О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

01:00

 

Общество  24 мая 2008 12:48:50

Автор: Алекс Брут

Обережно: нелегальна трудова міграція!

 

Аби не стати жертвою торгівлі людьми, треба знати свої права

Якось зустрів знайому в дуже схвильованому стані. Після певних вагань вона розповіла, що сталося. Декілька тижнів перед цим познайомилася у кафе з якимось хлопцем, а той запропоновував їй поїхати працювати в Німеччину. Мовляв, його друг має там ресторан і набирає офіціанток з України. "Ніякого криміналу, все цілком офіційно і пристойно", - стверджував вербувальник. Дівчина напівжартома погодилася, аби відчепитися від наполегливих пропозицій. І забула про ту дивну зустріч. Та через деякий час до будинку, де вона мешкала, завітав той самий хлопець. Був не один, а ще з двома молодиками характерної зовнішності. "Збирайся і поїхали, у тебе на все півгодини", - зухвало сказав він. Мовляв усі документи вже готові, хоча ніяких даних про себе дівчина не надавала. На жарт це вже не виглядало. Хлопці були налаштовані рішуче і постійно стверджували, що вона сама винна - не треба було погоджуватися. І тільки почувши рішуче "ні", погодилися на оплату їхніх «послуг» - за візу та даремно витрачений час. Довелося віддати їм усі гроші з власних заощаджень, аби батьки нічого не довідалися. В міліцію моя знайома не звернулася. І ніхто гарантує, що колись така ситуація не повториться знову...

На Закарпатті подібні історії - нерідкість. Адже поруч - кордон, а за ним малюються в уяві казкові обрії. Звісно, є такі, хто непогано влаштувався на чужині, але велика кількість людей потрапили у жахливі тенета мережі торгівлі людьми. І це не тільки сексуальне рабство, як хибно вважається у суспільстві. Якщо ви працюєте за кордоном нелегально, понаднормово, без належних умов та соціальних гарантій - значить вас просто експлуатують. У кращому випадку закінчення цієї історії - депортація. У гіршому - понівечене життя, без надії на краще, з травмами фізичними і душевними.

Трудова міграція мовою цифр

 

Поки існує трудова міграція, існуватиме і нелегальний бізнес, пов’язаний із працевлаштуванням за кордоном. За даними МВС України, найчастіше українців продають у Туреччину, Польщу, Росію (48% від загальної кількості потерпілих). Щорічно жертвами сучасної работоргівлі стають близько двох тисяч громадянок України. За даними ООН за роки незалежності нашої держави її "внесок" у світовий обіг работоргівлі – майже півтора мільйона людей.

Упродовж останніх п’яти років представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні надало допомогу понад 4000 жертвам торгівлі людьми, яких було продано у більш ніж 50 країн. Хибно вважати, що це виключно жінки - у 2006 році чоловіки становили приблизно 18% всіх українців, потерпілих від торгівлі людьми. Наймолодшій врятованій людині було 3 роки, найстаршій - 73 роки. Photo-2

Фахівці МОМ зазначають, що рівень трудового рабства у чотири рази перевищує сексуальне. Хоча слід зауважити, що більшість жертв просто відмовляється повідомити про це будь-кому, не сподіваючись на підтримку. Нині по всій Україні діють Центри консультування мігрантів або громадські організації, які є партнерами Міжнародної організації з міграції. Всім потерпілим надається безоплатна реінтеграційна допомога - медична, психологічна та матеріальна. Серед тих, хто у розпачі повернувся із закордонного рабства і пройшов курс реабілітації, 92% знайшли роботу в Україні або вступили до навчальних закладів. І тільки 2% вирішили знову повернутися за кордон.

Потерпілі мають право на допомогу

Громадська жіноча організація "Веста" практично єдина на Закарпатті, що займається допомогою потерпілим від торгівлі людьми. Вона була створена у 2001 році. «Ми займаємося попередженням багатьох негативних явищ у суспільстві, - каже голова ЗГЖО «Веста» Інна Сабадош. - З 2002 року співпрацюємо з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та увійшли в національну мережу громадських організації з протидії торгівлі людьми. Тепер це наш пріоритетний напрямок роботи».

- Яким чином можна отримати допомогу?

- У нас працює «гаряча лінія» за телефоном в Ужгороді (03122) 3-20-91. В основному закарпатці звертаються з питань щодо працевлаштування за кордоном. Звісно, такі консультації також надаються, бо вони безпосередньо пов’язані з торгівлею людьми.

Слід пам’ятати: якщо ви їдете за кордон з метою нелегального працевлаштування, то вже автоматично стаєте потенційним потерпілим. Основні ознаки порушень прав людини: робота з недотриманням правил безпеки праці, трудовий день триває значно довше, ніж це передбачено законодавством. Як правило, такі люди обмежені в пересуванні країною або навіть містом. У них немає ніяких соціальних гарантій, навіть змоги звернутися за потреби до медичного закладу і навіть поліції. Часто у нелегального працівника забирають паспорт та інші документи. Треба усвідомлювати, що, виїхавши на роботу за межі України за туристичною візою, людина порушує закони іноземної держави. Отже, відчуває себе порушником, а тому погоджується терпіти навіть приниження, будь-які несприятливі умови праці. І добре, якщо все в результаті закінчиться без негативних наслідків – серйозних психологічних травм або фізичних ушкоджень.

- З якими проблемами звертаються до вас потерпілі?

- Кожна історія варта окремої уваги, бо є суто індивідуальною. Але, як правило, "схема" одна: люди повертаються додому без документів, до них застосовується депортація з країни перебування. Також всі потерпілі мають психологічні проблеми. Вони знаходяться у вкрай розгубленому стані: занижена самооцінка, неможливість повернення у нормальне русло життя, проблеми у сім’ї, з дітьми. І нарешті - медичні проблеми: хвороби, травми.

У Києві працює Центр реабілітаційної допомоги МОМ, де людина може пройти обстеження, отримати психологічну та медичну допомогу, перебуваючи абсолютно анонімно від 3 тижнів до 3 місяців.

Слід сказати і про матеріальні проблеми. Часом люди продавали свої квартири, аби виїхати за кордон, або позичали великі суми грошей, а поверталися без нічого. Зазвичай за оформлення паспорту, візи та посередників сплачують до 3.000 доларів. Тобто навіть повернувшись у рідну країну потрапляли у боргову кабалу. Тому після курсу реабілітації ми допомагаємо потерпілим у пошуку роботи та у вирішенні інших питань.

- Чи можете згадати випадки вашої конкретної допомоги?

- Таких випадків дуже багато. Загалом за весь час до нашої організації звернулося 73 особи.

Але варто наголосити, що оцінка потерпілих від торгівлі людьми різниться в тому, як визнають їх громадські організації і правоохоронні органи. І дуже суттєво. Правоохоронці надають такий статус тільки за умови, якщо порушена кримінальна справа. У громадських організації перелік вимог інший. Тобто якщо у людини сталася якась проблема, і вона не бажає звертатися до правоохоронних органів, давати свідчення, порушувати кримінальну справу, то ми не можемо вимагати цього від неї. Нагадаю, що наша допомога повністю безкоштовна та анонімна (конфіденційна). Більшість дівчат або жінок не дуже бажають афішувати що з ними сталося. Тому в кожному регіоні працює партнерська організація. Адже іноді жінки змушені навіть їхати у іншу область, аби вирватися з кола власних проблем…

Чоловіки також потрапляють у рабство

- Пані Інно, існує стереотип, що звертаються по допомогу тільки потерпілі від сексуальної експлуатації…

- Зовсім ні. На жаль склався такий певний міф у нашому суспільстві. Хоча з нашого досвіду можна стверджувати, що трудова та сексуальна експлуатація дуже тісно переплітається. Адже навіть на цілком звичайній роботі на нелегальній роботі від людини часто вимагають надання сексуальних послуг.

На початку нашої роботи, у 2002 році, в Україні спостерігався великий рівень безробіття, було обмаль пропозицій. Тепер ситуація змінилася на краще. Утім до нас звертається дуже багато потерпілих саме від трудової експлуатації. Це робота на небезпечних підприємствах, з важкими умовами праці, з обмеженням у заробітній платі. Наприклад, з хімічних заводів, де не дотримувалися жодних правил техніки безпеки, закарпатці часто повертаються додому з різними хворобами. І ті гроші, які вдалося заробити, витрачали на повернення додому, лікування. Слід пам’ятати: оплата нелегальної роботи практично завжди набагато менша за середню заробітну плату в країні працевлаштування.

- Чи звертаються до вас по допомогу чоловіки?

- Так, звертаються, але значно менше. Адже саме жінки та дівчата - найбільш незахищена категорія потерпілих, їм важче знайти роботу з достойною зарплатою. Одиноким матерям часом важко прогодувати сім’ю, це також штовхає на пошук роботи та кращої долі за кордоном. Утім, від торгівлі людьми страждають і чоловіки. От тільки вони набагато рідше визнають свої помилки і звертаються по допомогу. Photo-3

- Чи зменшується кількість потерпілих?

- Дуже хочеться у те вірити. Сподіваємося, що цьому допомагає й активна просвітницька робота, яку здійснюємо і ми. Наприклад, серед випускників, безробітних, інших прошарків населення. Однак, не слід казати, що все гаразд і постраждалих суттєво поменшало. Наші колеги, які працюють у великих містах - Києві, Харкові, Луганську, Донецьку розповідають, що там вербувальники застосовують щоразу нові методи агітації нелегальних працівників.

Наприклад, у Харкові до наших колег звертаються вже цілі групи постраждалих. Це, наприклад, дівчата, котрі виїжджають за кордон, спокушаючись на привабливі пропозиції щодо кастингу у конкурсі або з пропозицією працювати у елітному клубі. Але слід відмітити і позитив - люди нині більш інформовані щодо ризиків, пов’язаних із виїздом і працевлаштуванням за кордоном. Цьому сприяє співпраця громадських організацій з державними установами.

Це має знати кожен!

Виїжджаючи за кордон, дуже важливо дотримуватися певних правил безпеки. На жаль, щодня жертвами шахраїв стають чимало погано поінформованих людей. Якщо ви отримали привабливу пропозицію працевлаштування за кордоном, але вагаєтесь, відвідайте сайт Програми боротьби з торгівлею людьми місії МОМ в Україні або ж подзвоніть безкоштовно зі стаціонарних телефонів на «гарячу лінію» Центру консультування мігрантів 8-800-505-50-10 та 527 - з мобільного.

Обов’язково переконайтесь, що ваша робота за кордоном має законний статус. Працювати за кордоном можна лише в разі наявності робочої візи. Для роботи за кордоном вам необхідний офіційний дозвіл країни, що вас цікавить. В іншому разі, робота буде вважатися незаконною. А якщо виявлять правоохоронці, вас очікує депортація.

Небезпека торгівлі людьми може торкнутись кожного. Для того, щоб уникнути цього, обов’язково зробіть ксерокопії всіх важливих документів, пов’язаних із виїздом (віза, паспорт, страховка, контракт, запрошення, тощо) та тримайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Крім того, залишіть копії у своїх рідних та близьких. Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств, консульських установ та прикордонних пунктів пропуску.

Стережіться шахрайських агентств! Перш ніж скористатись послугами тієї чи іншої компанії, прискіпливо зберіть інформацію про неї. Зверніть увагу на те, що посередник повинен мати ліцензію Міністерства праці та соціальної політики України на провадження посередництва. Дізнатися про це можна за телефоном 8 044 289 50 97.

Посередник зобов’язаний у письмової формі укласти договір, котрий повинен містити наступну інформацію: номер, дату, місце укладення договору; найменування посередника, номер та дату видачі ліцензії на посередництво у працевлаштування на роботу за кордоном, місцезнаходження посередника; відомості про клієнта (прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання тощо); визначення предмета договору: надання послуг з пошуку роботи за кордоном; місце підписання трудового договору з роботодавцем; права, обов’язки та відповідальність сторін; умови змін, розірвання та анулювання договору; порядок вирішення спірних питань; визначення форс-мажорних обставин та дії сторін при їх настанні; перелік додаткових послуг, що можуть бути надані посередником за плату; термін дії договору; реквізити сторін договору. Цей договір укладається у двох примірниках: один видається клієнту, а другий залишається у посередника.

До підписання контракту на роботу з іноземною компанією фірма-посередник не має права вимагати плату за свої послуги. Часто шахрайські агенції вимагають великі суми для передплати своїх послуг, а потім зникають з вашими грошима та невиконаними обіцянками.

Якщо ви маєте інформацію про незаконну діяльність шахрайських фірм-посередників, що пропонують працевлаштування за кордоном, повідомте про це до Міністерства внутрішніх справ України. Телефон довіри: 8 044 254 76 04 (понеділок, п’ятниця з 16:00 до 20:00).

Якщо за кордоном Ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до

посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до

Міністерства закордонних справ України за телефонами: (+38 044) 238-16-01, (+38 044) 238-16-09, (+38 044) 238-17-37. Запишіть контактну інформацію організацій, які можуть допомогти вам захиститись від зловживань. Ви також можете звернутися по допомогу в неурядові та благодійні організації.

І насамкінець – шокуючи дані: більше 6 тисяч дітей, батьки яких працюють за кордоном нині перебувають на обліку в обласній службі у справах дітей! Вони знаходяться під опікою далеких родичів або просто знайомих чи сусідів, позбавлені батьківського догляду, виховання, любові. Тому дуже часто підлітки з таких сімей самі можуть стати жертвами торгівлі людьми. За вирішення цієї нагальної проблеми також взялися фахівці громадської організації „Веста”. Їх проект було схвалено Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та профінансовано Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Тренерами організації було проведено тренінги для спеціалістів районних служб у справах дітей та дільничних інспекторів, семінари для вихователів шкіл-інтернатів, прочитано 120 лекцій в навчальних закладах області.

А у червні на Закарпатті заплановано провести тренінги для журналістів з цієї проблематики. На них можна буде дізнатися про те якими методами користуються вербувальники, аби заманити людей у пастку нелегального працевлаштування за кордоном.

Олександр Ворошилов

"Старий Замок "Паланок", 2008, 15 травня, № 18 (879)

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 11447
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +7
Всего комментариев: 12, Всего рецензий: 13
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

14:08 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа 'Харьков'
15:07 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
15:41 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Аврора 'Киев'
Наш народ преться за кордон в пошуках кращого життя, а потрапляють в ще гірше.......
17:31 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуально, інформативно, корисно й майстерно!
17:50 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
18:31 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ільвен 'Киев'
18:49 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Професійна робота. Тему розкрито більш ніж на 100 відсотків. Дані дійсно шокуючі
19:25 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra 'Киев'
Алекс,ти важливу тему підняв і актуальну. Професійно. Я теж писала і бачила своїми очима і зустрічаю людей які не бачили ні дітей,ні чоловіків десятки років.
Алекс,рецепта нема. Я стараюсь говорити про ці турботи,може я глибше розумію і співчуваю більше,важко розуміють,що я говорю. Ти,молодець!Удачі,тобі.
20:21 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф 'Донецк'
21:37 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Відмінна публікація!
21:46 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Серый Лев 'Харьков'
21:55 24/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
15:44 26/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дуже актуально. Від такої біди може врятувати тільки Первинна громада, але для цього треба переходити всім жити по принципу Скражалю організації життя Первинної громади:
http://h.ua/story/79132/

Комментарии

професійно написано. актуально! лякає тільки те, що реальна кількість постраждалих у -надцять разів перевищує офіційні дані.
(((
11:30 25/05/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? актуально!
11:30 25/05/08
Цікаво!
Але є одне питання!

Хіба, хтось став би їхати (по суті тікати) з країни, якщо б рівень життя, платня та все інше були б гідними?

Напевно - НІ!

А тому усі ці розмови про допомогу і таке інше - профанація і буфонада чистої води!

Будь ласка! Шановне Панство! Створіть робочі місця і рівень зарплати, який би надавав право і можливість реалізувати своє ж право на вибір пересуватися у просторі і вибір країни мешкання, а потім будемо дискусіі розводить з приводу того чому такі легковірні дівчата, не хотять бути "доярками" в своїй рідній країні, а хотять бути "повіями", чи кимось ще, у чужих капіталістів...
13:34 26/05/08
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріал
14:08 24/05/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Важливо!
17:32 24/05/08
Дик!
Відчуваєте різницю???
Одна справа - НУДЬГА ЇХАТИ, щоб не вмерти з голоду...
І зовсім інше - у пошуках пригод та розваг...
І порівнювати одне з іншим, це все одно, що ставити поряд вимушене голодування і голодування у лікарских цілях.
03:06 08/06/08
Ільвен Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Це потрібно знати!!!
18:30 24/05/08
Скіф Донецк
Рекомендує цей матеріал
Чому? рекомендую
20:21 24/05/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Бо з цим мають бути знайомі всі.
15:45 26/05/08
Рекомендує цей матеріал
21:37 24/05/08
Навіть якщо платня в Україні буде високою, шукачі пригод від цього не переведуться. А вони мають знати що їх чекає. ‘sad‘ ‘cool‘
15:47 26/05/08
Я не про порівняння писав. А про право на інформацію про небезпеки, що чатують на приїжджих в тій чи іншій країні.
А з голоду і в нас не вмреш, якщо бажаєш робити і вмієш вимагати від роботодавця оплати своєї праці. А то це верх наївності, коли в своїй державі ти не всилах заставити тобі заплатити за працю, а в інші думаєш, що тобі з легкістю будуть платити. В своїй країні ти хоч мову і звичаї знаєш. А в чужій ти сам на сам з своїми проблемами, та ще і без знання мови і традицій.Добре життя треба в себе творити тоді вас,найкращих, закордонні роботодавці будуть самі запрошувати і під ваші вимоги, а не свої. ‘smile‘
08:30 09/06/08

Live

...