О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  16 июня 2008 20:42:40

Автор: Алекс Брут

На смітті потрібно заробляти!

Це спробують довести у Закарпатті

Іноземні фахівці вважають, що через два-три роки Україні загрожує справжня сміттєва катастрофа. Те, що вона невпинно наближається можемо побачити вже сьогодні - міські сміттєзвалища переповнені, їх кордони підійшли впритул до житлових масивів. У сільській місцевості подеколи спостерігаємо картину ще жахливішу: під кожним кущем - несанкціонований смітник. Пет-пляшками та поліетиленом рясно усіяні береги наших річок. Страждає і атмосфера, і підземні води, куди просочується отрута. Якщо негайно не навести лад із сміттям, то тоді справді катастрофа буде неминучою. Наслідки її буде подолати практично неможливо.

Тому проблема поводження з побутовими відходами сьогодні актуальна як ніколи. Екологи вже просто втомилися повторювати владі - потрібно діяти. Неодноразово піднімалося питання про будівництво на Закарпатті сміттєпереробного заводу. Ідея нібито непогана, але ось реалізувати її виявилося непросто.

Майбутнє - за сортуванням сміття

Але виявляється, що починати потрібно навіть не з будівництва заводу. Перш за все необхідно влаштувати на місцях пункти сортування (селекції) сміття. Без цього безглуздо навіть думати про якесь масштабне будівництво з переробки відходів. І здається, що європейський досвід нарешті буде впроваджено і у нас. Принаймні так стверджують в угорсько-українському СП "Берег-Вертикал". З угорського боку гарантами виступають дві відомі фірми "Секом" та "Вертикал", які мають великий досвід роботи по поводженню з відходами і нині обслуговують близько мільйона мешканців.

Незвичну виставку під девізом "З вашою допомогою - зі сміття корисний продукт!" угорські фахівці нещодавно показали у Мукачеві та Берегові. Тут можна було побачити на власні очі, що ми насправді у буквальному сенсі слова закопуємо у землю мільйони доларів. Наприклад, звичайні баночки з під-пива та соків. В Угорщині їх збирають, пресують у брикети, а потім переплавляють. Таким чином економиться не одна тонна цінного металу для промисловості - алюмінію. таку ж користь можна отримати після переробки паперу, скла та навіть пет-пляшок, від надмірної кількості яких потерпає вже один рік наша екологія.

Про проект розповідає гід Вікторія Орос: "Мета нашої виставки - показати як здійснюється селективний відбір відходів в Угорщині. А також довести, що і в нас таке запровадити цілком можливо. Виставка має і навчальну мету - люди повинні усвідомлювати, що саме від них залежить стан навколишнього середовища".

Звісно ніхто не хоче, аби їх діти гралися у багнюці, а річках плавали тільки пляшки. Але як зацікавити населення не смітити, а місцеві адміністрації вчасно і якісно виконувати свої функції з утилізації сміття?

1) Вікторія Орос демонструє пристрій для зменшення об’єму пет-пляшок;
1) Вікторія Орос демонструє пристрій для зменшення об’єму пет-пляшок;

Угорці впевнені - на смітті потрібно заробляти. При чому вигідно це має бути навіть для пересічних мешканців. Вікторія показує мені нехитрий пристрій за допомоги якого за декілька секунд пет-пляшка перетворюється на маленький брикет, схожий на попільничку. Таким чином можна складувати пляшки у себе вдома, вони більше не займають багато місця, а потім - здавати за гроші. Наприклад, у нас одна тонна такого вторинного матеріалу коштує 400 доларів.

Термо-прес, що живиться від електрики коштує 8 тисяч форинтів (230 гривень). Але наші умільці впевнений здатні змайструвати подібний і самостійно. Отож, справді сміття - це вигідно?

Де бути заводу з переробки непотребу?

Директор ТОВ "Берег-Вертикал" Дюло Орос каже, що утилізація сміття - це спільна інтернаціональна проблема. Як не згадати тут події минулого літа, коли у Берегові загорілося сміттєзвалище. Тоді отруйна хмара накрила ледь не пів міста. Аби загасити пожежу прийшлося викликати пожежників ... з Угорщини, бо наші виявилися не готові боротися із таким стихійним явищем. Вогонь тоді ледь загасили, а проблема залишилася. Велика кількість сміття поруч з державним кордоном та швидкісною трасою аж ніяк не надає привабливого іміджу нашій області. А про розвиток туризму і говорити годі.

Нещодавно ініціативу вирішили взяти в руки самі мешканці мікрорайону - декілька десятків чоловік звернулося із зверненням до міського голови Іштвана Гайдоша. Проблема виникла через те, що у зв’язку з будівництвом траси сміття з міста та 13 сіл почали возити просто через житловий квартал. Мер міста як міг заспокоїв мешканців, пообіцявши, що незручності тимчасові і потрібно потерпіти. А незабаром наказав припинити звозити у місто сміття із району. Але основна проблема із сміттям від цього не вирішилася.

2) Сміттєзвалище у Берегові підійшло впритул до житлових кварталів
2) Сміттєзвалище у Берегові підійшло впритул до житлових кварталів

Тепер шукають місце для будівництва сміттєпереробного заводу. Нібито і інвестори є, і кошти з Євросоюзу обіцяють. Ось тільки мати таке підприємство під боком не хоче ніхто - ні місто, ні село. "Ми планували розташувати завод на території села Яноші, - каже директор ТОВ "Берег Вертикал". - Мали залучити для його будівництва кошти з місцевих та обласного бюджетів, грантів ЄС. Коштує проект недешево - близько 3,5 мільйонів євро. Але тут приймали б і перероблювати сміття з усього району, а можливо і не тільки нашого. Загалом такий завод обслуговує без шкоди навколишньому середовищу близько 200 тисяч населення".

Дюло Орос стверджує - в жодному разі не йдеться про спалювання сміття, адже це не відповідає жодним екологічним нормам. Тобто шкоди від заводу ніякої - навпаки тільки нові робочі місця, адже він налаштований на вторсировину і переробку сміття. Територію 30 га землі мала виділити Яношівська сільська рада. З нею навіть була підписана певна угода про співпрацю. Ось тільки люди, дізнавшись про ці наміри, збунтувалися, і угоду прийшлося розірвати. Мрія про сміттєпереробний завод на Берегівщині знову зависла у повітрі. Нині у селі має відбутися перший такого роду референдум – бути чи не бути заводу?

А на міжнародній конференції, що відбулася у Мукачеві взагалі запропонували створити одразу 4 регіональних сміттєпереробних заводи на території Закарпаття. Кожен з них має у перспективі обслуговувати 2-3 райони, інакше буде нерентабельним.

Сподівання на «острівки»

Буде у нас такий завод або ні - потрібно рухатися вперед і щось робити з тим сміттям, яке щодня накопичується на звалищах. Тому і вирішили спочатку запровадити сортування сміття на місцях. Міська рада дала дозвіл на виділення ділянки землі під ангар у Берегові, призначений для такої селекції. Там встановлять пресувальний апарат і задіють близько 10 працівників. А влітку за допомоги міської ради та з власних коштів "Берег-Вертикал" планує розташувати по місту "острівки" - розмістити баки-контейнери окремо для скла, пластику та паперу. Кожний «острівець» буде розрахований на 3.000 населення.

Попередньо проведуть інформаційну кампанію - через пресу розкажуть як потрібно поводитись із сміттям. Також запланована серія лекцій у школах та дитячих садочках. Адже екологічне виховання починається з дитинства.

Отже, Берегово може стати першим містом на Закарпатті, де розпочнеться попереднє сортування сміття. А міське звалище у майбутньому рекультивують – за генпланом міста тут має бути зелена зона, а потім розпочнеться і забудівля цієї території. Звісно це якщо дивитися уперед з оптимізмом. Деякі зміни відчутні вже і зараз – у районі кількості сміття значно поменшало - підприємство роздало населенню 9.000 пластмасових контейнерів (по 140 літрів кожний). Утім залишаються проблеми з оплатою послуг. При чому це стосується як і населення, так і значної частини підприємців. Хоча всі прагнуть, аби було чисто навколо – а ось здорового патріотизму все-таки не вистачає.

P.S. Кожний з нас при бажанні може долучитися до експерименту, до якого вже звикли у Європі. Спробуйте не викидати сміття, а попередньо сортувати його. За рік можна побачити вже і конкретний результат. Одна сім’я з трьох осіб здатна «випродукувати» за цей період близько 40 кг паперу, 20 кг скла, близько сотні пет-пляшок. Звісно, більша частина – це органічні відходи, їх може зібратися до 400 кг. У сільській місцевості з них можна при бажанні отримати чудове добриво, або згодиться для годівлі тваринам. Виявляється, що близько 75% всього побутового сміття можна відсортувати і підготувати для переробки навіть у домашніх умовах! Практично все це коштує реальні гроші, які ми викидаємо їх на смітник.

"Старий Замок "Паланок"

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 19228
Отредактировано: 30-04-2009 [20:07]
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +8
Всего комментариев: 9, Всего рецензий: 11
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

21:35 16/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
22:40 16/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
09:55 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Да.. это проблема из проблем... Мусор повсюду, и от него не так уж просто скрыться... И не только в Берегово такая проблема острая, а и в других населённых пунктах...
10:18 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікавий експеремент. Такі б баки для сміття поставити в усіх мікрорайонах.
14:31 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Во всём мире ужае давно на этом делают миллионы! Людей не гадить перевоспитать сложно - значит необходимо найти способ это дерьмо превратить в конфетку и снова продать любителям нагадить - пусть платят!
17:49 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
17:51 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
20:25 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
05:49 18/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
актуальна тема. хороший матеріал
16:49 18/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Савинський Полтава
20:19 18/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев

Комментарии

Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріал
Чому? Полезно знать!
21:35 16/06/08
Рекомендує цей матеріал
10:18 17/06/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Важно!
14:31 17/06/08
Рекомендує цей матеріал
17:51 17/06/08
Рекомендує цей матеріал
20:09 18/06/08
Оксана Л. Киев
Рекомендує цей матеріал
20:46 16/06/08
ОЛ
З усіх проблем, що є на Закарпатті, я вважаю, найбільшою є проблема засмічування. А саме гірських потоків у переважно гірських селах, де ЗОВСІМ не вивозять НІЯКЕ сміття. Раніше не було стільки штучних упаковок, як нині, особливо ПЕТ-пляшок та пластмасово-паперових упаковок, і сміття сяк-так ліквідовувалось. А зараз привезуть продавці у якусь там Колочаву чи Калини мін. воду, пиво у ПЕТ-пляшках, наповнені бляшані банки, консерви, люди все це спожиють, а порожню упаковку - у річку... У Європі ліквідація відходів упаковок, наприклад, вже закладена у ціну товару. У Чехії люди свідомо сортують понад 50 відсотків сміття, на пластмасу, скло (прозоре і кольорове - окремо), папір і ТЕТРА-папір (з-під соків, молока тощо). Якось викладу фотки, як це робиться. Стимулюється це тим, що за вивіз сортованого сміття платить місцева влада, а за вивіз змішаного - самі люди.
13:38 21/06/08
Серый Лев Харьков
Рекомендує цей матеріал
20:47 16/06/08
Oleksa Livinsky Мукачево
Рекомендує цей матеріал
Чому? У коментарі від ОЛ
13:40 21/06/08

Live

1 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

1 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

3 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

11 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

15 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

18 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

18 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"