О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Политика  12 июня 2008 14:07:53

Автор: Оксана Жила

П’ять хвилин на роздуми

Що таке національна ідея?

 

Трудно вірить, щоб погану одіж

могла носить якась ідея гарна

Леся Українка

 

На мою думку, проблема сучасних українців, зокрема тих, хто вважає себе елітою, це чітко несформована українська національна ідея ХХІ століття. Національна ідея змінюється під впливом часу, історії, нових віянь світової думки, літератури тощо, тому не завжди вдається її донести до громадськості. Якщо порівняно зовсім недавно, ми боролись за самостійність, національну єдність (Держави стоять не на династії, а на внутрішній єдності і силі народу – Олена Теліга), утвердження мови (Лиш народи, явлені у Слові, достойно можуть жити на землі – Ліна Костенко), збереження культури тощо, то зараз, у часи незалежності, словосполучення „національна ідея” дедалі менше можна почути з вус державних мужів (звісно, трапляються такі висловлювання, але це радше демагогія, аніж щирі слова), на сторінках популярних видань, а тим паче у теле- чи радіоефірі. Цю важку і вкрай важливу нішу перейняли на себе публіцисти та автори академічних видань. І як не прикро це констатувати, проте великою популярністю ця література не користується, адже сучасне покоління виховане на так званій „літературі мас”, де не те що національна, а будь-яка ідея відсутня.

Недавно довелось почути словосполучення „національна ідея” під час... рекламного ролика футбольного чемпіонату Євро-2012. „Євро-2012 – національна мета кожного українця”, - йшлося у рекламному ролику, де на фоні нашого прапора красувався футбольний м’яч і... перелік спонсорів та організаторів дійства. Ось яку національну ідею намагаються нам нав’язати ті, хто керує медіа ринком України. В той час, на полицях книгарень чекають свого вдячного читача твори відомих українських публіцистів (свідомо не називаю жодного прізвища, щоб бува не образити або не забути когось). Так, національна ідея на перемогу у чемпіонаті з футболу має право на життя. Більше того, ця ідея може стати консолідуючою ланкою порозуміння усіх українців під впливом спортивного дійства, проте основа національної ідеї своїми коренями повинна сягати значно глибше.

Пригадую вислів письменника Василя Симоненка: „Нема нічого страшнішого за необмежену владу в руках обмеженої людини”. Хіба не це було нашою національною ідеєю у 2004 році, коли на майдані ми виборювали чесну владу для народу? Проте згодом це гасло відійшло на другий план. На мою думку, саме відтоді українське суспільство перебуває у якомусь невагомому підвішеному стані, без чітко визначених орієнтирів та ідей. Суспільство час від часу штовхає в різні боки під впливом чогось нового. Якщо говорити про геополітичну національну ідею, то Україну штормить то у Західному, то у Східному керенку; у літературі ми кидаємось у крайнощі, то оголюючись, то сиплячи нецензурною лайкою; у питанні мовному, частина українців стоїть на радикальних позиціях, інші ж не проти другої держаної мови; у релігії є чіткий поділ на католиків та православних; у соціальній сфері на багатих та бідних, на західних і східних... Таких прикладів розбрату українців, на жаль, можна навести ще безліч. Хоча в національної ідеї єдності не так вже й багато прихильників у Верховній Раді України.

В той час як Америка, Китай, Японія розвивають свою національну ідею економічного розвитку держави та добробуту громадян, український політикум не може дійти згоди щодо державної політики: йти на Захід чи триматися Сходу, НАТО чи добросусідські стосунки з не вельми доброзичливим сусідом і так далі. Чому політики не можуть зрозуміти: „Це ж така нормальна річ – визнавати свій край за середину світу”(Юрій Липа). На жаль, українські владці до цієї національної ідеї ще не доросли і як дуже влучно сказав Дмитро Донцов: „Великі нам здаються такими тому, що ми стоїмо перед ними на колінах”. Тож встаньмо з колін! Чом не ще одна національна ідея?

Важко говорити зараз, в часи сучасних манкуртів, про національну ідею. Та й не хочеться вкотре провадити демагогію на тему національної ідеї, яка не може бути підтверджена практикою. Національна ідея має бути в кожному з нас, це щось святе, містично-сакровенне і сподіваюсь вічне. Не може бути національної ідеї, яка б школила нації, не може вона (національна ідея) бути ланкою розбрату, інтелектуальної деградації та морального зубожіння нації. Що таке національна ідея? Це постулат, непорушна догма, беззаперечна аксіома, яку повинні не просто полум’яно виголошувати на мітингах, у публікаціях чи політичних промовах. Насамперед національна ідея повинна жити у кожному з нас. Лише коли народ триматиметься на трьох китах: Бог, Батьківщина і родина, можна буде говорити здорову націю із нормальною національною ідеєю.

над національною ідеєю роздумувала Оксана Жила

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 16848
delete
Оксана Жила
Оксана Жила, Львов, свободный журналист "ХайВей"
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 10, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:09 12/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
„Нема нічого страшнішого за необмежену владу в руках обмеженої людини”
"Насамперед національна ідея повинна жити у кожному з нас. Лише коли народ триматиметься на трьох китах: Бог, Батьківщина і родина, можна буде говорити здорову націю із нормальною національною ідеєю.""Не може бути національної ідеї, яка б школила нації, не може вона (національна ідея) бути ланкою розбрату, інтелектуальної деградації та морального зубожіння нації."
О трех китах. Здесь "Бог" - это, на мой взгляд, мораль повседневной жизни, что предписана нам в заповедях, а не публичное, выпяченное крестоналожение. Здесь "Батькивщина" - это, на мой взгляд, труд во имя экономического процветания державы, а не благополучие собственного кармана за счет благополучия людей труда. Здесь "родина" (не Родина) - это на мой взгляд создание крепкой и надежной семьи, продолжение традиций рода и национальных традиций, воспроизводство нации, забота о детях и ответственность за их воспитание перед людьми. Классная тема. Хороший, "мягкий" подход автора к весьма хрупкой теме. Заслуженные оценки.
17:38 12/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Аквілон 'Хмельницкий'
ШАНА-РЕСПЕКТ!
Гарна, емоційна та зворушлива стаття автора, який дійсно любить Свою Батьківщину - Україну.
Хтось може скаже - та там так мало написано ... але навіщо писати більше, коли написано чітко та лаконічно?
ШАНА-РЕСПЕКТ!
18:11 12/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Вы знаете, Оксана, с огромным удовольствием прочитала Ваш материал... Столько умных мыслей... По-существу... вот хоть кому-нибудь из политиков пришло в голову бы всё это прочитать... хотя... сомневаюсь, что поймут...
Кратко, грамотно изложено...
18:23 12/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
трохи звично, проте добре написано
20:25 12/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарна стаття, дякую:-)
21:56 12/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Олекса Косар 'Чернигов'
Національна ідея це, передусім, -- міцна держава. Міцна економічно, культурно, здоров"я нації. І не треба видумувати щось ТАКЕ... Бо поки фантазуватимемо та будуватимемо мрії, і нвції не стане.
03:23 13/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra 'Киев'
Виважена і розумна стаття. Якби ці слова зрозумів кожний,легше б жилося.

Комментарии

Национальной идеи,на мой взгляд,в ближайшее время в Украине не может быть. Украина идеологически расколота.Западная часть придерживается агрессивно- националистической идеологии. Юго восточная более консервативна,склонна к национальной толерантности. Национальные идеи есть только у государств где у народностей,проживающих в нем,общие интересы,общие цели. Только в таком государстве каждый гражданин гордится своей страной,своим руководителем или руководителями. Попытки провозглашения таких идей,одной частью Украины, без участия другой стороны, обречены на провал.
18:13 14/06/08
Гiсть
Євген Чорний мабудь щось знає, чого нікому не скаже. Ви такий самий допис зробили, як і автор статті. Оксана Жила каже, що вона має бути, ну так це останній йолоп розуміє, що Національна ідея має бути, а що... яка... про що...? Взагалі про що стаття? Та це не стаття, це якийсь коммент, гадаю. Це от я сів собі та думаю: от гарно б було якби в мене хата була, але при цьому не замислився, де я хочу хату, скількі кімнат, чи має там бути підігрів полу? Так прост опоміркував. Стаття ні про що!Як доречі і комент, Євгена Чорного, бо якщо шановний ви знаєте, якусь національні ідею, що поеднає наших громадян, то скажіть же нам, чи Ви вважаєте, то національна ідея має бути таємницею якоюсь?
18:28 14/06/08
Богдан Горгота Запорожье
Рекомендує цей матеріалЧому? „Нема нічого страшнішого за необмежену владу в руках обмеженої людини”
15:15 12/06/08
Іва Білка Ровно
Про національну ідею я вже писала. Я не вірю, що у заходу і сходу немає спільних інтересів, просто зараз нам намагаються втирати ідею, що наша країна розколота на схід і захід і починають вишукувати псевдо національні ідеї, які а ніяк не об’єднають державу, а скоріше навпаки. А чому б не зробити національною ідеєю підняття рівня освіти і економіки до світового? Думаю ні схід, ні захід не скаже, що це дурня і не буде сперечатися у правильності такої ідеї.
22:50 16/06/08
Рекомендує цей матеріалЧому? Комментарии в оценках.
16:10 12/06/08
Ни для кого не секрет,что Украина не национальное образование,а чисто политическое. В разное время Украина имела разную географическую конфигурацию и разные культуры входили входили в этот конгломерат. Вопрос поиска национальной идеи заранее провальный,потому как слишком уж разные народы заселяют эту территорию...да и сама территория оформилась только 70 лет назад.
10:37 17/06/08
Немидора
Акцентування на відмінностях Заходу і Сходу вигідне передусім великому бізнесу та політикуму. "Разделяй и властвуй". Поки ми розмірковуємо над нашими відмінностями, дехто спокійно набиває кишені грошенятами. В якій би розвинутій країні можливо було б заробити такий шалений статок за невеликий проміжок часу на фоні загального зубожіння простих людей? А нам закидують лозунги:"Ви ж різні, ви ж говорите на різних мовах!" Давайте зіткнемось лобами, позакриваєм школи, на Заході російські, на Сході українські. Давайте назначимо винних в тому, що з нами щось не так. І не будемо думати про те, що кримінально-бізнесові лідери уже давно знайшли спільну мову і ніколи не будуть сперечатись на якій мові вести переговори. Головне ж бізнест та вигода. Бо власна вигода це і є національна ідея нашої кримінально-бізнесової еліти. Люди добрі, коли ж ви будете думати власною головою? Не буде вам влада чи уряд підносити на тарілочці національну ідею, не потрібно їм народу з власними думками та гідністю. Кому вони будуть кричати:"Ату його!!!Чужий!!!" Ото і весь ваш політично-територіальний історичний розподіл України. Мені за державу образливо.
12:54 17/06/08
П’ять хвилин на роздуминад національною ідеєю роздумувала Оксана Жила/ Ви така швидка, аж страшно.Забавно, що Ваш матеріал отримав таке схвалення... Так сподобалось ще один з переспівів про те, що "не має національної ідеї". Але "це иає бути таке велике, щоб всім було добре і всі були щасливі". Як я люблю такі узагальнені міркування. За варіантом: зробіть мені добре дуже-дуже, бо я й сам не знаю чого мене нудить...Втім Ви далеко не перша із такими "закидами" щодо цього питання. Колись приймав участь при обговоренні питання національної ідеології у БП, куди збирали - як з дивом з"сував тоді, коли приперся,- фактично голови всіх творчих спілок України і деякі депутати-інтелектуали (Жулинський,Драч, Яворівський, від художників, кіно тощо...) То Ваші думки на їх рівні. Я їм тоді не став говорити нічого, бо до їх спілок далекий, а Вам дозволю все таки:1. Якщо "я, він, вона..." та інші навколо Вас не знають чогось, то це ще не є фактом, що цього чогось не існує в приРоді. 2. Останні вже років з 10, коли мені трапляється чути поруч такі слова "в Україні не має своєї ідеології", я абсолютно точно знаю, що маю Право сказати: є Ідеологія, така Ідеологія існує - інша сПрава, що ви її не відаєте. А тому3. Не кажіть-пишіть в таких випадках оці узагальнені варіанти "ми не знаємо...", "ніхто не може сформулювати.." та подібне. А просто і чесно пишіть-кажіть: я не знаю. Мій сусіда не знає. Ні по ліжку, ні той інший, що двері навпроти..Бо Ідеологія є і вона відомаХай Буде!
11:25 13/06/08
Що я розумію під національною ідеєю - не є таємниця, можна знайти серед моїх публікацій на ХВ.. Для кого це цікаво.
16:59 08/12/08
Немидора
І що ж так агресивні націоналісти впоперек горла стали? І Юго-восток безмежно толерантний. Зніміть шори з очей!!!
18:55 14/06/08

Live

4 мин. назад

Алекс Скиталец удаляет комментарий к материалу Поразмышлял о "томосе" в письме другу Сергею Лебедеву от Алекс Скиталец

...

1 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

3 час. назад

Наша Версия публикует статью Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

8 час. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным

8 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью София Киевская Благословила Единую Христианскую Церковь Украины

.....................

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

10 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет