О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  16 июня 2008 20:42:40

Автор: Алекс Брут

На смітті потрібно заробляти!

Це спробують довести у Закарпатті

Іноземні фахівці вважають, що через два-три роки Україні загрожує справжня сміттєва катастрофа. Те, що вона невпинно наближається можемо побачити вже сьогодні - міські сміттєзвалища переповнені, їх кордони підійшли впритул до житлових масивів. У сільській місцевості подеколи спостерігаємо картину ще жахливішу: під кожним кущем - несанкціонований смітник. Пет-пляшками та поліетиленом рясно усіяні береги наших річок. Страждає і атмосфера, і підземні води, куди просочується отрута. Якщо негайно не навести лад із сміттям, то тоді справді катастрофа буде неминучою. Наслідки її буде подолати практично неможливо.

Тому проблема поводження з побутовими відходами сьогодні актуальна як ніколи. Екологи вже просто втомилися повторювати владі - потрібно діяти. Неодноразово піднімалося питання про будівництво на Закарпатті сміттєпереробного заводу. Ідея нібито непогана, але ось реалізувати її виявилося непросто.

Майбутнє - за сортуванням сміття

Але виявляється, що починати потрібно навіть не з будівництва заводу. Перш за все необхідно влаштувати на місцях пункти сортування (селекції) сміття. Без цього безглуздо навіть думати про якесь масштабне будівництво з переробки відходів. І здається, що європейський досвід нарешті буде впроваджено і у нас. Принаймні так стверджують в угорсько-українському СП "Берег-Вертикал". З угорського боку гарантами виступають дві відомі фірми "Секом" та "Вертикал", які мають великий досвід роботи по поводженню з відходами і нині обслуговують близько мільйона мешканців.

Незвичну виставку під девізом "З вашою допомогою - зі сміття корисний продукт!" угорські фахівці нещодавно показали у Мукачеві та Берегові. Тут можна було побачити на власні очі, що ми насправді у буквальному сенсі слова закопуємо у землю мільйони доларів. Наприклад, звичайні баночки з під-пива та соків. В Угорщині їх збирають, пресують у брикети, а потім переплавляють. Таким чином економиться не одна тонна цінного металу для промисловості - алюмінію. таку ж користь можна отримати після переробки паперу, скла та навіть пет-пляшок, від надмірної кількості яких потерпає вже один рік наша екологія.

Про проект розповідає гід Вікторія Орос: "Мета нашої виставки - показати як здійснюється селективний відбір відходів в Угорщині. А також довести, що і в нас таке запровадити цілком можливо. Виставка має і навчальну мету - люди повинні усвідомлювати, що саме від них залежить стан навколишнього середовища".

Звісно ніхто не хоче, аби їх діти гралися у багнюці, а річках плавали тільки пляшки. Але як зацікавити населення не смітити, а місцеві адміністрації вчасно і якісно виконувати свої функції з утилізації сміття?

1) Вікторія Орос демонструє пристрій для зменшення об’єму пет-пляшок;
1) Вікторія Орос демонструє пристрій для зменшення об’єму пет-пляшок;

Угорці впевнені - на смітті потрібно заробляти. При чому вигідно це має бути навіть для пересічних мешканців. Вікторія показує мені нехитрий пристрій за допомоги якого за декілька секунд пет-пляшка перетворюється на маленький брикет, схожий на попільничку. Таким чином можна складувати пляшки у себе вдома, вони більше не займають багато місця, а потім - здавати за гроші. Наприклад, у нас одна тонна такого вторинного матеріалу коштує 400 доларів.

Термо-прес, що живиться від електрики коштує 8 тисяч форинтів (230 гривень). Але наші умільці впевнений здатні змайструвати подібний і самостійно. Отож, справді сміття - це вигідно?

Де бути заводу з переробки непотребу?

Директор ТОВ "Берег-Вертикал" Дюло Орос каже, що утилізація сміття - це спільна інтернаціональна проблема. Як не згадати тут події минулого літа, коли у Берегові загорілося сміттєзвалище. Тоді отруйна хмара накрила ледь не пів міста. Аби загасити пожежу прийшлося викликати пожежників ... з Угорщини, бо наші виявилися не готові боротися із таким стихійним явищем. Вогонь тоді ледь загасили, а проблема залишилася. Велика кількість сміття поруч з державним кордоном та швидкісною трасою аж ніяк не надає привабливого іміджу нашій області. А про розвиток туризму і говорити годі.

Нещодавно ініціативу вирішили взяти в руки самі мешканці мікрорайону - декілька десятків чоловік звернулося із зверненням до міського голови Іштвана Гайдоша. Проблема виникла через те, що у зв’язку з будівництвом траси сміття з міста та 13 сіл почали возити просто через житловий квартал. Мер міста як міг заспокоїв мешканців, пообіцявши, що незручності тимчасові і потрібно потерпіти. А незабаром наказав припинити звозити у місто сміття із району. Але основна проблема із сміттям від цього не вирішилася.

2) Сміттєзвалище у Берегові підійшло впритул до житлових кварталів
2) Сміттєзвалище у Берегові підійшло впритул до житлових кварталів

Тепер шукають місце для будівництва сміттєпереробного заводу. Нібито і інвестори є, і кошти з Євросоюзу обіцяють. Ось тільки мати таке підприємство під боком не хоче ніхто - ні місто, ні село. "Ми планували розташувати завод на території села Яноші, - каже директор ТОВ "Берег Вертикал". - Мали залучити для його будівництва кошти з місцевих та обласного бюджетів, грантів ЄС. Коштує проект недешево - близько 3,5 мільйонів євро. Але тут приймали б і перероблювати сміття з усього району, а можливо і не тільки нашого. Загалом такий завод обслуговує без шкоди навколишньому середовищу близько 200 тисяч населення".

Дюло Орос стверджує - в жодному разі не йдеться про спалювання сміття, адже це не відповідає жодним екологічним нормам. Тобто шкоди від заводу ніякої - навпаки тільки нові робочі місця, адже він налаштований на вторсировину і переробку сміття. Територію 30 га землі мала виділити Яношівська сільська рада. З нею навіть була підписана певна угода про співпрацю. Ось тільки люди, дізнавшись про ці наміри, збунтувалися, і угоду прийшлося розірвати. Мрія про сміттєпереробний завод на Берегівщині знову зависла у повітрі. Нині у селі має відбутися перший такого роду референдум – бути чи не бути заводу?

А на міжнародній конференції, що відбулася у Мукачеві взагалі запропонували створити одразу 4 регіональних сміттєпереробних заводи на території Закарпаття. Кожен з них має у перспективі обслуговувати 2-3 райони, інакше буде нерентабельним.

Сподівання на «острівки»

Буде у нас такий завод або ні - потрібно рухатися вперед і щось робити з тим сміттям, яке щодня накопичується на звалищах. Тому і вирішили спочатку запровадити сортування сміття на місцях. Міська рада дала дозвіл на виділення ділянки землі під ангар у Берегові, призначений для такої селекції. Там встановлять пресувальний апарат і задіють близько 10 працівників. А влітку за допомоги міської ради та з власних коштів "Берег-Вертикал" планує розташувати по місту "острівки" - розмістити баки-контейнери окремо для скла, пластику та паперу. Кожний «острівець» буде розрахований на 3.000 населення.

Попередньо проведуть інформаційну кампанію - через пресу розкажуть як потрібно поводитись із сміттям. Також запланована серія лекцій у школах та дитячих садочках. Адже екологічне виховання починається з дитинства.

Отже, Берегово може стати першим містом на Закарпатті, де розпочнеться попереднє сортування сміття. А міське звалище у майбутньому рекультивують – за генпланом міста тут має бути зелена зона, а потім розпочнеться і забудівля цієї території. Звісно це якщо дивитися уперед з оптимізмом. Деякі зміни відчутні вже і зараз – у районі кількості сміття значно поменшало - підприємство роздало населенню 9.000 пластмасових контейнерів (по 140 літрів кожний). Утім залишаються проблеми з оплатою послуг. При чому це стосується як і населення, так і значної частини підприємців. Хоча всі прагнуть, аби було чисто навколо – а ось здорового патріотизму все-таки не вистачає.

P.S. Кожний з нас при бажанні може долучитися до експерименту, до якого вже звикли у Європі. Спробуйте не викидати сміття, а попередньо сортувати його. За рік можна побачити вже і конкретний результат. Одна сім’я з трьох осіб здатна «випродукувати» за цей період близько 40 кг паперу, 20 кг скла, близько сотні пет-пляшок. Звісно, більша частина – це органічні відходи, їх може зібратися до 400 кг. У сільській місцевості з них можна при бажанні отримати чудове добриво, або згодиться для годівлі тваринам. Виявляється, що близько 75% всього побутового сміття можна відсортувати і підготувати для переробки навіть у домашніх умовах! Практично все це коштує реальні гроші, які ми викидаємо їх на смітник.

"Старий Замок "Паланок"

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 18911
Отредактировано: 30-04-2009 [20:07]
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +8
Всего комментариев: 9, Всего рецензий: 11
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

21:35 16/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
22:40 16/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
09:55 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Да.. это проблема из проблем... Мусор повсюду, и от него не так уж просто скрыться... И не только в Берегово такая проблема острая, а и в других населённых пунктах...
10:18 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікавий експеремент. Такі б баки для сміття поставити в усіх мікрорайонах.
14:31 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Во всём мире ужае давно на этом делают миллионы! Людей не гадить перевоспитать сложно - значит необходимо найти способ это дерьмо превратить в конфетку и снова продать любителям нагадить - пусть платят!
17:49 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
17:51 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
20:25 17/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
05:49 18/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
актуальна тема. хороший матеріал
16:49 18/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Савинський Полтава
20:19 18/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев

Комментарии

Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріал
Чому? Полезно знать!
21:35 16/06/08
Рекомендує цей матеріал
10:18 17/06/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Важно!
14:31 17/06/08
Рекомендує цей матеріал
17:51 17/06/08
Рекомендує цей матеріал
20:09 18/06/08
Оксана Л. Киев
Рекомендує цей матеріал
20:46 16/06/08
ОЛ
З усіх проблем, що є на Закарпатті, я вважаю, найбільшою є проблема засмічування. А саме гірських потоків у переважно гірських селах, де ЗОВСІМ не вивозять НІЯКЕ сміття. Раніше не було стільки штучних упаковок, як нині, особливо ПЕТ-пляшок та пластмасово-паперових упаковок, і сміття сяк-так ліквідовувалось. А зараз привезуть продавці у якусь там Колочаву чи Калини мін. воду, пиво у ПЕТ-пляшках, наповнені бляшані банки, консерви, люди все це спожиють, а порожню упаковку - у річку... У Європі ліквідація відходів упаковок, наприклад, вже закладена у ціну товару. У Чехії люди свідомо сортують понад 50 відсотків сміття, на пластмасу, скло (прозоре і кольорове - окремо), папір і ТЕТРА-папір (з-під соків, молока тощо). Якось викладу фотки, як це робиться. Стимулюється це тим, що за вивіз сортованого сміття платить місцева влада, а за вивіз змішаного - самі люди.
13:38 21/06/08
Серый Лев Харьков
Рекомендує цей матеріал
20:47 16/06/08
Oleksa Livinsky Мукачево
Рекомендує цей матеріал
Чому? У коментарі від ОЛ
13:40 21/06/08

Live

36 мин. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Как военная прокуратура Украины, "ломает" добровольцев

9 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал "Кіборги" проти української. Хто кого?

9 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал Лежачая стена

10 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Дуэли Великих Людей и нелепых путиноидов

10 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал "Кіборги" проти української. Хто кого?

11 час. назад

lusi комментирует материал Как военная прокуратура Украины, "ломает" добровольцев

11 час. назад

Петруха Гивчик комментирует материал Интересные факты о Египетских пирамидах

11 час. назад

Антон Кучко комментирует материал "Кіборги" проти української. Хто кого?

12 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Романс о сумасшедшей Любви

12 час. назад

Антон Кучко комментирует материал Интересные факты о Египетских пирамидах

12 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал "Кіборги" проти української. Хто кого?

12 час. назад

AirAdvisor публикует статью Интересные факты о Египетских пирамидах

12 час. назад

Оксана Михайлова публикует статью Украинцы признали лифты завода «Евроформат» лучшими в стране

12 час. назад

Саньков Сергей публикует статью ПРОГУЛКИ ПО ЛОНДОНУ. Образ женщины в экспозиции Tate Britain – London

12 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Огонь,горящий у стены...

12 час. назад

Жиго публикует статью Далеко-далеко, за краєм Землі...

13 час. назад

Петруха Гивчик комментирует материал Как защищать Украину, - вперёд!.. А в благодарность, - позор и забвение...

13 час. назад

Антон Кучко комментирует материал Крым-это яйца меж ног России

13 час. назад

Петруха Гивчик рекомендует материал Как защищать Украину, - вперёд!.. А в благодарность, - позор и забвение...

13 час. назад

Петруха Гивчик рекомендует материал Как военная прокуратура Украины, "ломает" добровольцев

13 час. назад

Петруха Гивчик рекомендует материал Крым-это яйца меж ног России

13 час. назад

Петруха Гивчик рекомендует материал "Кіборги" проти української. Хто кого?

13 час. назад

Антон Кучко комментирует материал "Кіборги" проти української. Хто кого?