О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

За рубежом  8 июня 2008 16:38:14

Автор: Oleksa Livinsky

Технічні працівники у Чехії мають добрі можливості

 

Спеціаліст з комп’ютерних технологій (ІТ) Костянтин Тілікін навчався у Харкові, у Національному університеті радіоелектроніки, на факультеті комп’ютерної інженерії та управління. Ще будучи студентом, працював дизайнером, потім розробляв інформаційні системи, майже три роки. Отримавши у 2003 році спеціальність “пружні комп’ютерні системи і робототехніка” і пропрацювавши декілька років в Україні, вирішив поїхати на Захід. Але, як він твердить, не задля кращого життя, а для здобуття досвіду.

До цього бував у Чехії лише на екскурсіях, але одразу вирішив сюди переїхати. “Еміграційна фірма запропонувала мені програму курсів для ІТ-спеціалістів з розробки Інтернет-ресурсів і короткий мовний курс в Остраві, - пригадує Костянтин. - Це вигідне за умовами місто – там недороге житло, звідти порівняно близько до чеських консульств у Львові й Катовицях, якщо б потрібно було оформити якісь документи”.

В Остраві, у Технічному університеті, одразу ж зайнявся нострифікацією свого українського диплому. Без жодних додаткових іспитів чи співбесід отримав її через півроку, чим підтвердив свій титул інженера. “Але те, що ми вчили на курсах, мені вже було добре знайоме, мову хіба що засвоював. Потім взагалі перестав ходити, бо знайшов собі роботу у комп’ютерній фірмі. Отримав дозвіл на роботу, зібрав пакет необхідних документів. Подавати на робочу візу поїхав до Львова, а до Чехії повернувся на студентську. Біля чотирьох місяців ми писали інформаційні системи для чеських державних установ”, - пригадує він.

У той час чекав на робочу візу. Оскільки фірма закінчила проект, Костянтин подав заявку на співбесіду до празької фірми. Невдовзі отримав запрошення і переїхав до Праги. Нова фірма займалась проектуванням, виробництвом і модернізацією робототехніки. Утім, легко вирішити формальності не вдалося: “Я завжди самостійно із роботодавцем вів переговори і співбесіди. І був би я громадянином цієї країни, то влаштувався б наступного дня. Але мій статус був такий – студент-іноземець, який працював замість того, щоб ходити на навчання. Це не було дуже законно – я міг працювати лише 100 днів на рік”.

Через кілька місяців прийшла... відмова у робочій візі. “Просто у той момент я не проживав там, де був зареєстрований. Чеська поліція у справах іноземців вислала на моє ім’я рекомендованого листа, а я його не отримав, і він повернувся назад, - з неприємністю розповідає про бюрократичну тяганину. – Коли через деякий час дізнався про закриття студентської візи, всі плани були враз перекреслені. Я хотів записатися на нові курси, продовжити візу в Чехії, а потім зразу поміняти на робочу, не виїжджаючи з Чехії. Не вдалося, довелося покинути Чехію. Усі ці проблеми виникли одночасно, разом з тим відбувалися зміни в тутешньому законодавстві у зв’язку зі вступом до Євросоюзу. У той час вже залишалося декілька тижнів до отримання дозволу на роботу у новій фірмі”.

Костянтин повинен був повернутися в Україну, хоча у новій фірмі була необхідність у його присутності: “Фірма підготувала для мене всі необхідні документи, залишалося лише отримати робочу візу”.

Повернувся в Україну і знову подав документи у Києві на візу. Процес її отримання тривав близько 5 місяців. Тим часом робочі завдання виконував через Інтернет: “Було дивним так працювати. Безпосередньо машини-робота я не бачив. Потім присилали результати тестів, на їхній основі я робив якісь зміни. По суті, “заочно” я написав нове програмне забезпечення. Гадаю, на роботі це оцінили”.

А що ж українська освіта, чи вистачало йому її? На диплом, каже Костянтин, дивилися лише урядовці Міністерства праці, на фірмах же ж оцінювали лише конкретну роботу – на веб-сайти, програми: “Всіх цікавило одне – як ти завтра зможеш виконати поставлене завдання. А скільки у мене класів, освіти, університетів – було питання другорядне. Хоча титул має влив на заробітну плату. Певною мірою титул "інж." у чеському посвідченні водія та інших документах є плюсом. Для мене ж найбільшим іспитом було - виконати завдання. І не було у той час нікого іншого, хто б міг цю роботу провести”.

У 2005 році, залагодивши формальності, Костянтин повернувся до празької фірми. Він є програмістом-аналітиком, водночас відповідає за розробку програмного забезпечення для роботехніки, яку виробляє фірма. “Грубо кажучи, роботи набагато складніші, ніж Інтернет, яким я колись займався, - уточняє він. - Чеською на побутовому рівні я володів досить добре, але складно було з технічною термінологією, тими мікронами і т.д. Я не мав досвіду з цим взагалі, ані українською, ані якою-небудь іншою мовою. В перші дні було важко, вивчав документацію англійською, але десь за місяць освоївся”.

У 2006 році зголосився до Пілотного проекту “Вибір кваліфікованих закордонних працівників”, який щойно відкрили для громадян України. Завдяки участі в проекті він зможе вже у 2008 році, а не у 2011, звернутися по дозвіл на постійне місце проживання у Чехії, а крім того, у разі втрати роботи, може перейти на інше місце. “Я добре знаю, скільки проблем іноземцеві у Чехії може спричинити один папірець чи його відсутність. Тому вирішив перестрахуватися на випадок, якби вирішив залишитися в Чехії, швидше отримати дозвіл на постійне місце проживання. Але не можу сказати, що обов’язково зостануся, і ніколи не поїду на Схід. Але якщо матиму “трвали побит”, й іноді буду їздити в Україну чи Росію, а тут буде фірма, у якій я працюватиму, і яка працюватиме зі Сходом, то це кращий варіант, ніж ходити постійно у консульства чи в поліцію по візи й дозволи. Те саме й з чеським громадянством – з ним без візи у більшість країн Сходу не поїдеш. Тому “трвали побит” – це такий компромісний варіант”.

Костянтин не вважає, що забирає робоче місце у громадян Чехії. “Тут небагато людей, які мають ту ж спеціальність, що й я. У Європі вже близько 30 років дефіцит на технічні спеціальності. У технічно розвинутих країнах завжди є попит на технічних працівників. Шкода, що Україна більше купує й працює з готовою продукцією, мало інвестує у виробництво. А моє начальство особливо не турбується тим, звідки я приїхав і у кого нібито забрав робоче місце. Для них головне – вчасно і якісно виготовити замовлення. А замовляють у нас відомі підприємства в Німеччині, Чехії, Росії... Зараз програмісти і технічні інженери тут мають дуже багато можливостей. Адже у Чехії відновлюється виробництво техніки. Певний час потрібно було юристів та економістів, але тепер йде зворотній процес. У мене був знайомий, юрист із України, шукав тут працю. Формальна нострифікація юридичного диплому для нього означала нове перескладання іспитів. Він нічого не знайшов. Ця ніша, по суті, вже зайнята, і не для всіх є місце”, - переконаний він.

Текст: Олекса Лівінський

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 8166
Отредактировано: 01-07-2008 [09:29]
Фото: особистий архів
delete
Oleksa Livinsky
Oleksa Livinsky, Мукачево, свободный журналист "ХайВей"

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 4, Всего рецензий: 6
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:54 08/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
17:01 08/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
не спішіть! одного матеріалу в день - достатньо
22:22 08/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хороший материал, но думаю автору действительно следует выставлять в день не более одного материал...
01:50 09/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko 'Харьков'
Гарно, змыстовно, легко... Але заголовок не сподобався - наче закликає до еміграції.
23:06 09/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra 'Киев'
Тільки сказати одне слово:Удачі.
12:06 10/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Добротный материал. Читать интересно и легко.

Комментарии

Богдан Горгота Запорожье
Рекомендує цей матеріал
22:14 08/06/08
Павло Правда Кировоград
Рекомендує цей матеріалЧому? корисна інфа
21:03 11/06/08
коля
чехия класная страна
09:28 20/07/09
Turbosega
Цікава і пізнавальна стаття!
14:26 14/03/10

Live

29 мин. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Две разности жизни.

11 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью ПРО ТОМОС І ЗРАДУ

11 час. назад

ivp_paster рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

11 час. назад

ivp_paster пишет рецензию на публикацию Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

12 час. назад

Валерий Иванович Александрович публикует статью Блокпосты наизнанку.

15 час. назад

Алекс Скиталец удаляет комментарий к материалу Поразмышлял о "томосе" в письме другу Сергею Лебедеву от Алекс Скиталец

...

16 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

18 час. назад

Наша Версия публикует статью Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

23 час. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным

23 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью София Киевская Благословила Единую Христианскую Церковь Украины

.....................

1 дн. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

1 дн. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

1 дн. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет