О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Политика  27 мая 2008 20:02:24

Занепад «мегапартій»

Зрозуміло, що Київ як столиця стоїть на передовиці усіх процесів держави, зокрема політичних. Тому то, позачергові київські вибори-2008, не дивлячись на всю місцеву специфіку, приречені були стати своєрідною моделлю загальнодержавного політичного процесу. Через півтора роки кияни знову обиратимуть мера та Київраду, тож роль нещодавніх перегонів є скоріше символічною, аніж практична. Вони стали радше відповіддю на питання «ху» є «ху» в державі загалом та кричущою ілюстрацією загальноукраїнських політичних тенденцій.

1. Найголовнішим висновком, який можна зробити за результатами київських виборів-2008 це те, що в Україні різко зменшився попит на великих політичних гравців – мегаблоки та мегапартії. Пересічному, незаполітизованому виборцю (а таких більшість) набрид той політичний продукт, який продукували «гранди» - політична поляризація суспільства. З тим чи іншим результатом, проте програли всі політичні гравці, які звикли її використовувати як найголовнішу політичну технологію.

Воно й не дивно. Електоральна поведінка населення характеризується почерговою міграцією настроїв поміж двома точками: «порою месій» та добою зневіри та апатії.

«Пора месій» характеризується активним вболіванням населення за політиків, їхні табори та політичні доктрини. Все сказане політиками в такі періоди позитивно або негативно оцінюється, проте завжди сприймається всерйоз. Дуже часто держави, що проходять добу месій переживають поляризацію або моно поляризацію своїх суспільств. Найефективнішою поведінкою інвесторів на місцевих виборах у такий час є вкладання коштів в осередки мегапартій та мегаблоків. «Пора месій» в Україні припала на 2004-2005 роки і далі пішла на спад.

2. Нині Україна переживає період зневіри. Його ознакою є зростання популярності «стратегії малих справ». Це ідеальна пора для локальних політичних проектів, які в умовах таких тенденцій є значно гнучкішими й ефективнішими у боротьбі за симпатії виборців. Блок Черновецького сповна використав всі переваги «стратегії малих справ», і як результат опинився на коні. Отже, неадекватний та смішний політик – зовсім необов’язково слабкий політик.

На виборах до місцевих рад у 2006 році створення локальних блоків було зазвичай малоефективним. В найближчі п’ять років малоефективною буде участь великих партій у місцевих виборах поза локальними блоками.

3. Результати київських перегонів-2008 також дають підстави прогнозувати зростання популярності ідеї безпосереднього зв’язку політика з виборцем та попиту суспільства на мажоритарну виборчу систему.

Ще за часів пізнього Кучми керівники великих партій та блоків під виглядом благих намірів фактично під себе прийняли пропорційну виборчу систему. Результатом стало відмежування менші політичних сил та яскравих, проте неслухняних політичних діячів від можливості брати участь у житті парламенту та місцевих рад. Було створене замкнуте коло, елітарний закритий політичний клуб, куди пускали тільки слухняних і тільки своїх. Перебіг політичного процесу в Україні засвідчив невдоволеність суспільства таким станом речей. Жоден з т.зв. «грандів» не зміг створити бодай ілюзію свого зв’язку з виборцем. Дискредитувавши себе великі політичні гравці дискредитували й пропорційну виборчу систему в очах суспільства. Навряд чи цю нестачу довіри до пропорційної системи керівників мегаблоків зможуть подолати різними модифікаціями пропорційної виборчої системи, як то створенням відкритих списків. Суспільство вимагає саме мажоритарної виборчої системи, оскільки вже зараз простежується тенденція падіння довіри населення до партій та блоків загалом та зростання підтримки окремих яскравих особистостей.

4. Ще гострішим буде попит на мажоритарну виборчу систему для місцевих виборів. Громадяни поступово починають розуміти, що депутати місцевих рад повинні займатися вирішення господарчих питань, а не політикою.

5. В Україні окреслилися ознаки політичного вакууму та передумови до загальної зміни еліт. Наразі настає сприятливий момент для виходу на політичну арену донедавна невідомих політичних партій з чіткою ідеологічною базою.

А тепер перейду до розбору польотів:

БЮТ

Блок Юлії Тимошенко вступив у позачергові київські виборчі перегони-2008 за несприятливих обставин та без готової виборчої стратегії.

Високий рівень інфляції, щоденне зростання цін та перебування в уряді поклали на БЮТ усю повноту відповідальності за поточну ситуацію не тільки в Києві, а й в Україні.

- БЮТ вперше опинився в доволі незвичній для себе ситуації неможливості уникнення відповідальності за процеси в державі. Ще донедавна керманичі БЮТ вину за всі негаразди списували на політиків та чиновників. 25 травня київський виборець вже БЮТ сприйняв як політиків та чиновників.

Будь-яка політична сила тримається на свої соціальній базі.

- На київських пергонах-2008 БЮТ вперше на території центральної України програв війну за пенсіонерів, чи не найвірнішу колись свою електоральну ланку. І ніхто не дасть гарантій, що програвши цю війну в Києві БЮТ в майбутньому не закріпить «успіх» і на решті території України.

- Найголовнішою помилкою БЮТу стала сама участь у позачергових виборах мера Києва. Не спромігшись домовитися з конкурентами за симпатії пропомаранчевого електорату про єдність представника БЮТ від демократичного табору не варто було взагалі втягуватися у заздалегідь програшну авантюру.

- Серйозною помилкою БЮТ також стало тривале тримання інтриги навколо своєї участі у боротьбі за мерське крісло та прізвища свого претендента. Виборці – це доволі інерційна маса і їх треба поступово привчати до посадових амбіцій того чи іншого політика. Амбіції ж висловлені напередодні самих виборів серйозно виборцями не сприймаються.

- Третьою важливою помилкою БЮТ стала власне кандидатура Олександра Турчинова, обрана Юлією Тимошенко. Фактично ніколи не будучи публічним політиком, Турчинов так і не набув якої б то не було харизми. Більше того значна частина вірних виборців БЮТ вважає його доволі неприємною одіозною особистістю через приналежність останнього до сектантських кіл. Юлія Тимошенко відверто протягувала кандидата, який без її підтримки не мав би на мерське крісло жодних шансів. Така поведінка виборцем позитивно не сприйнялася.

Турчинов набрав менше за БЮТ і це логічно. А от чи не набрав БЮТ менше через Турчинова? Це питання залишається відкритим.

Результати для БЮТу. Ще зовсім нещодавно БЮТ ішов по висхідній від однієї перемоги до іншої. На БЮТ працював імідж переможця. 25 травня 2008 року різко опустило БЮТ на землю. Черновецький, не дивлячись на всю свою неадекватність, дав чіткий сигнал іншим зневіреним у собі політичним силам: БЮТ – це така ж політична сила як і всі інші, і з нею можна і треба боротися. Природно, що кожен стрімкий злет коли-небудь та припиняється. Втім ніхто не думав, що для БЮТу це буде так швидко, за таких безглуздих обставин, і внаслідок елементарних помилок. Київські вибори-2008 завдали шкоду БЮТу не локальному, а в загальноукраїнському масштабі і дуже вірогідно можуть стати початком занепаду цієї політичної сили.

 

НУНС

Якщо ж для БЮТу Київські вибори-2008 лише можуть стати початком кінця, то для НУНСу вони такими вже стали. І хоча в свідомості громадян ця політична сила не асоціюється з перебуванням в уряді, і не вважається першопричиною економічних негараздів, втім вона вже не асоціюється ні з чим.

Від початку проект НУНС ніс на собі важку функцію ребрендінгу замазаної політичною непослідовністю „Нашої України” і створювався лише на вибори 2007. Спроба не вдалася, тож вже зараз ми спостерігаємо стрімки розпад «Нашої України» на різноманітні «Єци».

Де-факто «Наша Україна» як політичний гравець вже припинила своє існування, як я і прогнозував в статті «Агонія «месій» від 27 жовтня 2006 року (http://h.ua/story/21519/). Те, що ця „командою” на київські вибори-2008 висунула кілька списків та кількох кандидатів лише підтверджує мною сказане.

Вже традиційною помилкою НУНСу на київських виборах-2008 став номер один в його списку Юрій Луценко. Ставши на чолі блоку на виборах до Верховної Ради-2007 він не додав йому жодних відсотків. Ставши знову номером один вже виборах блоку до Київради Луценко пішов далі – відняв голоси у НУНС. Причиною цьому стала діяльність Луценка на чолі Міністерства внутрішніх справ. Розгін мітингу лікарів Жовтневої лікарні та постраждалих від еліта-центру нарешті відкрила киянам очі на справжню сутність ідеолога народної самооборони, а також на блок НУНС загалом.

Партія регіонів

Партія регіонів протягом останніх двох років чітко діяла у фарватері Черновецького. Вона не тільки не запропонувала київській громаді чогось нового, вона активно стригла купони і по суті стала частиною команди Черновецького. Відбулася цікава ситуація, коли мегапартія (ПР) на локальному рівні стала лише технічним помічником локального блоку в обмін на матеріальні блага. Цю „технічність” свого статусу регіонали зберігатимуть і надалі, оскільки не мають в своєму арсеналі ідей чого-небудь нового та оригінального. Раніше козирною картою ПР на всіх видах виборів був поділ виборців на два етнокультурні, релігійні та мовні табори. Зараз цей політтехнологічний прийом не обрид хіба що проросійським шовіністичним організаціям.

Комуністична партія

Київські вибори-2008 окреслили загальноукраїнську тенденцію до зникнення Комуністичної партії як такої. Єдиною соціальною базою партії є і залишаться пенсіонери. Іншого виборця у поточного покоління комуністичних партійців не буде. У Києві комуністи війну за симпатії пенсіонерів вже програла. Поразки в інших містах не горами. Це невідворотній процес, оскільки, по-перше, олігархи на кшталт Черновецького підкупають симпатії пенсіонерів пайками, а не вправною балаканиною, по-друге, покоління пенсіонерів 2000-2010 рр. не матиме вже жодної ностальгії за радянським минулим та жодного відношення до комунізму.

Блок Литвина

Блок Литвина – одна з не багатьох політичних сил, яка в найближчі роки може впевнено дивитися у майбутнє. Неучасть в коаліції та опозиції стало надзвичайно вдалим рішенням команди Литвина.

 

ВО «Свобода»

Наостанок скажу, що справжнім відкриттям київських виборів-2008 стало всеукраїнське об’єднання «Свобода». Ця політична сила тонко відчула момент для того аби заявити про себе. Внаслідок фактичний розпаду НУНСу «Свобода» втратила конкурента, який активно грав на почуттях етнічного українського виборця. Не виключено, що і голоси націоналістично орієнтованих виборців БЮТу невдовзі можуть опинитися в «Свободі».

Набравши трохи більше двох відсотків на виборах до Київради партія не тільки не програла, але й виграла. Для «Свободи» позачергові Київські перегони-2008 стали по суті сильним стартом виборчої кампанії до Київради-2010 та демонстрацією своєї інвестиційної привабливості представникам середнього класу, налаштованим на депутатство у місцевих радах.

Сприятливою для партії є й загальна кон’юнктура, атмосфера зневіри громадян у політиках та великих політичних партіях. Потенційний виборець за таких обставин знано менше цінує свій голос на виборах, і не так боїться його віддати за малорозкручену політичну силу. Тож спокійно віддає його за ту команду, якій він дійсно симпатизує.

Количество просмотров: 4067
delete
Микола Єременко
Микола Єременко, Киев, свободный журналист "ХайВей"
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 1, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:24 27/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Олекса Косар 'Чернигов'
Коротко можна сказати так: якщо два пси гризуться за кістку, то третій її забирає без проблем...)))
22:50 27/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Marchuk Nadia 'Чернигов'
Якби Ющенко дозволив вибори у два тури, Черновецький би програв...
09:57 28/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Систему нужно менять. Если так пойдет и дальше останется только одна партия снайперов с ящиком патронов...
11:45 28/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ариэль 'Киев'
15:22 28/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
13:58 29/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Чітко аргументована оцінка ситуації.
10:31 01/06/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа 'Харьков'

Комментарии

Рекомендує цей матеріалЧому? Бо корисно і розумно написано.
13:59 29/05/08

Live

4 час. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным

4 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью София Киевская Благословила Единую Христианскую Церковь Украины

.....................

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

6 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...