О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

История  2 июля 2008 20:10:10

Хоняківський скарб - один з найбільших скарбів Волині

Хоняківський скарб

1823 року бiля села Хонякова, що на Славутчині, було знайдено багатий скарб, до складу якого входили: велика срiбна посудина, що мала форму голови антилопи з довгими рогами; плоска овальна срiбна чаша з рельєфними зображеннями: лева, двох сплетених хвостами драконiв та дерева, на яке спинаються двi антилопи; багато iнших срiбних предметiв: тарiлок, ножiв, кубкiв тощо, а також золотих монет. Усі цi предмети належали, за переказами, польському королевi Станiславу Лещинському, котрий 1709 року захворiв у Хоняках (один з варіантів назви села); речi були вкрадені його камердинером, котрий по одужаннi короля нiбито закопав їх i утiк.

 

Дослідник історії населених пунктів Волині Олександр Цинкаловський називав цей скарб одним з найбiльших i найцінніших скарбів Волинi, датував його 6-7сторiччям i вважав, що скарб ймовiрно походить з Iрану. Вiн також повiдомляв, що в околицях Хонякова є iншi пам’ятки з перiоду переселення народiв.

Неподалік від цього села, а ще ближче до неіснуючого тепер висілка Хоняківські Поруби, між Нараєвкою (Хмельницька обл.) і Глибочком (Рівненська обл.), знаходиться так зване Замчище або Жаврівські вали, про які дослідник Волині Лука Рафальський у своєму нарисі "Путешествие по Острожскому уезду в 1864/5 году" писав: "Кажуть, що в лісі поблизу Нараєвки є якісь могили чи кургани, про які в народі ходять різні судження. Так говорять, що якийсь хлопчик кинув шапку в льох, який знаходиться поблизу цих могил, і вийняв її наповненою червінцями. Інший кинув шапку і залишився зі скрученою шиєю і т. ін. Уже самі міфічні повір’я вказують, що ці місця займають у народній фантазії важливе місце. Не заважало б дізнатися, що сховано в цих насипах; може, це привело б до важливих відкриттів."

Про це ж городище повідомлялося й у "Трудах одинадцатого археологического съезда в Киеве 1889 года" : "По дорозі із Глибочка до Нараєвки, у лісі, що називається Кураш, знаходиться кругле городище, що називається Замчище, площею 6 десятин; воно оточене подвійним валом; висота внутрішнього 3 сажні, зовнішнього 4. 1868 року Оссовський проводив у городищі розкопки, знайшов колодязь з дерев’яним зрубом у 3 сажні глибиною та виявив у ньому: залізного серпа і сокирку, черепки глиняного посуду та дерев’яні ложку й сопілку."

Археолог з Рівного Богдан Прищепа у своїй праці "Погоринські і Болохівські міста в давньоруський час" називає це городище Глубочокським і характеризує його так: "…городище збудоване на рівній ділянці, округле в плані (діаметр -180 м), оточене двома концентричними валами. Внутрішній вал обмежує площадку діаметром 30 м."

Б.Прищепа вважає, що це городище з культурним шаром Х ст. може бути віднесене до категорії городищ-общинних центрів волинян, пам’ятки яких концентруються в межах Волинської височини від Горині до Західного Бугу.

На жаль, жодне джерело не вказує на точне місце знахідки Хоняківського скарбу. Найвірогіднішим таким місцем могло бути описане городище. Самі ж предмети зі скарбу своїм виглядом і змістом спростовують легенду про польського короля та його камердинера, а також породжують сумніви щодо датування городища Х сторіччям.

Мені доводилося бувати на тому городищі кілька разів, - на початку 70-х років минулого сторіччя (коли на голих валах, серед рівного поля, знаходилися кошари для колгоспної худоби) та минулої осені. Я ледве впізнав те місце, бо за 30 років зовнішні вали густо поросли великими деревами та чагарниками, а внутрішній майдан перетворився на мокру, порослу вологолюбними рослинами долину. Доводилося також чути легенди про город Кураш, про те , що нібито колись там була церква, яка увійшла в землю, та що коли прикласти вухо до землі й прислухатися, то можна почути дзвони.

Валентин Бендюг

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 7451
Отредактировано: 02-07-2008 [20:45]
delete
Валентин БЕНДЮГ
Валентин БЕНДЮГ, свободный журналист "ХайВей"

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 13
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

20:33 02/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Василь Чумак 'Харьков'
До технічного боку авторської статті жодних претензій:)
Дякую, пане Василю. А у мене технічні проблеми: не приймає цей сайт знімки з Фотошопу. Я знайшов цікаве польське джерело про цей скарб, а джерело те відкривається лише у Фотошопі. То перекажу коротко зміст: 1709 року у селі було лише кілька будиночків, з яких село почало розростатися. Коли Карл XII король шведський ішов під Полтаву, а Станіслав Лещинський як його примиренець з 6000 корпусом посилював Карла XII, тоді Лещинський король на обложниці захворів і хворого його поклали у селянській хаті села лісового Хоняків - на Волині, а військо не маючи гетьмана, розложилося на лежі у ближніх селах. При королі був камердинер француз, а що король був тяжко хворий і в малігні, лікар втратив надію на вилікування. Що відаючи той камердинер Боуіллон, усе домове срібло, клейноди і гроші украв і закопав під деревом; коли король Станіслав лещинський почав приходити до здоровя, камердинер злякався відповідальності і утік, а король одужавши рушив під Полтаву... 1823 року виорано захований скарб, як то: таці, наливки, талері (чи тарілі?), ложки, ножі, виделки, ложечки, а навіть гроші у золоті.Ця історія подана у "Словнику географічному королівства польського та інших країв словянських" - багатотомній польській енциклопедії, що виходила у Варшаві наприкінці 19-початку 20 сторіч, у статті про Хоняків.Згадування тут ножів, виделок, ложок і ложечок та прізвища француза спрацьовує на користь польської версії про королівське срібло і золото. Але ніхто не датує монет! Чи той скарб був якимсь збірним? Слідів його я не можу віднайти. Треба просити Тригуба.
22:52 02/07/08
Брат Киев
Дякую гарна робота Якщо фотошоп відкриває то в ньому ж можна конвертувати знімки в більш поширений формат
13:41 03/07/08
Я перепробував, але чомусь ніщо сюди не влізло.
15:45 03/07/08
Брат Киев
Може завеликий розмір? На порталах подібних до ХайВею за звичай існує обмеження на максимальний розмір файлу. Бо і місця для зберігання знімків багато треба буде і сторінки з статтями повільно завантажуватись будуть. В фотошопі існуе функція "Зберегти для ВЄБ" саме вона дозволяє значно зменшити розмір фото з майже непомітною втратою якості. Існують і окремі програми для цього, які саме не пригадаю, бо фотошоп мене цілком задовольняє
16:44 03/07/08
Пошукаю. Може, не та версія фотошопу чи ще яка біда.Поляки роблять чудові речі: старі видання відцифровують і викладають посторінкові фотокопії багатотомних праць. Там можна гортати сторінки, читати, копіювати, але не роздруковувати. Пробував у Файнрідері перетворити у вордівський документ - не вийшло, бо сам друк засмічений і роздільна златність низька.
17:01 03/07/08
Брат Киев
Рознільна здатність низька з тієї ж причини, - доведеться багато місця виділяти. Файнрідер в цьому плані дуже вибагливий не дивно що розпізнати не може.
18:19 03/07/08
Я не сильний у компютерних програмах, а тому можу мати складнощі на голому місці. Потроху долаю...
23:41 03/07/08
05:26 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra 'Киев'
Досить цікава стаття. Скільки ще є ,що ми не знаємо. Це -велика наука і велика робота.
Спасибі, пані Лавро.
07:34 03/07/08
06:20 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дякую, пане Кайрате!
07:34 03/07/08
07:04 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"...Не заважало б дізнатися, що сховано в цих насипах; може, це привело б до важливих відкриттів..."‘best‘
Знайти б сам скарб! Ніби він десь у Польщі мав би бути...
07:35 03/07/08
Тетяна Крупа Харьков
А кто профинансирует раскопки кургана? Один бульдозер - золотой!
17:07 03/07/08
Ой, не треба бульдозером, пані Тетяно!!! Може, чули про Губинське городище на Хмельниччині? Там руками копали і викопали у болохівському городищі кліть деревяну, а у тій кліті скарб з срібними позолоченими колтами і ще дещо. Казали, що колтів там уже знайдено більше, аніж у Києві та Новгороді разом узятих. Я був на тому городищі до останніх розкопок. Вали чудово збереглися. Вони теж концентричні, як і біля Хонякова, мають різну висоту, зберегли гострі вершини. Городище, що називається, класичне: у трикутнику при злитті двох річок, а третя - рів, що заповнювався водою. Але вали, про які написав я, знаходяться серед рівного поля, далеко від річок, біля лісу. Рівненський археолог Б.Прищепа, з яким я спілкувався на одній із конференцій, переконував, що то так звані общинні укріплення, що люди там не жили, а лише перебували небезпеку.
17:19 03/07/08
Тетяна Крупа Харьков
Хороший бульдозерист как ювелир... Видела таких на раскопках курганов под Комсомольском (Полтавщина).А вот по поводу моих коллег... И археологической ограники... Ой, как это интересно! А не находили ли они текстиль? Я очень мало знаю археологов с тех краев - далековато. Если есть тряпочки - дайте им мои координаты Таки убежища есть и на Харьковщине. В последние годы ими интересовался мой коллега - Андрей Крыганов. Но, увы. Сегодня как раз его похоронили Упокой, Господи, его Душу
17:38 03/07/08
Співчуваю. Цікаві люди ці археологи... Про тканини не знаю. Треба запитати при нагоді. Наші тепер уже кілька років копають одне замчище біля Меджибожа. Знайшли італійські кахлі з грубок. Замчище уже не кругле, а пристосоване під гармати...
17:51 03/07/08
Тетяна Крупа Харьков
Спасибо. Для меня это огромная трагедия. Мы были не только коллегами, но и друзьями Тяжело терять друзей. А еще страшнее, когда сидишь вот так и не знаешь до конца правду. Вчера мне 2 коллег сказали, что его убили. Потом, сказали, что якобы инсульт... Официальная версия - инсульт. Но что-то в моей душе скребет. Ведь в последние годы Андрей много говорил про тех, кто грабил один из уникальнейших могильников... Вот моя паранойя и срабатывает... Я же знаю ситуацию не по рассказам. Налеты на археологов в Крыму почти уже норма. И никто не видит состава преступления... Боюсь быть следующей если будут ткани у них (особенно до 15 в.) готова помочь с их исследованиями. Из тех краев я ничего не исследовала Было бы интересно сравнить. Пусть дерут любой (по их мнению хлам). Это очень важно.
19:36 03/07/08
Так, мабуть, більшість навіть не зважає на рештки тканини, коли у неї золото загорнуте...Матиму на увазі і обовязково розповім про вас, пані тетяно. А те, що могли убити - дуже ймовірно. Знаю про вбивство одного скарбошукача, який знайшов золоту монету на місці бою, який я описав у "Заплутаній історії".
20:14 03/07/08
Тетяна Крупа Харьков
Поверите ли Вы мне, если я скажу, что часто ткани значительно интереснее, чем банальное золото. Даже если это полотно местного производства.Пусть берут и передают мне. Я им могу рассказать такое, что они и не ожидали услышать. Опыт подобного имеется.Особенно интересен в этом плане шелк....Эх, вот Вы разбередили мне душу
20:23 03/07/08
Тетяна Крупа Харьков
Шелкопряд в Ваших краях - это уже конец 18 века.Вот кое-что по истории шелководства:http://h.ua/story/41032/
21:42 03/07/08
У війну і відразу по ній наших подолян зобовязували вирощувати шовкопрядів, годували їх листям морви чи т.зв. шовковиці, тримали на печі. Цікаво, коли вперше на нашій території почали виготовляти власний шовк? Мені здається, що наші тканини - вовна, конопляне і лляне полотно. А шовки, парча та всілякі атласи, гараси і крумраси завозилися. Звертаю вашу увагу на мою працю "Варнак: правда життя Волині й Поділля". Там є за 18 сторіччя назви різних тканин, у т.ч. і названі мною зараз.
20:31 03/07/08
Дякую, почитаю.
21:59 03/07/08
07:40 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава історична легенда. Жаль, що не вказують ніякі матеріали на точне місце заховання скарбу... А то б знайшли...
Дякую, землячко. Я знаю ще такі місця, але побоюбюся називати, бо сучасні шукачі скарбів з потужними металошукачами перекопають усе, виберуть і продадуть за границю. За Російської імперії багато речей з таких скарбів опинялося в Ермітажі, частина знахідок продавалася селянами жидам за безцінь, за Союзу російські експедиції перетрусили всю Україну, скуповуючи у населення памятки старовини, зокрема ікони. Сам бачив в Ермітажі виставку нових придбань уже під кінець Союзу, де чимало речей походило з України...А не так давно у Городку будівельники знайшли ведмежу щелепу, у якій застряв бронзовий наконечник стріли та ще такі ж наконечники. Продали у Польщу. Я просив хоча б показати... То могло бути давнє ритуальне поховання. Археологам відомі такі поховання з ведмежими щелепами.
07:52 03/07/08
07:51 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дякую, пане Несторе. десь Тригуб забарився зі своїми детективами. Сподіваюся, що він не омине такого загадкового зникнення скарбу.
08:01 03/07/08
Певно, бере чергову стратегічну висоту в Антарктиді
08:39 03/07/08
Чи набої лічить і видає для снайперів, - там тих пінгвінів!..
08:45 03/07/08
Скоріше за все, на підводному човні, в напрямку Англії, за золотом Полуботка
08:48 03/07/08
А ФСБ? Та там і МІ6 ів ЦРУ, і МОСАД, а СБУ ж не допоможе в такій справі... Ех, важка праця і ризикована ж дуже, але ми не здамося! Не всеремос!!!
08:53 03/07/08
А ще розвідка Занзібару та Танзанії...
09:04 03/07/08
Вам, пане Несторе, та негритянська тема ближча, бо я серед них розгублююсь - усі на одне обличчя. Хоча там теж є субраси, наприклад, вузькоокі негри...
09:10 03/07/08
Там всього вистачає...
09:20 03/07/08
08:44 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф 'Донецк'
Радий вітати пана Скіфа!
08:47 03/07/08
08:52 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Жаль, що не має фото того місця. Цей пихатий дядько не дуже "в тєму" :)
Так, шкода, що не мав я тоді апарата. Може, ще пощастить колись... А "дядька" куди подіти, коли кажуть, що його камердинер золото покрав... Так пишуть про той скарб наші сусіди.
08:57 03/07/08
Якщо ото усіх наших сусідів послухати, то й нашого нічого не знайдеш.
09:29 03/07/08
Оце точно сказано. Але будемо шукати й у сусідів, які попривласнювали наше. Такого вже відомо чимало. Скажімо Збруцький ідол (знайдений неподалік Гусятина на Тернопіллі) у Кракові стоїть з табличкою, що походить він зі східних кресів Польщі.
09:38 03/07/08
Повернення реліквій в духовно-визначені для них місця - це тема для політичної дії. Це потребує іншої державної політики. Це зрозуміло
10:35 03/07/08
09:40 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub 'Киев'
Цікаво!
О, про вовка помовка, а він суне! Пане Вікторе, пошукаймо той скарб! Хоча б зображення тих антилоп та драконів побачити!!! Може, є якісь вузькі спеціалісти з цієї теми. Я десь зустрічав, що Олександр Цинкаловський (він уже помер у Канаді)описував і вивчав той скарб. Але моїх потуг замало для зясування усіх деталей.
09:47 03/07/08
11:07 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дуже цікаво!
Історична загадка, ще й оточена легендами...
Спасибі, пані Олено.
17:26 03/07/08
Хочу ще загадок!
17:30 03/07/08
Доведеться пошукати.
17:35 03/07/08
Будь ласка, пане Валентине!
17:36 03/07/08
Спробую.
17:52 03/07/08
Те, що треба!
18:08 03/07/08
Десь у мене є про татарські монети у скарбі на Хмельниччині, які потрапили до Ермітажу. Піде?
18:02 03/07/08
Швидко не обіцяю, бо мій паперовий архів дуже запущений, а особливо відтоді, коли став компютером користуватися. Добре знаю, що десь має бути, але де?..
18:15 03/07/08
Я почекаю, скільки треба!
19:51 03/07/08
Днями зроблю.
20:09 03/07/08
13:57 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Замечательная история, да вот только врядли этот клад станет достоянием кого-либо... Вероятнее всего, что его уже дано нашли и оприходывали... Вероятнее всего - эта легенда лишь наглядное пособие для археологов, предмет исследования и своеобразный символ ...
Тоді Хоняків належав до Аннопільського ключа володінь князів Яблоновських. Певно їм усе те й перепало. Королів у Польщі на той час (1823 рік) уже не було, територія входила до складу Російської імперії, Аннопільським ключем володів Антоній Яблоновський, а його дядько з Кривина Максиміліан був гофмейстером імператорського двору у Петербурзі. Антоній 1825 року заарештований за участь у польській масонській ложі та за переговори з декабристами про спільні дії. Він видав понад 200 своїх спільників, а сам за це отримав від Миколи Першого 6 років заслання у Саратов замість каторги... Але де подівся скарб???
15:53 03/07/08
16:37 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Брат 'Киев'
Дякую.
16:45 03/07/08
17:09 03/07/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа 'Харьков'
Спасибі!
17:27 03/07/08

Комментарии

Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріалЧому? Так о кладах же!
17:09 03/07/08
Дякую, пані Тетяно.
17:26 03/07/08

Live

............

5 час. назад

ivp_paster рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

5 час. назад

ivp_paster рекомендует материал Ректор НМАУ віддав премії студентам!

.........

12 час. назад

viktor trigub публикует статью Планетарний бас Анатолій Кочерга отримав звання Почесного професора НМАУ

...

13 час. назад

Влочега рекомендует материал Ректор НМАУ віддав премії студентам!

13 час. назад

Влочега рекомендует материал Реальнiсть....

14 час. назад

Влочега рекомендует материал Рiзноманiття осенi

14 час. назад

Влочега рекомендует материал Украiна i я.....

14 час. назад

Влочега рекомендует материал ВТОМЛЕНИЙ ДЕНЬ...

14 час. назад

Влочега рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

...

16 час. назад

Горбатюк Микола публикует статью Мої передвиборчі обіцянки на уявних \"Біг-мордах\":

17 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

19 час. назад

viktor trigub публикует статью Ректор НМАУ віддав премії студентам!

...

1 дн. назад

Вікторія Івченко публикует статью \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"