, даху і підлоги, приклеювання фольги за радіаторами, використання енергозберігаючих лампочок. Такі заходи не вимагають великих коштів, натомість допомагають зменшити втрати тепла та електрики. Через вікна середній будинок втрачає біля 40% тепла. Цей показник можна легко зменшити вдвічі встановивши у вікна якісну теплоізоляцію.Фольга за радіаторами дає зростання надходження тепла у приміщення на 5-10%. А економія тепла прямо впливає на економію грошей на опалення. В приватному будинку непогано також мати в системі опалювання насос, що примушує теплоносій циркулювати трубами. Це значно підвищить ефективність котла.

— А якщо мешканці будинку готові до більш серйозних змін?

— Ну, власник будинку, так би мовити, сам собі голова. При бажанні він може докорінно змінити систему опалення свого помешкання. Це з одного боку – потужна термоізоляція (наприклад, обшити стіни шаром пінопласту з боку вулиці), а з іншого – автономне джерело тепла. Оскільки ціни на газ стрімко зростають, то люди змушені переходити до відновлюваних видів палива. Найкраще в цьому плані зарекомендували себе котли, які працюють на відходах деревообробної промисловості або на соломі. Ця сировина дешева, для зручності її перетворюють на гранули та брикети, а викиди від спалювання - мінімальні. Я був у одному туристичному центрі у Словенії. Там весь комплекс з 15 будинків обігріває один котел потужністю 500 кВт, що спалює 2 000 м3 тирси на рік, перетворюючи її на 2 м3 попелу, який можна використовувати як добриво. Система окупила себе за 6 років, а тепер господарі платять лише за паливо, ціна якого відчутно нижча за традиційний газ. Такі і подібні котли на різних видах біопалива вільно продаються в Україні. Котел можна доповнити сонячними колекторами, в яких нагрівається вода для опалення та побутових потреб. Правильно зроблений колектор дозволяє отримувати додаткову безкоштовну енергію навіть за низьких плюсових температур. DOB-L

Пане Андрій, а як бути мешканцям багатоквартирних будинків?

Як боротися із ЖЕКом? Зменшуємо витрати на теплопостачання в обхід комунальщиків

— Самі принципи енергоефективності у будинках комунальної власності не відрізняються від тих самих принципів у приватних. Термоізоляція, енергоощадна побутова техніка, регульоване теплопостачання і тут можуть зробити свою корисну справу. Якби не одне «але»... На заваді позитивним зрушенням часто стоїть інертність та незацікавленість ЖЕКів. Якщо Ви викладете кругленьку суму на сучасні вікна в своїй квартирі, а при цьому двері в під’їзді розбиті і з труб опалення тече вода у підвалі, то результат може не виправдати ваших очікувань. Більше того, на Ваші рахунки за теплопостачання це теж ніяк не вплине.

— Чи є вихід з цієї проблематичної ситуації?

В рамках існуючого законодавства рішенням проблеми може стати створення мешканцями будинку чи під’їзду так званого Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Це свого роду орган самоврядування, який незалежно від ЖЕКу управляє утриманням, експлуатацією та ремонтом будинку. Утворивши ОСББ (а для цього потрібна згода не менше 50% мешканців), Ви можете самостійно вирішувати, на що підуть ваші комунальні платежі. Скажімо, якщо жителі в складчину чи в кредит зроблять енергоефективний ремонт будинку, утеплять стіни, полагодять труби, то споживання тепла знизиться. Відповідно, цей будинок платитиме за теплопостачання менше, якщо, звичайно, в ньому встановлено лічильник теплової енергії. На зекономлені кошти можна відшкодувати витрати на ремонт і в майбутньому підтримувати приміщення в належному стані. Окрім того, Об’єднання має право здавати в оренду нежитлові приміщення, отримуючи додаткові прибутки.

На сьогодні існує налагоджена схема створення ОСББ, і ці об’єднання функціонують в декількох містах України, наприклад, у нас в Рівному. Я думаю, в найближчому майбутньому мають виникнути фірми, що пропонуватимуть мешканцям допомогу в утворенні ОСББ та впровадженні енергоощадних систем.

— Окрім порад «Екоклуб» надає і практичну допомогу?

— Так, у нас є спеціальний напрямок роботи під назвою «Енергетичні бригади». За попередньою домовленістю ЕБ власноруч утеплюють вікна в школах, інтернатах, будинках малозабезпечених сімей і проводять просвітницьку роботу. У такий спосіб екоклубівці пропагують збереження тепла, ефективне використання природних вичерпних ресурсів, поступовий перехід до відновлюваних джерел енергії.

Як боротися із ЖЕКом? Зменшуємо витрати на теплопостачання в обхід комунальщиків

Причому ми не встановлюємо нові металопластикові вікна, оскільки це задоволення не з дешевих, а оптимізуємо старі. У віконну раму або коробку закладається термоізоляція з гуми EPDM, а щілини між рамою і склом замазуються рідким силіконом. Ці матеріали витримують до декількох десятків років. Таким чином ми досягаємо ізоляційного ефекту, що не поступається сучасним герметичним склопакетам, а вартість 1 такого вікна разом з роботою та косметичним ремонтом становить в середньому всього 60-70 грн. Ця ідея була запозичена нами з Чехії, котра після здобуття незалежності змушена була різко скоротити споживання електроенергії. Тоді там були прийняті розумні законодавчі акти, що стимулювали енергозбереження в побуті та на виробництві.

А як здійснюється законодавче заохочення енергозбереження в Україні?

Нажаль, в Україні практично відсутні стимули економити теплоенергію, особливо що стосується державних підприємств. І це при тому, що за деякими оцінками близько 30% Держбюджету витрачається на різні форми енергопостачання бюджетних установ. Якщо власник приватного будинку отримує реальну вигоду від збереження тепла, то керівник державної установи дістає від своєї ініціативи тільки зайвий клопіт. Наприклад, директор школи проведе ремонт шкільного приміщення, покращить теплоізоляцію, встановить новий дуже ефективний котел на тирсі тощо, і таким чином школа споживатиме менше тепла з котельні, роблячи свій маленький внесок в енергозбереження по країні в цілому. Як не парадоксально, цей директор не лише не отримає якоїсь додаткової премії, а і матиме мороку з постійними перевірками і комісіями.А от у Білорусі, наприклад, оплата праці керівника установи напряму залежить від кількості зекономленої енергії. Подібні заходи в цій країні дозволили зменшити енергоємність ВВП в 1,75 рази! Українські ж товари лишаються чи не найбільш енергозатратними в світі. А вся проблема – у відсутності економічного стимулу. Відколи на переробці макулатури та металобрухту можна заробляти, їх збором займаються не піонери під керівництвом вчителя, а фінансово зацікавлені люди. Правда, тут виникли і свої складнощі, однак вторинна сировина стала ефективно повертатися у промисловий цикл. Такі ж ринкові механізми повинні бути створені у галузі енергоефективності.

Звичайно, в Україні існують певні зрушення в цьому напрямку. Наприклад, вже затверджені цільові програми підвищення енергоефективності різних секторів промисловості, розвитку альтернативних джерел енергії. Однак більшість подібних документів є чисто декларативними, а якщо кошти на їх реалізацію і виділяються, то так і не досягають кінцевої мети. Саме тому громадськість має бути обізнана у питаннях енергозбереження, вміти використовувати ці знання на практиці і справляти належний вплив на керманичів держави.

І наостанок, хочу запросити читачів до співпраці з «Екоклубом». Звернутися до нас за інформацією та порадами з питань енергозбереження, охорони довкілля та екологічних прав Ви можете поштою: «Екоклуб», а/с №73, м.Рівне, Україна, 33023, телефоном: 8 0362 23 70 24, та по e-mail: [email protected] Нагадую, що наші послуги безкоштовні.

 

Количество просмотров: 9324
Отредактировано: 20-07-2008 [23:21]
Фото: Екоклуб
delete
Маклюк Юлія
Маклюк Юлія, Ирпень, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:55 19/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Толковые советы и грамотный подход к делу! Учитывая политико-экономическую обстановку в Украине, считаю, что через несколько лет мы не сможем себе позволить роскоши наблюдать за прорванной трубой среди зимы с горячей водой или подъездом без дверей…
lviv
joflrfcf yf Rb]dcmrsq? yjvth 61439
21:05 19/07/08
Маклюк Юлія Ирпень
oj db vfkb yf edfps/&
тобто, що ви мали на увазі? ‘crazy‘
22:04 19/07/08
Маклюк Юлія Ирпень
ощадкаса на Київській, номер 61439 - о, розшифрувала. ‘read‘
00:03 21/07/08
17:10 19/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Автор статьи отлично провела интервью, статья оформлена надлежащим образом, иллюстрации хорошо дополняют сказанное!
Не удивили "палки в колёсах" от ЖЕКов, как сказано в фильме Гайдая
"…Управдом – друг человека!!!"
04:17 20/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Маклюк Юлія Ирпень
дякую! ‘smile‘
00:01 21/07/08

Комментарии

Юрій Гай Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Можливо, серед дописувачів ХВ, небагато проживають в приватних помешканнях, але якщо такі є, для них цей матеріал - саме те. Зараз ще можна модернізуватись "малою кров‘ю", потім - буде дорожче. Особисто мене робота "Екоклубу" зацікавила. Щодо ОСББ, то ми теж намагались таке створити в себе, але наштовхнулись на пасивність обивателів - не набрали кворуму...
12:45 21/07/08
Маклюк Юлія Ирпень
мабуть, через певний час треба сробувати провернути все ще раз. обивателів можна переконати иільки цифрами - скільки в це треба вкласти і що з цього можна отримати. чи може їм подобається, як працює ваш ЖЕК? і чому б Вам не зв"язатись з Екоклубом - вони дуже відкриті люді, в яких можна спитати поради і допомоги.
14:15 21/07/08

Live

1 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 мин. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

13 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

30 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

34 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

37 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

37 мин. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

2 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

10 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

14 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

17 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

17 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"