О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  10 июня 2008 01:30:19

На вихід? З речами!

На вихід? З речами!
Дехто вважає, що формальності – дурниця.

Але в політиці, якщо відкинути циркові трюки та мішуру, сама суть справи полягає в необхідності чітко дотримуватись букви Закону та інших формальностей. Тільки так можна досягнути мети в рамках правового поля.

6 червня пани Ігор Рибаков та Юрій Бут подали заяви про вихід з коаліції депутатських фракцій, яка на разі існує у Верховній Раді України.

Заявники вочевидь є два окремі народні депутати України, а не дві фракції. Вони не уповноважені своїми фракціями бути представниками фракцій у переговорах про формування парламентської коаліції. Таким чином, вийти з “коаліції депутатських фракцій” (дослівний термін зі статті 83 Конституції України) з юридичної точки заявники не могли.

Вихід депутата з коаліції фракцій – такий самий нонсенс, яким могла б бути, скажімо, заява голови Захалявкинської сільради про виключення села Захалявки зі списку континентів планети Земля. У разі оприлюднення такої заяви голову сільради одразу ж госпіталізують до обласної психіатричної лікарні. Натомість голові Верховної Ради України “вистачило” здорового глузду розповісти про заяви панів Рибакова та Бута на всю країну!

Арсеній Яценюк сказав (цитую за офіційною стенограмою):

- У коаліції відбулась певна зрада. Поступило дві заяви, які сьогодні вранці ці два народних депутата України вручили в апарат Верховної Ради. Перша заява народного депутата Рибакова – член „Блоку Юлії Тимошенко”, де народний депутат Рибаков повідомляє про свій вихід з Коаліції демократичних сил. І друга заява народного депутата Бута Юрія Анатолійовича – "Наша Україна – Народна самооборона", де він також повідомляє про вихід з Коаліції демократичних сил.

Цікаво, пан Яценюк оголошує все, що йому пишуть народні депутати? Мабуть, ні. Інакше б ми почули на державному радіо і телебаченні за бюджетний кошт, наприклад, таке:

- Сьогодні в аппарат Верховної Ради поступило дві заяви від народних депутатів, де вони повідомляють про те, що в зв’язку з виходом із здорового глузду один з них є Наполеоном Бонапартом, а інший Олександром Македонським...

Однак спікер оголосив ці дві заяви Рибакова та Бута про вихід з “коаліції демократичних сил”. Спробуємо оцінити цей факт з юридичної точки зору.

Правила політичної гри щодо формування та повноважень парламентської коаліції визначаються у статті 83 Конституції України. Там написано:

“У Верховній Раді України за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України відповідно до цієї Конституції вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем’єр-міністра України, а також відповідно до цієї Конституції вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України.

Засади формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України встановлюються Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.

Депутатська фракція у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, передбачені цією Конституцією.”

Дана стаття Конституції недвозначно закріплює той факт, що парламентську коаліцію формують депутатські фракції, а не окремі депутати. І зветься вона “коаліцією депутатських фракцій”, а не коаліцією окремих депутатів.

Очевидно помилковими і юридично безграмотними є посилання на те, що фразу “формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України” слід розуміти так, ніби кожен народний депутат входить до коаліції в індивідуальному порядку. Ті, хто тиражують такі посилання, просто (або за тридцять срібляників) не зуміли буквально прочитати три слова, які в Конституції недарма визначають парламентську коаліцію: “коаліція ДЕПУТАТСЬКИХ ФРАКЦІЙ”. В даному випадку вираз “ входить більшість народних депутатів ” слід розуміти так, що сумарна чисельність фракцій, які складають коаліцію, має бути 226 чи більше нардепів.

До того ж, останній абзац ст. 83 підкреслює, що базовим елементом коаліції є саме фракція: “Депутатська фракція у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, передбачені цією Конституцією”. Тобто, така фракція заздалегідь має права коаліції. Для цього ніхто не повинен писати заяву про входження в коаліцію.

І зауважте: в такому випадку заява про вихід з коаліції з юридичної точки зору буде нічим іншим, як заявою про вихід з власної фракції!

Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду від 1 квітня 2008 року стару постанову про Регламент Верховної Ради скасовано, нині засади формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України встановлюються лише Конституцією України.

Як ми бачимо, згідно Конституції України окремий народний депутат України не може вийти зі складу парламентської коаліції в інший спосіб, ніж якщо він вийде зі складу власної фракції.

І якщо Ігор Рибаков та Юрій Бут подали заяви про “вихід з коаліції”, ці заяви мають юридичний сенс тільки в тому разі, якщо потрактувати їх як заяви про вихід з фракцій виборчих блоків, по спискам яких цих панів було обрано.

Зробивши такий очевидний висновок, перейдемо до пункту 6 статті 81 Конституції України:

“Повноваження народного депутата України припиняються достроково в разі невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України із складу такої фракції”.

Ігор Рибаков і Юрій Бут не повинні думати, що підписані ними папірці є просто фількіною грамотою, яка послужить причиною для посилення політичного хаосу і безкарно для них здійме шум для прикриття дерибану народного майна, бюджету, землі тощо.

Панове, ви заявили про вихід з коаліції, що водночас згідно Конституції є заявою про вихід зі своєї фракції, а отже – заявою про відмову від депутатського мандата.

Ніхто вас за руку не смикав, коли ви брали... і підписували ці сумнозвісні заяви.

Тепер - тримайте слово, поважайте Конституцію.

Мандати на стіл! З речами – на вихід!

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4457
delete
Юрій Шеляженко
Юрій Шеляженко, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 7, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

10:11 10/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Савинський Полтава
Згоден.
10:38 10/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Однак не годилося б, мабуть, так вказувати: "Ігор Рибаков і Юрій Бут не повинні думати..."
14:08 10/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Понятие "правовое поле" - весьма спорное... Я бы не риснул употреблять этот термин в серьёзных работах - для юмора и пародии в самый раз...
Статья серьёзная, хорошо оформлена!
Спасибо.
Думаю, понятие правового поля в серьезном государстве должно серьезно восприниматься серьезными гражданами! ‘wink‘
13:09 11/06/08
16:39 10/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Олександр Марков Мелитополь
Просто цікаво написано :)
21:22 10/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
01:33 11/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
тільки 10 патронів і 1000 арештів... Надсилайте гроші Партії снайперів!!!
гроші?
ви вже збираєте партійні внески?!! ‘wow‘
13:06 11/06/08
05:01 11/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Подивимось.
Публікація є актуальною і серйозна.

Комментарии

Казав сліпий: "Побачимо!" Не все у нас так, як повинно бути. Вийти з коаліції перекинчики де-юре не зможуть, а де-факто коаліції і так немає.
01:48 10/06/08
Я маю на увазі, що Конституція і будь-який закон має мінімум дві трактовки, одна з яких - секретаріату президента. Що з того, що Конституційний суд визнав, що Семенючку треба гнати в шию?
Про дві трактовки відносно перебіжчиків дивіться статтю Ю.Мостової в минулім "Дзеркалі тижня".
11:15 10/06/08
Савинський Полтава
Рекомендує цей матеріал
Чому? Яценюку в бібліотеку
10:12 10/06/08
Дійсно, рішенням Конституційного Суду від 1 квітня 2008 року стару постанову про Регламент Верховної Ради скасовано, але вже прийнята нова постанова ВРУ "Про деякі питання нормативно-правового забезпечення порядку роботи Верховної Ради України", яка і регулює порядок утворення фракцій і виходу з них. Поряд з цим Конституція зазначає у ст.81 про таку підставу припинення повноважень нардепа як вихід з фракція, але водночас зазначає, що для припинення повноважень такого депутата потрібне рішення керівництва відповідної політичної партії. Такого рішення ще не існує, а тому вони ще є повноправними народними депутатами
13:26 10/06/08
Все вірно, депутати - партійне бидло, кріпаки партійного фюрера
По 3 місяця їх карткою голосують
http://h.ua/story/105235/
Депутат з бюту не може навіть озвучити свою громадську позицію, якщо вона відмінна від поглядів фюрера у спідниці
Рибаков - Герой України ‘smile‘


Рибаков з фракції не виходив, а вийшов з коаліції, тому підстав для припинення його депутатських повноважень намає
13:28 11/06/08
Лазарев Черновцы

Громадсько-політичний канал ініціативи:http://www.youtube.com/user/Lazzarev
15:08 21/08/09
Згідно Конституції, їх можна вже зараз позбавляти мандатів. Про це і стаття.
09:47 10/06/08

Live