О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  27 июня 2008 17:44:37

Автор: Нюта

"Відтік мізків з України": що думають самі мізки?

"Відтік мізків з України": що думають самі мізки?
Нещодавно під час слухань Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти народний депутат Леся Оробець запропонувала заборонити українським студентам виїжджати за кордон впродовж трьох років після випуску з навчальних закладів. Пропозиція була висловлена під час обговорення ідеї щодо примусових відробіток випускників, яка зараз у якості законопроекту розглядається Комітетом (читайте про це у статті "Студентам світить узаконення кріпацтва та умов завищення цін на освіту"). Ідею відробіток пані Оробець розкритикувала, назвавши такою, що суперечить міжнародним зобов’язанням держави, але на протвагу презентувала досить дивну альтернативу. Заборона виїзду також протирічить міжнародним зобов’язанням – ратифікована Україною у 1995 році Європейська Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод каже, що "кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною" (стаття 2 протоколу №4). Чи справедливо обмежувати випускникам право на вільне пересування? Заради чого молоді вчені та студенти їдуть за кордон? З яких причин залишаються працювати науковцями в Україні? Відповіді на ці питання Неофіційна газета шукала під час відвертих розмов із студентами та випускниками природничих спеціальностей.

„А що хорошого може мене чекати в цій Україні?” – моєму співрозмовнику, 22-річному вченому в галузі природничих наук, явно не притаманний патріотизм. Незважаючи на його червоний диплом, блискучу наукову роботу та перемоги в численних конкурсах Батьківщина може йому запропонувати зарплату в 10-20 разів меншу, ніж Захід.

Там...

 

Юрій, випускник відомого українського вузу, уже давно знає, що буде працювати не в цій країні: „Звісно, я роздумував, вагався, але як тільки остаточно зрозумів, що хочу бути саме науковцем, то рішення стало очевидним.” Про відсталість України в науково-технічному плані в пресі говориться дипломатично, але тет-а-тет молоді спеціалісти не стримуються у виразах: „Ну яка може бути тут наука? І справа не в старому обладнанні чи відсутності грошей від держави. Та ж ці старі почесні члени просто не хочуть нічого робити! Замість праці – в кращому випадку обговорення за чаєм глобальних філософських проблем та останніх пліток, а в нормі – якісь інтриги, плани, домовленості. Звісно, є нормальні люди, але їх – один на десяток.” Для Юрія не стане шоком життя за кордоном, оскільки багато його знайомих вже там: „Я знаю, що доведеться багато працювати. Спочатку в аспірантурі, потім кілька років постдоком (вакансія для науковців, на яку запрошують на конкурсній основі на 1-2 роки. – прим.авт.). Далі я доведу, що достойний посади професора в університеті, і свої зрілі роки займатимуся науковою діяльністю та викладанням. Але, на відміну від України, я впевнений, що якщо буду профі, то без роботи не залишуся.” Ігор, також випускник, не збирається робити кар’єри науковця, але також посилено вивчає англійську для здачі тесту TOEFL: „Хочу поїздити, подивитися світ. Можливо стану науковцем, можливо працюватиму не в науці – в промисловості, чи в фінансах. Де саме я житиму, буду вирішувати пізніше, думаю там, де мені буде краще.”

40-річний Віктор, який на даний момент працює в університеті спокійної та економічно стабільної європейської країни, впевнений, що зараз молодим вченим відносно легко знайти своє місце під сонцем: „Під час навчання в аспірантурі потрібно випустити кілька яскравих статтей, потім поїздити по світу і набратися досвіду, працюючи постдоком. Якщо вас знають, як спеціаліста, то ви без особливих проблем знайдете постійну роботу професора. Зараз уже не 90-сті роки, коли на одне робоче місце претендувало 10-100 вчених з колишнього Радянського Союзу.”

...чи тут?

 

Оптимізм Юрія виглядає непорушним. Однак його ровесник Сергій притримується протилежної думки: „А що ж поганого в роботі науковця в Україні? Закінчу аспірантуру, отже точно знайду роботу в тому ж самому інституті. За кордон, можливо, колись з’їжджу, але не назавжди. Адже я можу виїхати, пропрацювати років десять, а потім не знайти постійної роботи і стати безробітним. Ось я чув про чоловіка, з яким так і сталося, і він був змушений повернутися [на Україну].” Анатолій, студент четвертого курсу, також хоче залишитися в Україні, але з інших, патріотичних, міркувань: ”Я тут народився. Навіщо мені звідси їхати? Краще будувати Україну. Звісно, для отримання досвіду потрібно повчитися за кордоном, але в кінцевому результаті я житиму тут”.

Таких, як Сергій і Анатолій, і так небагато, а з часом деякі серед них змінюють свою думку. Арсен, аспірант останнього року навчання, шкодує: „Якби я на третьому курсі знав те, що знаю зараз, я би краще пішов працювати. Я не хочу їхати звідси, тут люди мені рідні, але бачачи це все, зовсім відпадає бажання займатися наукою. Але що я, крім науки, вмію робити?”

Тарас, на два роки молодший за Арсена, дивується: „А хто йому винний? Я ще в 11 класі знав, що тут науковцям робити нічого. Я п’ять років провчився, насолодився цими студентськими роками, а на останньому курсі знайшов нормальну роботу програміста.” Андрій, за освітою математик, за місцем роботи фінансист, про молодих вчених відкликається м’якше: „Ну, це їхня справа. Зараз будь-хто молодий може заробляти нормальні гроші, тим більше якщо в нього технічна освіта. Я в свій час вибрав не аспірантуру (хоча міг, мені пропонували, і наукою я тоді цікавився), а роботу. А науковці знають, на що йдуть, вони ж не малі діти.”

Втім, не всі так нейтрально ставляться до проблем молодих науковців. Олександр, активний член студентських організацій, з піною у рота доводить, що „відтік мозку” – це біда для України, а ті, хто його здійснює – мало не злочинці: „Я би видав закон про заборону виїзду вченим на роботу за кордон. У них держава стільки вклала, а вони просто втікають за більшою зарплатою.” Втім, на питання про достойну оплату праці науковцям-патріотам він відповісти не може.

 

 

***

 

А тим часом, абсолютно не зважаючи на слова таких як Олександр, молодь за кордон – їде. І, за деякими неофіційними статистичними даними, дві третини з них більше не повертаються. Швидше за все, серед студентів-технарів цей показник набагато вищий. Ніби у підтвердження Олег, який уже кілька років навчається в Європі гаряче вигукує: „Повернутися? Нізащо! Краще працювати продавцем тут, аніж науковцем в Україні.”

 

Примітка автора: Імена та деякі непринципові деталі про героїв розповіді змінено з метою унеможливення ідентифікації останніх.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 7252
delete
Нюта, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 10, Всего рецензий: 9
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

17:54 27/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуально...
19:30 27/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Поздравляю с довольно удачным дебютом... Материал написан неплохо,тема выбрана актуальная... Предоставлены различные точки зрения, нет никакого давления на читателя - последний вправе делать выводы сам...
20:04 27/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хорошо написана статья... Дебютная? Довольно удачная, должна заметить?
Тему, выбранную, осветили полностью и довольно грамотно...
21:04 27/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
актуальна тема.написно цікаво.
наука у нас не озвивається - ось і тікають хлопці та дівчата. І забароняти нема сенсу. Треба терміново фінансувати науку, бо так і залишимося державою першого циклу...
Для того, щоби виділяти додаткові асигнування здержавногобюджету,спочатку потрібно відстежити як, наскільки ефективно використовуються уже надані Державою. Інакше - виникне та сама тупиковістьі не розв‘язаність.
09:46 02/07/08
21:16 27/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
Отличная статья!
Сама научный сотрудник университета...

Ох, уж эти депутаты.... (Лирическое отступление. При слове "нардеп" вспоминаю Маленькую партию снайперов Тригуба)... Из бы на мои зарплату научника...
Но даже не в этом дело. Отсутствие нормальной возможности работать. Я - историк и археолог. За годы независимости страна ни одной нашей экспедиции не финансировала. А это - Херсонес.
Занимаясь текстилем, все расходные материалы я покупаю за свои личные деньги...
На международные конференции езжу за свои деньги...

Но государство гордо рапортует о науке... УРОДЫ
22:59 27/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Для дебюта очень хорошо. Тема серьезная и актуальная. Здесь бы серию публикаций сделать, чтоб не только мнение будущих выпускников излагалось. Показать бы, сколько за последние годы уехало за рубеж, и оценить эту утечку мозгов в валюте...
06:14 28/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Історичну і наукову перспективу має тільки те суспільство,держава, в яких розкриваються можливості для заможнього життя і самовдосконалення молодого покоління. Я впевнена,що наша держава і виконавча влада мають врешті-решт зрозуміти, що природне бажання кожної молодої людини самому вирішувати свою долю, інтенсивно працювати і вкладати всі свої кошти на якнайшвидшу реалізацію своєї мрії- це найефективніший спонукач для утвердження загальнонаціональних ознак суспільного прогресу і заможного життя майбутнього нашої Укроаїни.
По-перше: -це гарантування безкоштовної освіти,але реально безплатної освіти
і реальної зайнятості, тобто змога працювати зразу ж після завершення вузу.Мають бути відчутні пільги для молодих спеціалістів, які розпочинають свій трудовий стаж у сільській місцевості та на підприємствах загальнодержавного значення.Так зване "молодіжне безробіття"-це недопустиме в європейській державі явище.На жаль воно є.
По друге:Дати можливість талановитим дітям вступити до престижних навчальних закладів.Якщо не дати можливості таланту вступити-це практично є антинародна практика,її слід ліквідувати негайно.Це великий злочин перед майбутнім України.Тому запровадити державну гарантівю та можливість для здібної сільської та робітничої молоді навчатись у найпрестижніших вузах країни-це кричуща проблема сьогодення.
06:56 28/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
16:44 30/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Абсолютно не висвітлена проблема. А фраза: "22-річний науковець" - не викликає нічого, окрім сміху. Перемоги на фальшивих конкурсах, ще нікого науковцем не зробили, як і задатки до логіки чи до мізкування. А тип паче - вчений. Який життєвий і науковий досвід є у 22-річного хлопця, щоб його обізвати вченим? Проблема в одному, але запитайте про це досвідченіших людей і вони вам все пояснять, якщо будуть чесними із собою і з вами. Між іншим, Сергій і Анатолій були ченішими, але теж пускали вам бісиків у очі. Смішно це все.
Гiсть
у нас країна проФФесорів ‘LOL‘
10:19 01/07/08

Комментарии

neron
Любой вменяемый человек с мозгами должен тикать из этой конченной страны куда подальше. Что большинство уже и сделало.
Остались либо нувориши, либо памаранчево-коричневая "патриотичная" быдлота.
09:44 30/06/08
*
Вам, кацапам, Україна завжди поперек горла стояти буде, хто б нею не керував. Але нам ваші "поради" і ваша "любов" не потрібні, ми свої проблеми самі бачимо, і самі з ними впораємось. Рано чи пізно, але впораємось. Головне, щоб чим швидше позбавились "совка", який ви знову так нав’язуєте і собі, і іншим.
12:28 30/06/08
Извиняюсь за опечатку...
19:31 27/06/08
Найкраще рiшення, як завжди, найважкiше. Треба не забороняти, а зробити гiднi умови в Українi.
15:47 30/06/08
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріал
Чому? Как ученый со стажем рекомендую!
21:16 27/06/08
lavra Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Рекомендую. Кричуща проблема сьогодення.
06:22 28/06/08
Це чудово, що їдуть за кордон. Принамні навчаться працювати! І побачать світ. Зрозуміють, що не єдині, кого цікавить наука. За кордоном оплачують результати, а не протирання робочого місця.

Італія, Терні, Факультет інженерних технологій, спеціалізація - нові матеріали. 97% випускників запрошують в США і 96% - їде. Бо там є база для науковців цього напрямку. Хімія - безумовно Бельгія.

Робіть висновки. За кордоном радо приймуть усіх, хто займається математикою, хімією, фізикою... Гуманітарії, як правило, залишаються вдома...
19:23 30/06/08
Шурик
У кого есть мозги у того точно нет дебильного патриотизма. Рыба плывёт глубже а человек туда где лучше. Работать на такое как Украина в вообще грех. ‘evil‘
09:18 30/06/08
Гiсть
Золотые руки и золотые мозги уезжают,остаются только золотые зубы!Тупость и жадность погубит эту страну ‘cry‘
00:11 03/07/08
Гiсть
Для того чтобы "впоратися" нужно всем западенцам запретить выезжать за границу на"заробітки",пусть развивают экономику своей страны,а то только и могут нормальных людей обвинять,во всех своих бедах .А проблемы от тупости,жадности и злобности! ‘cool‘
23:58 02/07/08

Live

25 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

47 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

51 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

54 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

1 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Андрей Андрей комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Влочега комментирует материал Путіна в Кремлі накрило

2 час. назад

Андрей Андрей комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал Тарифы и собачий хвост

2 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Дозволь тобою милуватись