О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Путешествия  26 мая 2008 19:23:40

Швейцарський експрес - 2, або Рейс в альпійське літо

Цей поїзд - дитячий. Виявляється, і такі в Швейцарії є.
Цей поїзд - дитячий. Виявляється, і такі в Швейцарії є.
Ще не розвіялися в імлі часу мої минулорічні зимові враження, а я вже сиджу в літаку і нетерпляче чекаю на нову, тепер уже літню зустріч зі Швейцарією. Знайома процедура заповнення проїзного квитка «Swiss Pass» — і комфортабельний двоповерховий поїзд до нових вражень.

«Swiss Pass» — це просто знахідка для туриста. А точніше, один із проїзних квитків системи подорожей «Swiss Travel System». Вона об’єднує залізниці, автобуси, судна, міський транспорт і вважається найдосконалішою у світі. Проїзні пропонуються різні, але всі гарантують 50-відсоткову знижку на фунікулери та безкоштовний вхід до понад 400 музеїв. Повірте, зі «Swiss Travel System» Швейцарія стає значно дешевшою країною, бо левова частка фінансів йде саме на проїзд.

ЦЮРИХ, або Як добре повертатися

Фрагмент одного з 5 вітражів Марка Шагала.
Фрагмент одного з 5 вітражів Марка Шагала.
Справді, що може бути кращим, ніж знову опинитися в місцях, які запали в душу? Впізнавати вулички, площі, собори, будинки, тепер трохи інакші на тлі зелені та квітів. Мати нагоду побачити «недопобачене», відчути «недовідчуте»...

Першою замальованою «білою плямкою» став уже відреконструйований і наразі доступний собор Фраумюнстер. Він веде свою історію з ХІІІ століття і колись був жіночим монастирем, та головне — у 1978-му отримав дивовижні вітражі. Із 20-метрової висоти сяють у напівмороці храму барвистим калейдоскопом ці шедеври Марка Шагала. Ізсередини значно ліпше видно, як ті променисті мозаїки розповідають біблійну історію світу...

Наступна симпатична латочка на прогалині пізнання — художній музей. Невідвідання його було для мене розпачем, нинішній візит — зачаруванням. Захопленим підвискуванням, що викликало певне зацікавлення до мене збоку решти публіки, я супроводжувала споглядання полотен улюблених імпресіоністів та пост-імпресіоністів, модерністів. Але що можу із собою вдіяти, коли тут Ван Гог, Матісс, Моне, Мане, Ернст, Далі, Кандинський, Міро, Пікассо, Шагал!.. Я б і жила в цих залах, якби не ще одна принада в музеї — заїжджа виставка Родена.

Собор святого Петра з вежі Гроссмюнстера.
Собор святого Петра з вежі Гроссмюнстера.
Є годинка вільного часу, і постає питання вибору: піднятися на дзвіницю собору Гроссмюнстер, неквапливо випити кави в одному з численних кафе в Старому місті, ще раз прогулятися вузькими середньовічними вуличками чи пробігтися торговими центрами на Банкофштрассе? Дзвіниця — це значно більше, ніж один об’єкт, вона вознеслася над усім містом. Тому...

Швиденько долаю кількасот сходинок, і ось він, Цюрих, укритий вовняним пледом хмар. Зелене місто розрізане річкою, а та впадає у велике довгасте озеро. Тусівка човнів, переважно зачохлених синім, кам’яна набережна, архітектура двох-трьохсотлітньої давнини. Шпиль Фраумюнстера, вежа святого Петра, дахи середньовічного кварталу... На дзвіницях — неодмінні золотаві годинники. До речі, швейцарські.

ГРІНДЕЛЬВАЛЬД, або Дощ у горах

У літній сезон ці місця заворожують чудовим пейзажем. Але нам не довелося їх побачити. Йшов дощ. А дощ у горах — це хмари, до яких, здавалося б, можна торкнутися. Схили в молочній імлі, замріяні хатинки... Хочеться малювати акварелі.

Погода не сприяла тривалим гірським прогулянкам. Але й без них мені стало ясно, що Гріндельвальд ідеальний для тихого і спокійного відпочинку. З буклету довідалася, що 300 кілометрів пішохідних та веломаршрутів підійдуть для людей різної витривалості, багато трас ведуть високо в гори. Є й особливі «родзинки» — як літня санна траса (влаштована на зразок скелетону) і високогірна залізниця із 7-кілометровим тунелем. Сідай і мандруй із враженнями до лижної станції «Ейгерглетчер», розташованої на льодовику і найвищої у Європі.

ЛАУТЕРБРУННЕН, або Знову вода

Мушу визнати: води того дня було хоч відбавляй. Якби ж то ущухли небесні потоки! А ось вода, що шумить у скелях, нехай вирує на здоров’я.

Трюммельбахські водоспади в долині Лаутербруннен завжди приголомшують прибульців. Це єдині у світі льодовикові потоки всередині гори, відкриті для погляду. Фунікулер крізь товщу порід підіймає вас до галерей і мостів, із яких і видно бурхання десяти водограїв. Грімкі потоки несуть 20 тонн води щосекунди. Втім, уявити це складно — легше побачити...

Лаутербруннен називають «долиною водоспадів», і не даремно. Влітку 72 стрімкі потоки супроводжують любителів піших прогулянок. Романтики в захваті!

Швейцарський експрес - 2, або Рейс в альпійське літо
У долині є унікальне місце, тільки з нього можна побачити панораму 200 альпійських вершин. І називається воно «гора Шилтхорн». 1968 року на її піку Глорія знімали серію про Джеймса Бонда. Але нам судилося насолоджуватись на вершині не «живим» краєвидом, а мультимедійним шоу про місцеві пейзажі. Екран на 140 градусів — це дещо, та він лише дав нам уявити істинні враження тих, кому пощастить із сонечком! Із вікон ресторану, що обертається, ми побачили суцільне «молоко». Залишалось «витати у хмарах».

А з іншого боку, мало хто їздив підйомником, троси якого ведуть «у нікуди»...

ІНТЕРЛАКЕН, або Зупинка на вимогу

Ось такий він, Інтерлакен.
Ось такий він, Інтерлакен.
Є сонечко і є дві години часу! Міняю спа-центр у готелі на пригоду і вирушаю до містечка Інтерлакен. Вирішила піднятися на невелику гору. Здавалося, низенька, а виявилася не до снаги — часу явно не вистачає на вершину. Задовольняюся тим, що бачу, і починаю демонструвати кульбіти, котрі мають допомогти якнайкраще сфотографувати пастораль озера, сніжні вершини, «іграшкове» містечко... Але ж і краєвид! З’ясувалося, Інтерлакен розташований між двох озер (і як я не здогадалася з назви!). Ці водойми, Тун і Брінц, додають йому неабиякого шарму. Тим часом знову збираються хмари, і я прямую вниз.

Близькість гір і панорамний краєвид відомого «альпійського тріо» — гір Ейгер (3970 метрів), Мюнх (4099) та Юнгфрау (4158) — роблять Інтерлакен меккою літнього туризму. Тут доступні майже всі літні види спорту, проводяться фестивалі й культурні заходи.

ЕММЕНТАЛЬ, або Кругле і довге

Швейцарський експрес - 2, або Рейс в альпійське літо
У долину Емменталь виїхали рано-вранці й вирішили зупинитися біля печер святого Беатуса, в горах над озером Тун. Легенда така: у ранньохристиянські часи прийшов до цих місць монах Беатус. У печерах жив дракон, який не давав нікому спокою, тому слуга Божий загнав його аж у саме озеро. Як це вдалося скромному ченцеві, для мене загадка, але печери гідні легенд. Для туристів їх відкрили в 1903 році. У скелях прорубали вузькі проходи від гроту до гроту, і тепер у підгірному королівстві можна гуляти між підземними озерцями, потічками, сталактитами й сталагмітами.

Трохи не забула: ще дорогою до печер нам зустрівся шикарний порожистий водоспад, переповитий чарівними дерев’яними місточками. Царство гномів!

Швейцарський експрес - 2, або Рейс в альпійське літо
Долина Емменталь теж має символічну назву, і то досить гучну — «серце Швейцарії». І річ не в горах і печерах, а у збереженні народних традицій, чим особливо відзначаються тутешні мешканці. Мабуть, сам пасторальний краєвид налаштовує їх на неквапливе, розмірене життя. Уявіть просторі пагорби з луками, де-не-де розкидані деревця і гайки, гори з білими вершинами ледь видніють за обрієм… І неодмінно на луках — корови, втілення ситості й спокою. Воно і не дивно: ви якраз там, де виготовляють один із найвідоміших у світі сирів — «Емменталлер».

У селі Аффолтерн є шоу-сироварня. Там розкажуть усе про виготовлення сиру, покажуть ферму, де ще у далекому 1741 році його почали варити так, як це демонструють сьогодні. Навіть маєте нагоду приготувати продукт самотужки. Зроблену вами голівку пронумерують, занурять у розсіл, а потім, коли сир «дозріє», надішлють поштою.

Для «короля сирів», «Емменталлера» (це відбувається на іншій, суперсучасній сироварні), визрівання триває від 6 місяців до 2 років, залежно від того, який ви бажаєте отримати: молодий, середній чи витриманий. Останній — найдорожчим і вважається вишуканим, хоча як на мій дилетантський розсуд, «король» надто вже специфічний на смак і крихкий.

Швейцарський експрес - 2, або Рейс в альпійське літо
Ми стали свідками народження ще одного предмету гордості швейцарців — альпійського горна (подібного до карпатської трембіти). Лишилося небагато майстрів, які вміють виготовляти цей духовий інструмент, а ще менше тих, хто робить це цілковито вручну. Робота дуже копітка. Довжина горна — до чотирьох із половиною метрів. Його розтруб ставлять на землю, для чого він має спеціальну підставочку. «Погудіти» в мене вийшло з першого разу, що протягом наступних хвилин із захватом обговорювала вся група.

Родина Бахманів, батько й син, виготовляють горни лише на замовлення і мають роботи на рік уперед. Інструмент коштує понад 3 тисячі швейцарських франків. Зважаючи на термін його виконання — близько 80 годин — не надто дорого за європейськими мірками.

БЕРН, або Коли дійсність понад очікування

Годинникова вежа. На передньому плані - один із славносвісних фонтанів.
Годинникова вежа. На передньому плані - один із славносвісних фонтанів.
Не знаю, як мені взагалі спало на думку, що столиця Швейцарії не вирізняється красивою архітектурою, особливою атмосферою та великою кількістю цікавин? І знала ж, що Старий Берн занесений до списку ЮНЕСКО!

Почну здаля. Місто заклав 1191 року герцог Берхтольд із династії Церингерів, а назву йому дав ведмідь, убитий засновником на якомусь помпезному полюванні. Відтоді клишоногий живе на прапорі Берна.

Оповита річкою Ааре із трьох боків, ця місцина була мрією для середньовічних феодалів. Будувати — саме задоволення. Після спорудження фортечних стін і веж проклали три паралельні вулиці зі сходу на захід. Їхні назви — окрема історія. Колись тут квартирували наполеонівські війська. Французи не знали німецької й не могли відшукати свої помешкання, а тому розвісили на вулицях таблички: у кожному кварталі — свого кольору. Відтоді так і ведеться.

Швейцарський експрес - 2, або Рейс в альпійське літо
На будинках часто можна зустріти фігурки тварин, міфічних істот і людей — символів ремісничих гільдій. Вікна центральних вулиць неодмінно прикрашені червоною геранню, і мерія щороку преміює власника найкращого квітника.

Кам’яниці у Старому місті сполучені довгою низкою наскрізних аркад. Шість кілометрів — така їхня загальна довжина. Можна забути про парасолю і гуляти собі уздовж вітрин. Підвали перетворені на сучасні крамнички, кав’ярні, салони й театри. Вхід — двостулкові двері просто у давній бруківці!

Одинадцять відомих фонтанів XVI століття — такі собі басейники з кольоровою колоною та фігурою вгорі. Вода не б’є, а ллється з чотирьох хрестоподібних трубок. Безперечно, найоригінальніший — «Пожирач дітей»: пузатий дядько смачно уминає малюка. Є припущення, що той велетень — або грецький бог Кронос, який їсть своїх чад, або римський Сатурн, що ковтає місяці року.

Фонтанчики були водопоєм для коней і людей. І нині бернці п’ють звідти без застережень.

Я була в Берні минулого літа, коли там тривала підготовка до проведення Євро - 2008
Я була в Берні минулого літа, коли там тривала підготовка до проведення Євро - 2008
Що ж до коней, то їх замінив сучасний трамвай. Питання його пуску в центрі міста вирішувалося референдумом і звучало приблизно так: «Транспорт чи фонтани?». Городяни постановили: і те, і те. Колії проклали так, що трамвай оминає водні раритети. Причому рейки проклали навіть крізь одну дзвіницю.

Поспішаю до Годинникової вежі. Це перші фортечні ворота міста. Хронометр, який показує, крім часу, знаки зодіаку, місяць і день тижня, встановили у 1405-му, а фігурки й куранти додали поступово в XVI столітті. Щогодини перед вежею збирається невелика юрба. Півень кукурікає, музика грає, фігурки танцюють, лев вимахує скіпетром. Велика позолочена фігура вгорі б’є у дзвін — і вічна вистава закінчується.

Різьблення на фасаді собору Санкт-Вінценц.
Різьблення на фасаді собору Санкт-Вінценц.
Кафедральний собор Санкт-Вінценц, як і належить столичному храмові, має найвищу в країні дзвіницю — 100 метрів. На порталі перед входом зустрічає вишукане різьблення по каменю на не дуже життєрадісну тему — Страшний суд. Особливо уважно раджу роздивитися сценки з частини «пекло»…

Окрім іншого, Берн — святиня для математиків і філософів, батьківщина теорії відносності. Тут сім років прожив Альберт Ейнштейн і за цей час встиг опублікувати 32 наукові праці. Генію присвячено окремий, цікавий і дуже сучасний музей.

Виринувши зі старовини, можна ще раз пересвідчитися, що Берн усе-таки сучасне місто — замовити екскурсію з аудіогідом. Обираєш маршрут — і вперед, назустріч дивам.

Та нам уже час, чекає вранішній поїзд до аеропорту Женеви. Шкодую, що в Берні не потрапила на квітковий ярмарок. Лишаю собі на згадку ще один «Swiss Pass» і подумую про цілу колекцію...

 

 

Вперше опубліковано в журналі "Міжнародний туризм".

 

Стаття про зимову Щвейцарію - за посиланням http://h.ua/story/31353

і фото до неї - http://h.ua/story/32807

 

 

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 5073
Отредактировано: 27-05-2008 [19:50]
Фото: Марина Васильківська
delete
Марина Васильківська, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 4, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

19:25 26/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
19:33 26/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
20:21 27/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? :)
19:25 26/05/08
Рекомендує цей матеріал
20:21 27/05/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Всех чиновников Киевской области в экспресс!
http://h.ua/story/93961/
22:06 27/05/08
Oleksa Livinsky Мукачево
Прийшло літо, і годі думати про політику, пора мандрувати! (долой негатив, дайош позитив ‘LOL‘ )!
17:31 03/07/08

Live

22 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

32 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

1 час. назад

Влочега рекомендует материал ПУТИН ВСЕХ РОССИЯН В МУЧЕНИКИ ЗАПИСАЛ, ГРАЖДАНЕ?

1 час. назад

Элина Данилина рекомендует материал ПУТИН ВСЕХ РОССИЯН В МУЧЕНИКИ ЗАПИСАЛ, ГРАЖДАНЕ?

1 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ПУТИН ВСЕХ РОССИЯН В МУЧЕНИКИ ЗАПИСАЛ, ГРАЖДАНЕ?

3 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

3 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВЫСТРЕЛ В НОГУ

4 час. назад

sdv публикует статью Бойовики "ЛНР" під наглядом кураторів з РФ проводять навчання поблизу Алчевська

4 час. назад

публикует статью

5 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал ВЫСТРЕЛ В НОГУ

11 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Керчь. "Теракт" или сведение счетов в колледже.?

11 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью В мире мнений легко потеряться...

14 час. назад

Володимир Бровко комментирует материал МІФОЛОГІЯ: ВИГАДКИ, ПЕРЕКРУЧЕННЯ І ЗНИЩЕННЯ ДЖЕРЕЛ ч.7 (продовження любих московитам міфів)

14 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Мне довелось бороться с "Иваном Грозным"